Հոկտեմբերի 3-ին Երեւանում բացվել է «ReAnimania» Միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնը, որը կշարունակվի մինչեւ հոկտեմբերի 6-ը:
«ReAnimania» փառատոնի նպատակն է` նպաստել անիմացիոն արվեստի զարգացմանը, դաստիարակել համաշխարհային մակարդակի նկարիչ-անիմատորների նոր սերունդ եւ աշխարհի ասպարեզում ցուցադրել հայ անիմատորների աշխատանքները, նաեւ ներկայացնել հայ հանդիսատեսին ողջ աշխարհի լավագույն անիմացիոն նմուշները:
Փառատոնին կմասնակցեն ավելի քան 31 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում նաեւ` Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Իտալիայից, Իրանից, Ուկրաինայից, Մալիից եւ այլն:
Փառատոնը նվիրված է 3D անիմացիայի հիմնադիր` Ալեքսանդր Շիրինյանի հիշատակին: Փառատոնը կանցկացվի ամեն տարի:
Փառատոնի կազմակերպմանը աջակցեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Բրազիլիայի եւ Գերմանիայի դեսպանատները: «ReAnimania»-յի գլխավոր հովանավորն է` VivaCell-MTS ընկերությունը:

3 Октябрь 2009 - 14:03 AMT
3 октября в Ереване открылся первый Международный анимационный кинофестиваль “ReAnimania”, который продлится до 6 октября.
Цель фестиваля “ReAnimania” – помощь развитию анимационного искусства, воспитание нового поколения художников-аниматоров мирового класса и организация форума для демонстрации работ армянских аниматоров на мировой арене, а также представление армянскому зрителю образцов лучших анимационных фильмов со всего мира.
В фестивале примут участие представители более чем 31 страны, в том числе Франции, России, Армении, США, Италии, Мали, Ирана, Украины и др. 250 фильмов будет показано за три дня. В конкурсную программу фестиваля включены 5 полнометражных и 70 короткометражных фильмов, которые будут бороться за победу в следующих номинациях: “Лучший короткометражный фильм”, “Лучший полнометражный фильм”, “Лучшая дипломная работа”, “Лучший телевизионный сценарий”, “Приз зрительских симпатий”, “Приз Министерства культуры Армении”, “Специальный приз от детей”.