Սեպտեմբերի 29-30-ը Հայաստանում կանցկացվի Արվեստի քննադատների միջազգային համաժողով, որը կրում է «Անցյալի եւ ներկայի միջեւ. արդյո՞ք արվեստի քննադատությունն ապագա ունի ապատարածականացված համատեքստում» խորագիրը: Համաժողովի կազմակերպիչներն են` Արվեստի քննադատների միջազգային ասոցիացիան (AICA) եւ Հայաստանի AICA-ն` ՀՀ Մշակույթի նախարարության եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան աջակցությամբ:
Գիտաժողովին կմասնակցեն երկու տասնյակ արվեստի քննադատներ, պատմաբաններ, տեսաբաններ եւ համադրողներ: Մասնակիցներ կան նաեւ Թուրքիայից, Իրանից, Ռուսաստանից, Եվրոպայի:
«Ներկայումս արվեստի քննադատությունը դարձել է նրա անբաժանելի մասը: Ժամանակակից արվեստի քննադատությունը ճգնաժամ է ապրում: Եւ այս գիտաժողովը , որն արդեն երկրորդ անգամ է անցկացվում, ուղղված է հայտնաբերելու եւ գտնելու հնարավոր լուծումներ ճգնաժամային իրավիճակը հաղթահարելու համար»,-մամլո ասուլիս ընթացքում նշել է ընդհանուր համադրող, Հայաստանի արվեստի քննադատների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Հազարեթ Կարոյանը:
«Արվեստի առեւտրայնացման խնդիրն այսօր համաշխարհային բնույթ ունի եւ պահանջում է շտապ լուծում: Ժամանակակից արվեստը կորցրել է իր տեղը, այն ամբողջովին ներգրավված է կրեատիվ կապիտալիզմի մեջ», – ընդգծել է արվեստի քննադատ, openspace.ru/art-ի գլխավոր խմբագիր
Եկատերինա Դեգոտը եւ ավելացրել, – «Այս համաժողովը թույլ կտա բացահայտել եւ գտնել խնդրի լուծումը»:
Հայկական կողմը համաժողովում կներկայացնեն` Վարդան Ազատյանը, Ռուբեն Արեւշատյանը, Հրաչ Բայադյանը, Արա Նեդոլյանը, Նազարեթ Կարոյանը, Վարդան Ջալոյանը: Համաժողովի ընթացքում նախատեսվում են նաեւ ընդհանուր քննարկումներ, այցելություններ թանգարաններ եւ ուսումնական հաստատություններ:

28 Сентябрь 2009 - 13:01 AMT
29-30 сентября в Армении состоится Международный форум критиков искусства «Между прошлым и настоящим. Имеет ли критика искусства будущее в непространственном контексте», организаторами которого являются Международная ассоциация критиков искусства (МАКИ) и МАКИ Армении при содействии Министерства культуры РА и посольства Франции в Армении.
В научном форуме примут участие около двадцати критиков, историков, теоретиков и кураторов искусства из стран Ближнего Востока, Центральной Азии и Южного Кавказа.
”Сегодня критика искусства стала частью искусства. Современная критика искусства переживает кризис. Научный форум, который проходит уже во второй раз, нацелен на выявление и поиски возможных решений из создавшейся кризисной ситуации”, – на пресс-конференции отметил общий координатор конференции, президент Международной ассоциации критиков искусства Армении Назарет Кароян.
“Проблема коммерциализации искусства на сегодняшний день носит глобальный характер и требует скорейшего решения. Современное искусство потеряло свое место, оно полностью интегрировано в креативный капитализм”,- подчеркнула критик искусства, главный редактор издания openspace.ru/art Екатерина Дегот и добавила,- “Этот форум позволит раскрыть и найти решения проблемы”.
Армянскую сторону на фруме представят Вардан Азатян, Рубен Аревшатян, Грач Баядян, Ара Недолян, Назарет Кароян, Вардан Джалоян. В ходе конгресса предусматриваются также общие обсуждения, визиты в музеи и учебные заведения.