«Հայաստանըշնորհակալ էռոքին» նախագծիշրջանակներում Երեւան են ժամանել ռոք-երաժշտության գերաստղեր Իէն Գիլանը («Deep Purple» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ), Թոնի Այոմին («Black Sabbath» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ) Ջեֆ Դաունսը («Asia» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ), մեծ թենիսի նախկին աստղ Փեթ Քեշը եւ «Ռոքն օգնում է Հայաստանին» նախագծի հեղինակ, ավստրալիական «Do Something» բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոն Դին:
Հոկտեմբերի 2-ին Կառավարության շենքում ՀՀ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ Նախագահի անունից «Պատվո շքանշաններ» կհանձնի Իէն Գիլանին, Թոնի Այոմիին, Ջոուֆ Դաունսին եւ Ջոն Դիին:
Իսկ Ուիմբլդոնի չեմպիոն, մեծ թենիսի նախկին 4-րդ ռակետ Փեթ Քեշը «Օրանժ Թենիս» ակումբում վարպետության դաս կանցկացնի հայ պատանի թենիսիստների համար:
20 տարի առաջ մեկնարկեց Rock aid Armenia (Ռոքն օգնում է Հայաստանին) նախագիծը: Այդ նախագծի կազմակերպիչը Ջոն Դին է: 1989թ. նա նկարահանումներ անցկացնելու համար այցելեց Սպիտակ եւ Լենինական (Գյումրի): Վերադառնալով Լոնդոն` Ջոն Դին որոշեղ միավորել ռոք-աստղերին եւ հատուկ ձայնասկավառակ ձայնագրել, որից ստացված ընդհանուր հասույթը պետք է փոխանցվեր աղետի գոտուն: Rock aid Armenia նախագծի շրջանակներում բրիտանացի ռոք-աստղերը ձայնագրեցին Deep Purple խմբի Smoke on the water երգը, որին մասնակցում էին Queen, Pink Floyd, The Who, Black Sabbath, Iron Maiden եւ այլ խմբերի երաժիշտներ: Նրանք թողարկեցին Rock aid Armenia ձանասկավառակը, որի վաճառքից ստացված միջոցները ուղարկվեցին Հայաստան 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքները վերացնելու համար:

В рамках программы «Армения благодарна року» в Ереван прибыли основатель и вокалист рок-группы “Deep Purple” Ян Гиллан, гитарист рок-группы “Black Sabbath” Тони Айомми, клавишник группы “Asia”, Джеф Даунс, обладатель награды одиночного мужского турнира Уимблдона 1987-го года, теннисист Пэт Кэш, а также автор проекта «Рок помогает Армении», директор австралийской благотворительной организации «Do something» Джон Ди.
2 октября премьер-министр Армении Тигран Саркисян от имени президента РА вручит Яну Гиллану, Тони Айомми, Джефу Даунсу и Джону Ди “Орден чести”.
А Пэт Кэш проведет мастер-класс для юных армянских теннисистов.
20 лет назад стартовал проект Rock Aid Armenia (Рок помогает Армении). Организатором этого проекта является Джон Ди. В 1989 году он посетил Спитак и Ленинакан (Гюмри) для проведения съемок. Вернувшись в Лондон, Джон Ди решил объединить рок-звезд и записать специальный диск, общий сбор которого должен был быть передан зоне бедствия. В рамках проекта Rock Aid Armenia британские рок-звезды записали песню Smoke on the Water группы Deep Purple, в которой принимали участие музыканты групп Quenn, Pink Floyd, The Who, Black Sabbath, Iron Maiden и другие. Они выпустили диск Rock Aid Armenia, средства от продажи которого были направлены в Армению для ликвидаций последствий Спитакского землетрясения 1988 года.