«Վալենսիայի» կիսապաշտպան Դավիթ Սիլվան հայտարարել է, որ Իսպանիայի հավաքականը կանի ամեն հնարավոր բան, որպեսզի նոր ռեկորդ սահմանի, այսինքն Հայաստանի եւ Բոսնիայի հավաքականների հետ հանդիպումներում ԱԱ-2010-ի հաղթանակների թիվը հասցնել 10-ի:
«Նոր ռեկորդ սահմանելու հնարավորությունը առաջիկա հանդիպումներում հաղթանակելու լրացուցիչ խթան է հանդիսանում: Ես կարծում եմ, որ մենք ի զորու ենք նման ռեկորդ սահմանել»,- հայտնել է նա:
Սիլվայի խոսքով, այդ խնդրի իրականացման գործում Իսպանիայի համար մեծ մինուս է ռմբարկու Դավիթ Վիլյայի բացակայությունը, բայց ինքը հուսով է, որ նրան փոխարինած Ալվարո Նեգրեդոն կկարողանա համալրել այդ կորուստը:
«Վիլյան շատ կարեւոր օղակ է մեր թիմում: Նա ապացուցեց դա հարվածած գոլերի քանակով, բայց մենք ունենք հարձակվողներ, որոնք ի զորու են փոխարինել նրան: Նրանցից մեկը Ալվարոն է, որը, հուսով եմ, կկարողանա դրսեւորել իրեն առաջիկա հանդիպումներում»,- նշել է Սիլվան:
Ամփոփելով իր խոսքը` Սիլվան կիսվել է Իսպանիայի հավաքականի, մասնավորապես Վիսենտո Դել Բոսկեի ընտրած մարտավարական սխեմաների մասին մասին իր կարծիքով:
«Երկու մարտավարական սխեմաներ, որոնցով առաջնորդվում է Դել Բոսկեն, արտակարգ են: Հավատարիմ լինելով այդ սխեմաներին` մենք հաղթեցինք Եվրոպայի առաջնությունը, իսկ վերջին հանդիպումներում դրանք մեզ օգնեցին հասնելու դրական արդյունքների: Բայց ես չեմ կարող պնդել, որ այդ համակարգերն ունիվերսալ են, մեր խաղի սխեման կախված է նաեւ մրցակցից: Բայց վերջին երկու հանդիպումները մենք հաղթելու ենք, ինչ գնով էլ որ լինի»,- ամփոփել է «Չղջիկների» ռմբարկուն:

Полузащитник “Валенсии” Давид Сильва заявил, что сборная Испании сделает все, чтобы побить новый рекорд, т.е. в играх со сборными Армении и Боснии довести число побед в отборе ЧМ-2010 до 10-и.
«Шанс побить новый рекорд является дополнительным стимулом для победы в предстоящих матчах. Я думаю, что нам под силу побить его», – заявил он.
По словам Сильвы, в деле реализации данной задачи большим минусом для Испании является отсутствие форварда Давида Вильи, но надеется, что заменивший его Альваро Негредо сможет восполнить эту потерю.
«Вилья является очень важным звеном в нашей команде. Он это доказал количеством забитых голов, но у нас есть нападающие, которым под силу заменить его. Один из них – Альваро, который, надеюсь, сумеет проявить себя в предстоящих матчах», – отметил Сильва.
В заключение Сильва поделился мнением о сборной Испании, в частности о выбранных тактических схемах Висенто Дель Боске.
«Две тактические схемы, которыми руководствуется Дель Боске, отличные. Придерживаясь данных схем, мы выиграли чемпионат Европы и в последних матчах они помогли нам добиться положительных результатов. Но я не могу утверждать, что эти системы универсальны, схема нашей игры также зависит от соперника. Но последние два матча мы выиграем, чего бы это нам не стоило», – заключил форвард «Летучих мышей».