2009 թ. հոկտեմբերի 7-10-ը Երեւանում կկայանա ԱՊՀ եւ Բալթյան երկրների թարգմանիչների եւ հրատարակիչների «Թարգմանության պրակտիկան եւ շուկան. ազգային գրականությունների փոխգործակցության մեխանիզմները» թեմայով երրորդ համաժողովը: Այն անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության հովանու ներքո, ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ եւ իրականացվում է Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական ընկերություն հասարակական կազմակերպության կողմից:
Հոկտեմբերի 7-ին Մոսկվայի տանը համաժողովի շրջանակներում կբացվի նաեւ ավանդական դարձած գրքի միջազգային ցուցահանդեսը, որին կմասնակցեն ԱՊՀ եւ Բալթյան երկրների` Բելոռուսի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի, Լիտվայի, Լատվիայի, Էստոնիայի, Վրաստանի ավելի քան 40 հրատարակչություններ եւ պարբերական հրատարակություններ:

On October 7-10, Yerevan will host the 3rd Congress of translators and publishers from CIS and Baltian states. Discussion to be held in Moscow house will focus on “The practice and market for translation work: mechanisms of interrelation of national literatures”.
Event will be held under the aegis of RA Culture Ministry, in cooperation with CIS Interstate Fund for Humanitarian Cooperation and Armenian NGO on Cultural Cooperation with Foreign States.
On October 7, Moscow house will also host an international book exhibition to represent publishing houses and periodicals operating in CIS and Baltian states.