Հայաստանում մեկնարկել է «Հայաստանում Գերմանիայի շաբաթներ 2009» ծրագիրը: Հոկտեմբերի 12-ի միջոցառման շրջանակներում երեւանյան «ԱվանգարդՖոլկ» ակումբումտեղիկունենա Dominik Wagner Quartett-իեւերգչուհիԿարոլինԲեխտլեի համերգը:Երիտասարդերաժիշտները, որներկայացնումենՀարավգերմանական երիտասարդականջազայիննվագախումը, համերգի ավարտին համատեղ ելույթ կունենան նաեւ հայ երաժիշտներ Վարդան Գրիգորյանի, Արտյոմ Մանուկյանի, Արիկ Գրիգորյանի, Վահագն Հայրապետյանի եւ Դավիթ Մինասյանի հետ:
Հոկտեմբերի 24-ին Գյումրիի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահում տեղի կունենաՀայաստանին նվիրված լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը` հեղինակների մասնակցությամբ: Դեսպանությունը աջակցում էնաեւհոկտեմբերի 25-ից 29-ը անցկացվողԱրեւորդի 2009 փառատոնին, որի շրջանակներումկցուցադրվեննաեւ գերմանական վավերագրական ֆիլմեր`բնապահպանական թեմաներով, իսկժյուրիիկազմում կլինի գերմանացի Ֆրանկ Շվայկերտը:
Հոկտեմբերի 29-ին ծրագրվումէնաեւանցկացնելակումբային երեկո (Electro-House-երաժշտություն)`գերմանացիդիջեյի մասնակցությամբ: Նախատեսվում էնաեւկազմակերպելռոքխմբի համերգ:Մինչայսօր Հայաստանիտարբեր վայրերումտեղի էունեցելշուրջ 40 միջոցառում 8 տարբեր կատեգորիաներում, ինչպես, օրինակ, ցուցահանդեսներ, գրքերի շնորհանդեսներ, զեկուցում-քննարկումներ, սեմինարներ, կրթականմիջոցառումներ, ֆիլմերիցուցադրություն եւթատերական ներկայացումներ ու նաեւ մի քանի համերգներ:
ՀիմաԵրեւանի թիվ 59 դպրոցում ցուցադրվումեն Հայաստանում Գերմանիայի նախկին դեսպան Հանս-Վուլֆ Բարթելսի`Հայաստանին նվիրվածլուսանկարները:
Ծրագիրը կազմակերպվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության կողմից եւՀՀ Մշակույթի նախարարությանաջակցությամբ:

В Армении стартовала осенняя программа “Недель Германии в Армении 2009”. В рамках мероприятия 12 октября в ереванском клубе “Авангард фолк” состоится концерт Dominik Wagner Quartett и певицы Каролин Бехтле. Молодые немецкие музыканты после представления собственной программы будут участвовать в джем-сейшн с известными армянскими джазменами Ваагном Айрапетяном и Давидом Минасяном. Кроме того, в рамках фестиваля “Ареворди” будут показаны документальные картины немецких режиссеров на экологическую тему.
24 октября в Гюмри в музее сестер Асламазян откроется выставка фотографий, автором которых является бывший посол Германии в РА Ганс-Вульф Бартелс. Для поклонников современной музыки так же приготовлена программа – house-вечеринки с участием немецкого ди-джея.
Недели Германии стартовали 20 марта выставкой работ известного немецкого художника Хорста Янссена. В Ереване, Капане, Ванадзоре, Сюнике и Гюмри были организованы концерты классической музыки, выставки и различные семинары. В рамках Недель в Армении уже проведено 40 мероприятий.