Ուկրաինայում կայացել է կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին, ինչպես նաեւ «Մոռացված նախնիների ստվերները» ֆիլմի էկրանավորման 45-ամյակին նվիրված ստեղծագործական երեկոն:
Ինչպես հաղորդում է Aalitika.at.ua-ը, միջոցառման կազմակերպողը «ԱՕՔՍ» հայկական մշակութային ընկերակցությունն է:
Միջոցառմանը մասնակցում էր Փարաջանովի այրին` Սվետլանա Շչերբատյուկը, հայտնի կինռեժիսոր Ռոման Բալայանը, կիեւվյան նկարիչ Բորիզ Եղիազարյանը, Ուկրաինայի վաստակավոր արտիստուհի Թամարա Ավետիսյանը եւ այլ հասարակական գործիչներ:
Ստեղծագործական երեկոյի շրջանակներում կազմակերպվեց Ուկրաինայի զանազան մարզերից ու քաղաքներից մասնակցող երիտասարդ հայ եւ ուկրաինացի նկարիչների կտավների ցուցահանդես-շնորհանդեսը:

В Украине прошел творческий вечер, посвященный кинорежиссеру Сергею Параджанову, а также 45-летию экранизации фильма “Тени забытых предков”.
Как сообщает Analitika.at.ua., организатором мероприятия является армянское культурное общество “АОКС”.
На мероприятии присутствовали вдова Параджанова – Светлана Щербатюк, знаменитый кинорежиссер Роман Балаян, киевский художник – Борис Егиазарян, заслуженная артистка Украины – Тамара Аветисян и другие общественные деятели.
На творческом вечере также была организована выставка-презентация картин молодых армянских и украинских художников из разных областей и городов Украины.