Սեպտեմբերի 29-30-ը Հայաստանում կանցկացվի Արվեստի քննադատների միջազգային համաժողով, որը կրում է «Անցյալի եւ ներկայի միջեւ. արդյո՞ք արվեստի քննադատությունն ապագա ունի ապատարածականացված համատեքստում» խորագիրը: Համաժողովի կազմակերպիչներն են` Արվեստի քննադատների միջազգային ասոցիացիան (AICA) եւ Հայաստանի AICA-ն` ՀՀ Մշակույթի նախարարության եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան աջակցությամբ:
Գիտաժողովին կմասնակցեն երկու տասնյակ արվեստի քննադատներ, պատմաբաններ, տեսաբաններ եւ համադրողներ: Մասնակիցներ կան նաեւ Թուրքիայից, Իրանից, Ռուսաստանից, Եվրոպայի:
«Ներկայումս արվեստի քննադատությունը դարձել է նրա անբաժանելի մասը: Ժամանակակից արվեստի քննադատությունը ճգնաժամ է ապրում: Եւ այս գիտաժողովը , որն արդեն երկրորդ անգամ է անցկացվում, ուղղված է հայտնաբերելու եւ գտնելու հնարավոր լուծումներ ճգնաժամային իրավիճակը հաղթահարելու համար»,-մամլո ասուլիս ընթացքում նշել է ընդհանուր համադրող, Հայաստանի արվեստի քննադատների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Հազարեթ Կարոյանը:
«Արվեստի առեւտրայնացման խնդիրն այսօր համաշխարհային բնույթ ունի եւ պահանջում է շտապ լուծում: Ժամանակակից արվեստը կորցրել է իր տեղը, այն ամբողջովին ներգրավված է կրեատիվ կապիտալիզմի մեջ», – ընդգծել է արվեստի քննադատ, openspace.ru/art-ի գլխավոր խմբագիր
Եկատերինա Դեգոտը եւ ավելացրել, – «Այս համաժողովը թույլ կտա բացահայտել եւ գտնել խնդրի լուծումը»:
Հայկական կողմը համաժողովում կներկայացնեն` Վարդան Ազատյանը, Ռուբեն Արեւշատյանը, Հրաչ Բայադյանը, Արա Նեդոլյանը, Նազարեթ Կարոյանը, Վարդան Ջալոյանը: Համաժողովի ընթացքում նախատեսվում են նաեւ ընդհանուր քննարկումներ, այցելություններ թանգարաններ եւ ուսումնական հաստատություններ:

On September 29-30, Armenia will host International Art Criticism Forum, organized by International and RA Associations of Art Critics.
The scientific conference will host art critics, historians, art theorists and culture experts on Middle East, Central Asia and South Caucasus.
“Art criticism is a part of art these days. Modern art criticism is facing crisis. The Scientific forum aims at the search and discovery of possible solutions to crisis situation,” conference coordinator, International Art Critics Association President Nazaret Karoyan.
“Art commercialization is a crucial issue, which has to be resolved as soon as possible. The forum will allow of problem resolution,” art critic, openspace.ru/art art edition Editor in Chief Yekaterina Degot noted.
The conference will feature discussions on Contemporary Art Criticism issues, as well as visits to museums and art schools.
At the congress Armenia will be represented by Vardan Azatyan, Ruben Arevshatyan, Hrach Bayadyan, Ara Nedolyan, Nazaret Karoyan and Vardan Jaloyan.