Այսօր Աբու Դաբիում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության գծով միջկառավարական կոմիտեի նիստից հետո Բուենոս Այրեսի մշակույթի նախարար Էռնան Լոմբարդին հայտարարել է, որ աշխարհահռչակ տանգոն հայտարարվել է համաշխարհային մշակութային ժառանգության մաս:
«Ես շատ հպարտ եմ, որ արտակարգ երաժշտությունն ու զգացական պարն արժանի են պահպանվել հետագա սերունդների համար»,-ասել է Է.Լոմբարդին:
մասնագետները մինչ այժմ չեն եկել միասնական կարծիքի տանգոյի հայտնման ոչ վայրի, ոչ ժամանակի մասին: Համարվում է, որ պարը ծնվել է 19-րդ դարի վերջում Բուենոս Այրեսի Բոկա թաղամասում, որտեղ ապրում էին նավաստիներ եւ ձկնորսներ: Նշվում են նրա առաջացման տարբեր շրջաններ` 1880-1900թթ.: Ժամանակի ընթացքում տանգոն մեծ ծանաչում ստացավ եւ ի վերջո նվաճեց միլիոնավոր մարդկանց սրտերը: Արգենտինայի մայրաքաղաքում ամեն տարի անց են կացվում տանգոյի փառատոներ եւ առաջնություններ:

30 Сентябрь 2009 - 16:18 AMT
Сегодня после заседания межправительственного комитета ЮНЕСКО в Абу-Даби по нематериальному культурному наследию министр культуры Буэнос-Айреса Эрнан Ломбарди заявил, что всемирно известный танец – танго объявлен частью мирового культурного наследия.
“Я очень горд, что изысканная музыка и чувственный танец достойны быть сохраненными для последующих поколений”,- сказал Эрнан Ломбарди.
Специалисты до сих пор не пришли к единому мнению ни о месте, ни о времени появления танго. Считается, что танец зародился в конце XIX века в Буэнос-Айресе, в районе Бока, где жили моряки и рыбаки. Указываются разные периоды его возникновения – от 1880 до 1900 года. Cо временем танго приобретало все большую популярность и в конце концов покорило сердца миллионов людей. В аргентинской столице ежегодно проводятся фестивали и чемпионаты по танго, на которые приезжают танцоры из разных стран мира.