Հոկտեմբերի 13 Կոմիտասի անվան կամերայի երաժշտության տանը տեղի կունենա «Վերադարձ» դասական երաժշտության երրորդ փառատոնի չորորդ համերգը:
Համերգին կմասնակցեն հայտնի սաքսոֆոնահար Կորյուն Ասատրյանը (Գերմանիա) եւ աշխարհահռչակ ակորդեոնիստ, կոմպոզիտոր եւ դիրիժոր Էնրիկե Ուգարտեն (Իսպանիա): Համերգի ծրագրում ընդգրկվել են Միոյի, Պիազոլիի, Պիտոյի, Մոնթիի, Ռոդրիգոյի, Դինիկույի, Պլազայի, Ռավելի եւ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները:
Կորյուն Ասատրյանը` բազմաթիվ պարգեւների դափնեկիր եւ մի շարք միջազգային փառատոնների մասնակից է: Նա ծնվել է 1985թ., Երեւանում: 2002 թ-ին տեղափոխվել է Գերմանիա: Սովորել է «Դեթմոլդ» երաժշտական ակադեմիայում` Դանիել Գոթյեի ղեկավարության տակ: 2007 թ-ին ավարտել է Քյոլնի երաժշտական ակադեմիան:
Էնրիկե Ուգարտեն ծնվել է 1957թ., Իսպանիայում: Չորս տարեկանում սկսել է ակորդեոն նվագել, վեց տարեկանում գրել է իր առաջին երաժշտությունը, յոթում` կայացավ նրա առաջին համերգը: Սան-Սեբաստիան քաղաքի «Բարձրագույն կոնսերվատորիայի» շրջանավարտն է:
«Վերադարձ» դասական երաժշտության փառատոնը անց է կացնում «Արվեստների պատկերասրահ» Մշակութային հիմնադրամը` Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովհանու ներքո եւ VivaCell-MTS ընկերության ֆինանսական աջակցությամբ:
«Վերադարձ» Երրորդ դասական երաժշտության փառատոնը մեկնարկել է սեպտեմբերի 22-ին: 6 համերգներից բաղկացած Փառատոնի փակումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ին:

13 октября в Доме Камерной музыки им. Комитаса состоится четвертый концерт третьего фестиваля классической музыки “Возвращение”.
В концерте примут участие известный саксофонист Корюн Асатрян (Германия) и всемирно известный аккордеонист, композитор и дирижер Энрике Угарте (Испания). В программу концерта вошли произведения Мио, Пиацоллы, Пито, Вилодло, Монти, Родриго, Динику, Плазы, Равеля и Хачатуряна.
Корюн Асатрян – лауреат множества наград и участник ряда международных фестивалей – родился в 1985 году в Ереване. В 2002 году перебрался в Германию, изначально обучаясь в музыкальной академии “Детмолд” под руководством Даниела Готье. В 2007 году окончил музыкальную академию Кельна.
Энрике Угарте родился в 1957 году в Испании. В четыре года впервые стал играть на аккордеоне, в шесть лет написал первую музыку, в семь – состоялось первое выступление на концерте перед полуторатысячной аудиторией. Выпускник “Высшей консерватории” города Сан-Себастьян.
Фестиваль классической музыки “Возвращение” проводит Культурный фонд “Галерея искусств” под высоким патронажем первой леди Армении Риты Саргсян и спонсорской поддержке компании VivaCell-MTS.
Третий Фестиваль классической музыки “Возвращение” стартовал 22 сентября, а закрытие фестиваля состоящего из 6 концертов состоится 24 октября.