Մոսկվայի հայկական թատրոնը, որի գլխավոր հիմնադիրն է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատունը, «Մոսկվայի տան», «Համազգային» թատրոնի հրավերով, եւ Երեւանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ հաջողությամբ հյուրախաղերով հանդես է գալիս Հայաստանում:
Եռօրյա հյուրախաղերի ընթացքում հայ հանդիսատեսին կներկայացնեն «Վայ, վայ կամ Վոյաժ հայկական ձեւով» ներկայացումը, բեմադրած XIX դարի վերջի – XX դարի սկզբի հայ դրամատուրգ Գրիգոր Տեր-Ալեքսանյանի պիեսի հիման վրա: Պիեսը շոշափում է Կովկասի բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հարցերը դարերի սահմանագծում: Իսկ սեպտեմբերի 29-ին` հյուրախաղերի վերջին օրը հայ հանդիսատեսի դատին կներկայացվի «Մենամարտ» ներկայացումը, բեմադրված ռոս դրամատուրգ Ալեքսեյ Ռիմովի պիեսի հիման վրա, որը շոշափում է չեչենական պատերազմի թեման: Երկու ներկայացումն էլ միջազգային եւ մոսկովյան թատերական փառատոններին գրավել են շատ մրցանակային տեղեր եւ դիպլոմներ: Մոսկվայի հայկական թատրոնի բոլոր ներկայացումները բարեգործական են:
«Մեր նպատակն է` բարձր պրոֆեսիոնալ մակարդակով ներկայացնել աշխարհին հայկական հնագույն մշակույթը: Մենք ուրախ ենք, որ թատերական յոթերորդ սեզոնում մենք հյուրախաղերով հանդես ենք գալիս Հայաստանում»,- ասաց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սլավա Ստեփանյանը: Նրա խոսքերով, թատրոնի խաղացանկը ընդգրկում է ինչպես հայ դասականների ստեղծագործությունները, այնպես էլ մանկական ներկայացումներ` բեմադրված Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթների մոտիվներով: Մոսկվայի հայկական թատրոնի բազմազգ թատերախումբը, կազմված է 25 դերասաններից եւ դերասանուհիներից, որի թվում կան հայեր, ռուսներ, ուկրաինացիներ, հրեաներ, ներկայացումները բեմադրվում են ինչպես հայերեն, այնպես էլ ռուսերե լեզուներով:
«Մոսկվայի հայկական թատրոնը որոշակի համբավ ձեռք բերեց Մոսկվայում ոչ միայն հայ հանդիսատեսի շրջանում: Դժբախտաբար Հայաստանի պրոֆեսիոնալ դերասանները չեն համագործակցում Մոսկվայի հայկական թատրոնի հետ, չնայած համապատասխան հրավերներին: Չէ որ աջակցությունը կարող է լինել ոչ միայն նյութական», – ասաց Հայկական մշակույթի զարգացման հիմնադրամի նախագահ Մեցո Իգիթյանը:
Սլավա Ստեփանյանը իր զարմանքը հայտնեց այն բանի վերաբերյալ, որ ներկայացմանը ներկա չէին հայ գործընկերները:

By the invitation of “Moscow House” and under the aegis of Yerevan Municipality, Moscow Armenian Theatre (MAT) (chief founder: RA Embassy to Russia) is organizing guest performances in Armenia.
During the 3 days of its visit, theatre will stage «Vay, Vay or Voyage in Armenian Style», based on the play of late XIX and early XX century Armenian playwright Grigor Ter-Arakelyan. The play touches on issues concerning complicated geopolitical situation in Caucasus at the turn of century. On September 29, the last day of guest performances, audience will have the chance to watch Aleksey Rymov’s «Single Combat» devoted to Chechen war. Both performances have been awarded prizes and diplomas in international and Moscow theatre festivals. MAT is this time organizing charity performances in Yerevan.
«Our goal is to introduce ancient Armenian culture to the world. We are happy to perform our 7th guest performances in Armenia,» artistic director Slava Stepanyan said. Theatre repertoire, according to him, includes of works both Armenian classical writers and children’s performances based on the motives of Hovhannes Tumanyan. A multinational theatre consisting of 25 actors and actresses (Armenian, Russian. Ukrainian, Jew), MAT stages performances both in Armenian and Russian languages.
«MAT’s popularity is not restricted to Armenian spectators. It’s just very pity that professional actors from Armenian do not collaborate with us, despite receiving invitations,» said Armenian Culture Development Foundation’s chair Metso Igityan.