«Բուլղարիայում ստեղծվում է ժամանակակից երաժշտություն, սակայն կատարվում է ոչ այնքան հաճախ, որքան ցանկալի կլիներ: Սակայն հնարավորությունների եւ արդի երաժշտության հանդեպ հետաքրքրության զարգացման համար հարկավոր է ապահովել նաեւ կոմպոզիտորների ու կատարողների համագործակցությունը»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Բուլղարիայի Կոմպոզիտորների միության նախագահ Վեիսլավ Զաիմովը:
Նրա խոսքերով, Բուլղարիայում շատերն են երաժշտության նման ինչ-որ բան ստեղծում, սակայն իսկական կոմպոզիտորները քիչ են: «Պետական քաղաքականության բացակայությունը մշակույթի ոլորտում նպաստում է տարբերի խնդիրների առաջացմանը: Ուստի ստեղծագործական միությունները ջանում են խնդիրներն ինքնուրույն լուծել»,-ասել է Զաիմովը:
Հայ երաժշտական ասամբլեայի նախագահ Լեւոն Չաուշյանն իր հերթին ընդգծել է. «Չնայած իմ գործընկերոջ դժգոհությանը, պետք է ընդգծեմ, որ իր ղեկավարած միությունը բավական արդյունավետ է աշխատում` անցյալ տարի հունիսի 15-21-ը Կոմպոզիտորների միության դահլիճում 7 լուրջ համերգ է կազմակերպվել: Եվ սա համերգներով հագեցած միակ համերգը չէ: Գործունեության նման մասշտաբի Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը վաղուց արդեն չի ձգտում»:

“Composers in Bulgaria create contemporary music which, however, is not performed as frequently as one would like it to be. To promote development of and interest in modern music it is necessary, among other things, to cooperate with composers and performers,” Chair of Bulgarian Composers’ Union Veislav Zaimov said.
In his words, many people in Bulgaria are now attempting to create something like music, but there are very few real composers. “Absence of state policy in cultural sphere creates a lot of problems. That’s why, creative unions have to solve problems on their own. But measures on local level are not enough to fill the existing gap,” Zaimov stressed.
At that he noted that Bulgarian public television and radio had closed cultural and educational broadcasts. That, according to him, mostly results from absence of state policy rather than commercial mentality.
In that connection, Head of Armenian Musical Ensemble Levon Chaushyan stressed, “Despite my Bulgarian colleague’s dissatisfaction, let me note that his union works quite effectively. On June 15-21 last year, it organized 7 serious concerts in its halls. And that was the only week of concerts. Armenian Composers’ Union has not held this kind of large-scale events for quite a long time.”