Հոկտեմբրի 10-ին Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականն 2010թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում իր դաշտում ընդունելց Իսպանիայի հավաքականին: Առաջ անցնելով ասենք, որ իսպանացիների մարզիչ Վիսենտե Դել Բոսկեն, չնայած նրան, որ իր սաներն արդեն ապահովել էին Հարավ-Աֆրիկյան Հանրապետությունում կայանալիք աշխարհի առաջնության ուղեգիրը, որոշել էր մարտական կազմով ներկայացնել թիմն այս խաղին:
Ինչպես եւ ենթադրվում էր, իսպանացիներն ակտիվ սկսեցին եւ իրեցն խաղն էին թելադրում առաջին խաղակեսի ողջ ընթացքում: Սակայն, չնայած դրան, բացի այն պահից, երբ խփվեց առաջին գնդակը, այլ առանձնապես սուր պահեր Ռոման Բերեզովսկու դարպասի մոտ չառաջացան: Իսկ հայ ֆուտբոլիստներին հաջողվեց երկու անգամ անհանգստություն պատճառել հյուրերին: Առաջին անգամ Մարկոս Պիզելիին չբավարարեց արագությունը, վճռական հարված հասցնելու համար, իսկ երկրորդ պահն առաջացավ Քարամյանի փայլուն փոխանցումից հետո, սակայն Հովհաննես Գոհարյանն, դեմ առ դեմ մնալով դարպասապահի հետ, հարվածեց նրա գլխավերեւով, սակայն հարվածը շեղ էր: Իսպանացիներն, իրենց հերթին, կարողացան օգտվել նույնանման պահից եւ, Ֆաբրեգասը, 34-րդ րոպեին հայտնվելով շահավետ դիրքում, կարողացավ հաջողության հասնել:
Երկրորդ խաղակեսում խաղի սցենարը զգալիորեն փոխվեց` հայ ֆուտբոլիստների գործողությունների մեջ վստահություն էր զգացվում, եւ խաղը դադարեց միակողմանի լինել: Դաշտի տերերի նման ակտիվությունն արդեն 58-րդ րոպեին իր արդյունքը տվեց: Պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանը գլխով ավարտին հասցրեց խաղընկերոջ փոխանցումը, այդպիսով, դառնալով Իսպանիայի հավաքականի դարպասին խփած գոլի հեղինակը:
Սակայն Հայաստանի թիմին չհաջողվեց պահպանել ոչ ոքին: Արդեն 64-րդ րոպեին հայ ֆուտբոլիստների կոպիտ սխալի արդյունքում գնդակը հայտնվեց Սեսկա Ֆաբրեգասի մոտ, նա դեմ առ դեմ ելավ դարպասապահի հետ, որին Բերեզովսկին կարողացավ կասեցնել մեծ դժվարությամբ: 11-մետրանոցը ճշգրիտ իրականացրեց Խուան Մատան:
Մնացած ժամանակն անցավ հիմնականում հայկական թիմի դարպասների մոտ, սակայն հաշվի փոփոխություն տեղի չունեցավ:
Այդպիսով, 2010թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում Իսպանիայի հավաքականը տարավ իր 9-րդ հաղթանակը, իսկ Հայաստանը կրեց իր 7-րդ պարտությունն ու 4 միավորով շարունակում է եզրափակել 5-րդ խմբի աղյուսակը:

10 Октябрь 2009 - 20:59 AMT
10 октября сборная Армении по футболу в рамках отборочного этапа чемпионата мира-2010 приняла на своем поле сборную Испании. Забегая вперед отметим, что наставник испанцев Висенте Дель Боске, несмотря на то, что его подопечные уже обеспечили путевку на ЧМ в ЮАР, решил заявить на этот матч боевой состав.
Как и предполагалось, испанцы активно начали встречу и диктовали игру на протяжении всего первого тайма. Но, несмотря на это, в первом тайме гости забили всего один мяч. Армянским футболистам, в свою очередь, дважды удалось побеспокоить оборону гостей. В первый раз Маркосу Пизелли не хватило скорости для того, чтобы вырваться от Пуйоля и нанести решающий удар, а второй момент возник после блестящей передачи Артавазда Карамяна, но его брат Арман, оказавшись один на один с Рейной, неточно перебросил через него мяч. Испанцы, в свою очередь, смогли воспользоваться аналогичным моментом и, Фабрегас, на 34 минуте оказавшись в выгодной позиции, элегантно перебросил голкипера армянской команды.
Во втором тайме сценарий игры заметно изменился: в действиях армянских футболистов появилась уверенность, и игра перестала носить односторонний характер. Такая активность хозяева уже на 58 минуте принесла свои плоды. Защитник Роберт Арзуманян головой замкнул передачу Карамяна со штрафного, став, таким образом, автором первого мяча в ворота сборной Испании.
Но удержать ничейный счет армянской команде удалось недолго. Уже на 64 минуте в результате грубой ошибки армянских футболистов, мяч оказался у Сеска Фабрегас – тот сразу же вывел один на один Хуана Мату, которого Березовский остановил ценой фола. 11-метровый удар точно реализовал сам потерпевший.
В остальное время матча игра шла в основном у ворот армянской дружины, но изменений в счете не произошло.
Таким образом, сборная Испании в отборочном этапе ЧМ одержала свою 9-ю победу подряд, а сборная Армении потерпела свое седьмое поражение и с 4 очками в активе продолжает замыкать турнирную таблицу 5-й группы.