Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան դրամատիկական թատրոնում տեղի է ունեցել ՌԽՍՀ ժողովրդական դերասան Վալենտին Գաֆտի ստեղծագործական երեկոն: «Ես չեմ ծամածռվի, ինչ-որ բան խաղա կամ պիեսներից հատվածներ ցույց տամ: Ես միայն կընթերցեմ ձեզ իմ բանաստեղծությունները, փոքրիկ ստեղծագործությունները եւ էպիգրամները»,-ասել է ելույթի սկզբում Գաֆտը:
Բանաստեղծությունները, որոնք երեկ են հնչել, նվիրված էին դերասանի ընկերներին` Վլադիմիր Վիսոցկուն, Իգոր Մոիսեեւին, Նոննա Մորդյուկովային եւ թատրոնի ու կինոյի այլ դերսանների, որոնց հետ Գաֆտը ընկերություն է արել եւ նկարահանվել է:
Նա ավարտել է իր ելույթը կիսելով տպավորությունները Հայաստանի հետ: «Դուք զարմանալի երկիր ունեք եւ շատ գեղեցիկ: Մենք երբ թատրոն էինք գնում, կանգնում էինք ճանապարհին եւ դիտում էինք: Երեւանում այնքան հիասքանչ ու գեղեցիկ տներ կան: Մենք հազիվ տեղ հասանք, որովհետեւ տրվում ես այն ամենին, ինչ տեսնում ես: Աստված կյանք, բարգավաճում ու երջանկություն տա ձեր հանճարեղ երկրին»,-ասել է Գաֆտը հանդիսատեսի ծափահարությունների ներքո:

28 Сентябрь 2009 - 09:05 AMT
В Ереванском русском драматическом театре им. Станиславского состоялся творческий вечер народного артиста РСФСР Валентина Гафта. «Я не буду кривляться, что-то играть или показывать отрывки из каких-то пьес. Я только прочту вам свои стихи, маленькие произведения и эпиграммы”, – сказал в начале выступления Гафт.
Стихи, которые звучали во время вечера, были посвящены друзьям актера: Владимиру Высоцкому, Игорю Моисееву, Нонне Мордюковой и другим актерам театра и кино, с которыми Гафт дружил и снимался.
Закончил он выступление своими впечатлениями от Армении. “У вас удивительная страна и очень красивая. Мы когда ехали в театр, останавливались по дороге и смотрели. В Ереване столько чудесных и красивых домов, Мы еле-еле доехали, потому что отдаешься всему тому, что видишь. Дай Бог вам, вашей гениальной стране с гениальными личностями, во всех областях человеческих возможностей жизни, процветания и счастья”, – сказал Гафт под овации зрительного зала.