2009 թ. հոկտեմբերի 7-10-ը Երեւանում կկայանա ԱՊՀ եւ Բալթյան երկրների թարգմանիչների եւ հրատարակիչների «Թարգմանության պրակտիկան եւ շուկան. ազգային գրականությունների փոխգործակցության մեխանիզմները» թեմայով երրորդ համաժողովը: Այն անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության հովանու ներքո, ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ եւ իրականացվում է Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական ընկերություն հասարակական կազմակերպության կողմից:
Հոկտեմբերի 7-ին Մոսկվայի տանը համաժողովի շրջանակներում կբացվի նաեւ ավանդական դարձած գրքի միջազգային ցուցահանդեսը, որին կմասնակցեն ԱՊՀ եւ Բալթյան երկրների` Բելոռուսի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի, Լիտվայի, Լատվիայի, Էստոնիայի, Վրաստանի ավելի քան 40 հրատարակչություններ եւ պարբերական հրատարակություններ:

С 7 по 10 октября в Ереване состоится третий конгресс переводчиков и издателей стран СНГ и Балтии на тему “Практика и рынок переводческой деятельности: механизмы взаимоотношений национальных литератур”.
Мероприятие пройдет под эгидой Министерства культуры РА и при содействии Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран-участников СНГ и армянской общественной организации Культурного сотрудничества с зарубежными странами.
7 октября в Доме Москвы в рамках конгресса также пройдет международная выставка книги, в которой примут участие издательства и периодические издания стран СНГ и Балтии.