«1961 թ-ին Հայաստանի եւ Բուլղարիայի կոմպոզիտորների միությունները սկսել են սերտ Համագործակցել, որը ընդհատվեց Խորհրդային Միության փլուզումից հետո: Նախորդ տարի` Բուլղարիայի Կոմպոզիտորների միության հետ միասին մեզ հաջողվել է կազմակերպել Սոֆիայում ժամանակակից հայկական երաժշտության համերգ, որը անցավ մեծ հաջողությամբ», – հոկտեմբերի 6-ին կայացած մամլո ասուլիսում, ասել է Հայկական երաժշտության ասամբլեայի նախագահ, կոմպոզիտոր Լեւոն Չաուշյանը:
Պատասխան համերգը տեղի կունենա հոկտեմբերի 6-ին` Կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը` «Վերադարձի» երրորդ փառատոնի շրջանակներում: «Հայաստան-Բուլղարիա երաժշտական կամուրջներ» համերգին` հայտնի երաժիշտների կատարմամբ կհնչի ժամանակակից բուլղարական երաժշտություն: Համերգին ներկա կլինեն Բուլղարիայի Կոմպոզիտորների միության նախագահ Վեիսլավ Զաիմովը եւ կոմպոզիտոր Յորդան Գոշեվը, որի ստեղծագործությունները ընդգրկվել են համերգի ծրագրում:
Հայ երաժիշտների կատարմամբ կհնչեն 8 բուլղարական ժամանակակից կոմպոզիտորների 8 ստեղծագործություն` Ա. Դիամանդիեվ, Ա.Պոտուրլյան, Պ. Ստոյկով, Ի. Դմիտրով, Յ. Գոշեւ, Վ. Զաիմով, Պ. Ստոյանով:
Փառատոնի շրջանակներում, որի փակումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ին` նախատեսված է 6 համերգ:
«Վերադարձի» Դասական երաժշտության փառատոնը անցկացվում է «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի կողմից` Հայաստանի առաջին տիկնոջ Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովհանու ներքո եւ VivaCell-MTS ընկերության ֆինանսական աջակցությամբ:

6 Октябрь 2009 - 11:34 AMT
“В 1961 году союзы композиторов Армении и Болгарии начали тесное сотрудничество, которое прервалось после развала Советского Союза. В прошлом году нам удалось вместе с Союзом композиторов Болгарии 15 июня в Софии организовать концерт современной армянской музыки, который прошел с большим успехом”,- на прошедшей 6-го октября пресс-конференции сказал председатель Армянской музыкальной ассамблеи, композитор Левон Чаушян.
Ответный концерт состоится 6 октября в Доме камерной музыки имени Комитаса в рамках третьего фестиваля “Возвращение”, торжественное открытие которого состоялось 22 сентября. В концерте “Армения-Болгария: музыкальные мосты” в исполнении известных музыкантов прозвучит современная болгарская музыка. На концерте будут присутствовать председатель Союза композиторов Болгарии Веислав Заимов и композитор Йордан Гошев, чьи произведения вошли в программу концерта.
“Программа концерта была составлена совместно с учредителями фестиваля “Возвращение” и мы надеемся, что она найдет должный прием среди армянских ценителей современной музыки”,- отметил председатель Союза композиторов Болгарии Веислав Заимов.
В концерте в исполнении армянских музыкантов прозвучат 8 произведений следующих болгарских композиторов: А. Диамандиева, А. Потурляна, П. Стойкова, И. Димитрова, Й. Гошева, М. Данева, В. Заимова, П. Стоянова.