Հոկտեմբերի 6-ին, Երեանում տեղի ունեցավ «ReAnimania» Միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի հանդիսավոր փակման արարողությունը: Փառատոնը փակվեց ամերիկյան անիմատոր Նինա Թեյլիի «Սիթան բլյուզ է երգում» ֆիլմի ցուցադրուցյամբ: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, կինոփառատոնի բոլոր հաղթողներին կհանձնվեն «Հավերժության խորհրդանիշները»: Սակայն ֆինանսական պատճառներով, մրցանակները կհանձնվեն 2010թ.:
«ReAnimania» կինոփառատոնի կազմկոմիտեն սահմանել է հայտնի հայ անիմատոր Ռոբերտ Սահակյանցի անվան մրցանակ, որը այս տարի հանձնվել է իտալացի անիմատոր Բրունո Բոցետիտտիին: Բացի այդ, հետմահու պարգեւատրվել է անիմատոր Ռուբիկ Մուրադյանը:
Ընդհանուր առմամբ, փառատոնում մասնակցեցին 31 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Իտալիայից եւ այլն: 250 ֆիլմ ցուցադրվել էր երեք օրվա ընթացքում: Փառատոնի մրցանակային ծրագիրը ընդգրկել էր 5 լիամետրաժ եւ 70 կարճամետրաժ ֆիլմեր:
Ժյուրիի որոշմամբ բոլոր անվանակարգերում, բացի «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգից, կան գրան-պրիին արժանացած աշխատանքներ:
Փառատոնի կազմակերպմանը աջակցեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Բրազրլիայի եւ Գերմանիայի դեսպանատները: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է VivaCell-MTS կազմակերպությունը:

Closing ceremony of the International Animated Film Festival “ReAnimania” held October 6 in Yerevan. At the end of the festival the film of an American animator Nina Paley “Sita Sings the Blues” was demonstrated. All winners of the festival have been awarded with “Symbols of eternity.”
Organizing committee of “ReAnimania” established a prize named after the famous Armenian animator Robert Saakyants, which was awarded this year to the Italian animator. Animator Rubik Mouradyan was posthumously awarded the prize of “ReAnimania”.
The festival brought together animators from more than 31 countries, including France, Russia, Armenia, USA, Italy, Mali, Iran, Ukraine. 250 films have been demonstrated within three days. 5 full-length and 70 short films have been included in the competition program of the festival in the following nominations: “Best Short Film, Best feature film,” “Best thesis”, “Best TV script”, “People’s Choice Award” “Prize of Armenia’s Ministry of Culture”, “Special Prize of Children.