«Հայաստանըշնորհակալ էռոքին» նախագծիշրջանակներում Երեւան են ժամանել ռոք-երաժշտության գերաստղեր Իէն Գիլանը («Deep Purple» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ), Թոնի Այոմին («Black Sabbath» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ) Ջեֆ Դաունսը («Asia» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ), մեծ թենիսի նախկին աստղ Փեթ Քեշը եւ «Ռոքն օգնում է Հայաստանին» նախագծի հեղինակ, ավստրալիական «Do Something» բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոն Դին:
Հոկտեմբերի 2-ին Կառավարության շենքում ՀՀ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ Նախագահի անունից «Պատվո շքանշաններ» կհանձնի Իէն Գիլանին, Թոնի Այոմիին, Ջոուֆ Դաունսին եւ Ջոն Դիին:
Իսկ Ուիմբլդոնի չեմպիոն, մեծ թենիսի նախկին 4-րդ ռակետ Փեթ Քեշը «Օրանժ Թենիս» ակումբում վարպետության դաս կանցկացնի հայ պատանի թենիսիստների համար:
20 տարի առաջ մեկնարկեց Rock aid Armenia (Ռոքն օգնում է Հայաստանին) նախագիծը: Այդ նախագծի կազմակերպիչը Ջոն Դին է: 1989թ. նա նկարահանումներ անցկացնելու համար այցելեց Սպիտակ եւ Լենինական (Գյումրի): Վերադառնալով Լոնդոն` Ջոն Դին որոշեղ միավորել ռոք-աստղերին եւ հատուկ ձայնասկավառակ ձայնագրել, որից ստացված ընդհանուր հասույթը պետք է փոխանցվեր աղետի գոտուն: Rock aid Armenia նախագծի շրջանակներում բրիտանացի ռոք-աստղերը ձայնագրեցին Deep Purple խմբի Smoke on the water երգը, որին մասնակցում էին Queen, Pink Floyd, The Who, Black Sabbath, Iron Maiden եւ այլ խմբերի երաժիշտներ: Նրանք թողարկեցին Rock aid Armenia ձանասկավառակը, որի վաճառքից ստացված միջոցները ուղարկվեցին Հայաստան 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքները վերացնելու համար:

Deep Purple founder and vocalist Ian Gillan, Black Sabbath guitar player Tony Iommi, Asia rock group’s keyboard player Jeff Downs, as well as tennis-player, winner of 1987 Wimbledon male tournament Pat Cash and Rock Aid Armenia project author and Founder and Chairman of the Australian advocacy organization ‘Do Something!’ Jon Dee arrived in Yerevan on October 1, Thursday.
On October 2, Premier Tigran Sargsyan will bestow presidential honor awards upon Ian Gillan, Tony Iommi, Jeff Downs and Jon Dee.
Pat Cash will conduct master class for Armenian tennis players.
Rock Aid Armenia project was launched 20 years ago upon the initiative of John Din. In 1989, it visited Spitak and Leninakan (Gyumri) for shooting films. After returning to London, John Din decided to unite rock-stars and release a special disc collection. Within project frameworks, British rock stars recorded Deep Purple’s Smoke on the Water song, with the involvement of musicians from Quenn, Pink Floyd, The Who, Black Sabbath, Iron Maiden and other groups. Sums obtained from the sale of Rock Aid Armenia disc were directed at eliminating the consequences of 1988 Spitak earthquake.