HIGH FEST փառատոնը մեկնարկեց հոկտեմբերի 1-ին` «Կրեդո» բուլղարական թատրոնի Գոգոլի «Շինել» համանուն ստեղծագործության ներկայացմամբ: Հոկտեմբերի 3-ին Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկական թատրոնում` HIGH FEST 7-րդ Միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակներում, տեղի ունեցավ «Կրեդո» բուլղարական թատերախմբի մամլո ասուլիսը:
«Կրեդո» թատրոնը հիմնվել է Սոֆիայում (Բուլղարիա) 1992 թ-ին: Արդեն 18 տարի է, որ թատերախումբը աշխարհի տարբեր երկրներում հանդես է գալիս «Շինել» ներկայացումով: Ներկայացումը կատարվել է աշխարհի 9-ը լեզուներով` անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն, հունարեն, սերբերեն, բուլղարերեն, ռուսերեն, ճապոներեն:
«Մեզ շատ մոտ է է Գոգոլի ոճը` չէ, որ այն աբսուրդային է», – հայտարարել է «Կրեդո» թատրոնի տնօրեն Նինա Դմիտրովան:
HIGH FEST թատերական փառատոնը տեղի կունենա Երեւանում հոկտեմբերի 1-8-ը` ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո եւ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնին կմասնակցի 33 թատրոն` 22 երկրներից: Այդ թվում նաեւ Անգլիայից, Կանադայից, Իսլանդիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Իրանից, Ղազախստանից, Սլովենիայից: Փառատոնի շրջանակներում Երեւանի 16 թատերական բեմերի վրա կցուցադրվի 50 ներկայացում:
HIGH FEST փառատոնը անցկացվում է Երեւանում 2001 թ-ից ի վեր եւ արդեն փառքի է արժանացել ողջ հետխորհրդային տարածքում` որպես հեղինակավոր փառատոններից մեկը:

HIGH FEST theater festival started October 1 in Yerevan. The festival was opened with the Gogol’s play “The Overcoat” staged by the Bulgarian “Credo” theater.
Theater “Credo”, established in 1992 in Sofia (Bulgaria) performed “The Overcoat” in different countries around the world for the last 18 years. The play was performed in 9 languages – English, French, German, Spanish, Russian, Japanese, Greek, Serbian, Bulgarian.
“We are very close to the style of Gogol, it’s absurd,” the director of the “Credo” theater Nina Dimitrova said.
HIGH FEST Festival will be held from October 1 to 8 in Yerevan under the auspices of the President of Armenia and with support of the ministry of culture.
33 theaters from 22 countries, including Britain, Canada, Iceland, France, Kazakhstan, Slovenia, Poland, Iran will take part in the festival. 50 plays at 16 Yerevan theaters will be staged during the festival during 8 days.