Հոկտեմբերի 11-ին Երեւանում կմեկնարկի կոնտակտային կարատեի բաց առաջնություն` նվիրված մայրաքաղաքի 2791-րդ տարեդարձին: Առաջնությանը կմասնակցեն մինչեւ 16 տարեկան 180 մարզիկներ ՀՀ կոնտակտային կարատեի բոլոր 13 ֆեդերացիաներից: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ն է հաղորդել Հայաստանի հայկիկենդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Դավիթ Աթանեսյանը, մրցաշարի գլխավոր նպատակն է ընտրել լավագույններին մինչեւ 16 տարեկան տարիքային խմբում Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու համար, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-31-ին Կիպրոսում:
«Մրցաշարի նպատակն է ընտրել ամենաարժանիներին ու լավագույններին, ովքեր կկարողանան ոչ միայն ուղղակի ներկայացնել Հայաստանը, այլ մեդալներ կբերեն: Ուրախալի է, որ մենք կարող ենք հավաքել Հայաստանի տարբեր մարզերի մարզիկներին: Սակայն ըստ նրա, ամենից ուրախալին այն է, որ մրցաշարը նվիրված է մեր մայրաքաղաքի տարեդարձին` մեր բոլոր հաղթանակները նվիրվում են Երեւանին»,-ասել է Աթանեսյանը:
Հայաստանի բաց առաջնությունն այս տարի կտարբերվի նախորդներից, քանի որ պարգեւատրման ավանդական արարողությանը կհաջորդen կարատեիստների ցուցադրական ելույթները, որոնք ցույց կտան մայրաքաղաքի տոնին նվիրված համարներ:
Մրցաշարը կանցնի հոկտեմբերի 11-ին «Արմենիա» մարզասրահում («Մետրոպոլ» հյուրանոցի հարեւանությամբ) եւ կսկսվի 11:00 Երեւանի ժամանակով: Մրցաշարի կազմակերպիչն է Հայաստանի հայկիկենդոյի ֆեդերացիան:

Open championship of Armenia in contact karate dedicated to 2791 anniversary of Yerevan will start on October 11 in the capital. The championship will be attended by 180 athletes under 16 years from Armenia’s 13 federations of contact karate. As the president of the Aikikendo Federation of Armenia David Atanesyan told a PanARMENIAN.Net, the championship will identify the best future participants in the European Championship (under 16 years) to be held October 24-31 in Cyprus.
“The main purpose of this championship is to select the most deserving, those sportsmen who can not simply represent Armenia in international tournaments, but also bring medals. We have an opportunity to gather athletes from different regions of Armenia, and we are happy the tournament is timed to the birthday of our capital: all the victories will be devoted to Yerevan, ” David Atanesyan said.
Open championship this year will be different from usually held: the traditional ceremony will be followed by a show of karate.
The tournament will be held October 11 in the “Armenia” hall and start at 11.00 a.m. Yerevan time. The tournament is organized by the Aikikendo Federation of Armenia.