«ReAnimania» կինոփառատոնի փակման օրը, տարբեր երկրների հայտնի անիմատորները խոսում էին իրենց տպավորությունների մասին, եւ բոլորը մեկի պես պնդում էին, որ փառատոնը գտել է իր տեղը նմանատիպ փառատոնների շարքում:
«Հայկական անիմացիան շատ յուրօրինակ է, եւ կարող է համաշխարհային ճանաչում ստանալ, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է ապահովել կայուն անիմացիոն ինդուստրիա»,- ասել է Annecy Միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Տիցիանա Լոշինը:
Հայտնի բրազիլական անիմատոր Օտտո Գերան իր հերթին նշել է. «Գալով Հայաստան`«ReAnimania» փառատոնին, ես սպասում էի տեսնել «ռուսական» երկիր, սակայն գտա այստեղ կենսուրախ մարդկանց, եւ երկիր, որը իր ջերմությամբ հիշեցնում է Բրազիլիան: Իսկ փառատոնը ապացուցեց հայկական անիմացիոն արվեստի զարգացությունը»:
«Անիմացիան` դա ընդամենը պատմությունների ներկայացման տեխնիկա է, իսկ Հայաստանը գտնվում է մշակույթի խաչմերուկում եւ ունի հարուստ մշակութային ժառանգություն: Հայկական անիմացիոն կինոն ունի աշխարհը նվաճելու բոլոր շանսերը, եթե օգտագործվեն պատմական եւ մշակութային կարողությունները»,- ընդգծել է հայտնի անիմացիոն կինոյի հոլիվուդյան պրոդյուսեր Մաքս Հովարդը:
Հոկտեմբերի 3-6-ը Երեւանում անցնում է «ReAnimania» առաջին Միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնը, որի շրջանակներում ցուցադրվել է 100 անիմացիոն ֆիլմ`31 երկրից: «ReAnimania»-ն համագործակցում է Annecy Միջազգային կինոփառատոնի, Շտուգհարդի կինոփառատոնի, Aardman Studio-յի, «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի, «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի եւ այլ կազմակերպությունների հետ: Փառատոնը նվիրված է 3D անիմացիայի հիմնադրի` Ալեքսանդր Շիրինյանի հիշատակին: Փառատոնը կանցկացվի ամեն տարի:
Փառատոնի կազմակերպմանը աջակցեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Բրազրլիայի եւ Գերմանիայի դեսպանատները: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է VivaCell-MTS կազմակերպությունը:

В день закрытия ереванского Международного фестиваля анимационного кино “ReAnimania” известные аниматоры из различных стран говорили о своих впечатлениях и все как один утверждали, что фестиваль уже нашел свое место в ряду подобных фестивалей.
“Армянская анимация своеобразна, и при возможности может найти мировое признание, но для этого необходимо обеспечить стабильную анимационную индустрию”,- сказала директор Международного анимационного кинофестиваля “Annecy” Тициана Лошин.
Известный бразильский аниматор Отто Гера в свою очередь отметил: “Приезжая в Армению на фестиваль “ReAnimania”, я ожидал увидеть российскую страну, но нашел здесь жизнерадостных людей и страну, напоминающую своей теплотой Бразилию. А фестиваль доказал развитость армянского анимационного искусства”.
“Анимация – всего лишь техника представления историй, а Армения находится на перекрестке культур, и имеет богатое культурное наследие. Армянское анимационное кино имеет все шансы завоевать мир, если будет использован исторический и культурный потенциал”,- подчеркнул известный голливудский продюсер анимационного кино Макс Ховард.
С 3 по 6 октября в Ереване проходит первый Международный анимационный кинофестиваль “ReAnimania”, в рамках которого было показано 100 анимационных фильмов из 31 страны. “ReAnimania” сотрудничает с международным анимационным кинофестивалем “Annecy”, Штутгардским кинофестивалем, Aardman Studio, фондом “Галуст Гулпенкян”, международным кинофестивалем “Золотой абрикос” и другими. Фестиваль посвящен основателю 3D-анимации Александру Шириняну. Международный анимационный кинофестиваль будет проводиться ежегодно. Содействие в организации фестиваля оказали посольства Франции, Бразилии, США и Германии в Армении. Генеральным спонсором фестиваля является компания VivaCell-MTS.