Հոկտեմբերի 7-ին, Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնում տեղի ունեցավ բեմարվեստի վարպետների մամլո ասուլիս, որոնք HIGH FEST փառատոնի շրջանակներում վարպետության դասընթացներ սկսնակ ռեժիսորների համար:
Վարպետության դասընթացները մասնավորապես վարում էին` Դավիթ Բուրմանը (Ռուսաստան), Յանա Պրեկովան (Չեխիա), Հոյել Վիթսը (Մեծ Բրիտանիա) եւ Ֆիլիպ Առնոն (ԱՄՆ): Դասընթացներին կարող էին մասնակցել բոլոր ցանկացողները:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ բոլոր տիկնիկավարների կողմից HIGH FEST փառատոնի տնօրեն Արթուր Ղուկասյանին տիկնիկային թատրոններին աջակցություն ցուցաբերելու համար շնորհակալագիր հանձնվեց:

7 Октябрь 2009 - 15:36 AMT
7 октября в кукольном театре им. Ованеса Туманяна прошла пресс-конференция мастеров сценографии, которые в рамках фестиваля High Fest проводили мастер-классы для начинающих режиссеров.
Мастер-классы на тему сценографии проводили, в частности, Давид Бурман (Россия), Яна Прекова (Чехия), Нойел Витс (Великобритания) и Филипп Арно (США). Мастер-классы, на которых могли присутствовать все желающие, проводились каждый день,.
Во время пресс-конференции от имени всех кукольников директору фестиваля High Fest Артуру Гукасяну была вручена благодарственная грамота за оказанную кукольным театрам поддержку.