Հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը իր վերջին խաղն է անցկացրել 2010թ. աշխարհի առաջնություն ընտրական փուլի շրջանակներում, արտագնա խաղում զիջելով Թուրքիային 0:2 հաշվով:
Խաղի հաշիվը բացվեց 16-րդ րոպեին: Թուրքիայի հավաքականի բազմաթիվ հարձակումներից մեկն ավարտվեց Ռոման Բերեզովսկու դարպասի գրավմամբ: Գործընկերոջ գլխով արված փոխանցումն ավարտին հասցրեց թուրքական հավաքականի հարձակվող Հալիլ Ալթինթոփը: Իսկ 28-րդ րոպեին պաշտպան Սերվեթ Չեթինի հարվածից հետո գնդակը հայտնվեց հայկական թիմի դարպասում:
Մինչ առաջին խաղակեսի 33-րդ րոպեն, այսինքն մինչ այն պահը, երբ պաշտպան Զեյհուն Գյուլսելամը երկրորդ դեղին քարտի համար հեռացվեց դաշտից, ակնհայտ առավելությունը Թուրքիայի հավաքականի կողմն էր: Սակայն երբ թուրք ֆուտբոլիստները մնացին նվազագույն կազմով, Հայաստանի հավաքականին հաջողվեց ինչ-որ կերպ հավասարեցնել խաղը եւ մի քանի վտանգավոր պահ ստեղծել Վոկան Դեմիրելի դարպասի մոտ, սակայն կրճատել խաղի հաշիվն այդպես էլ չստացվեց:
Երկրորդ խաղակեսում հայ ֆուտբոլիստները կարողացան հավասարեցնել խաղը եւ հավասար պայքար մղել դաշտի տերերի հետ, սակայն գոնե մեկ միավորով կրճատել հաշիվը չստացվեց: Հիշարժան է միայն այն պահը, երբ ՀՀ հավաքականի բրազիլացի հարձակվող Մարկոս Պիզելլին 4 մ հեռավորությունից հարվածից հետո, գնդակը հայտնվեց Թուրքիայի հավաքականի պաշտպանի մոտ: Նշենք, որ Հայաստանի հավաքականի դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկին մի քանի անգամ փրկեց իր թիմը` թույլ չտալով թուրք ֆուտբոլիստներին հաղթել ավելի խոշոր հաշվով:
Այդպիսով Հայաստանի հավաքականը կրել է իր ութերորոդ պարտությունը 2010թ. ընտրական փուլում եւ երկրորդը` Թուրքիայի հավաքականից: Հիշեցնենք, որ առաջին խաղում, որը տեղի ունեցավ Երեւանի «Հրազդան» մարզադաշտում, հայ ֆուտբոլիստները զիջեցին Թուրքիայի հավաքականին նույն հաշվով` 0:2:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ու Հայաստանի հավաքականների պատասխան հանդիպմանը Բուրսայում իր թուրք պաշտոնակից Աբդուլլահ Գյուլի հրավերով ներկա էր նաեւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

14 октября сборная Армении по футболу провела свою последнюю встречу в рамках отборочного этапа чемпионата мира-2010, на выезде уступив сборной Турции со счетом 0:2.
Счет в этом матче был открыт на 16 минуте. Одна из многочисленных атак турецкой сборной завершилась взятием ворот Романа Березовского. Передачу партнера головой замкнул форвард турецкой сборной Халил Алтынтоп. А на 28 минуте после удара защитника Сервета Четина мяч рикошетом оказался в воротах армянской дружины.
До 33 минуты первого тайма, т.е. момента когда защитник Джейхун Гюлселам за вторую желтую был удален с поля, явное преимущество было на стороне сборной Турции. Но после того как турецкие футболисты остались в меньшинстве, сборной Армении удалось в какой-то степени сравнять игру, и у ворот Волкана Демиреля создать несколько опасных моментов, но сократить разницу в счете так и не удалось.
Во втором тайме армянская сборная сумела сравнять игру и вести равную борьбу с хозяевами поля, но отквитать хотя бы один мяч так и не удалось. Запомнился лишь момент, когда после удара бразильского форварда сборной Армении Маркоса Пизелли с 4 метров мяч вынес защитник сборной Турции. Отметим, что голкипер сборной Армении Роман Березовский несколько раз выручил свою команду, тем самым не позволив турецким футболистам довести счет до крупного.
Таким образом сборная Армении потерпела свое восьмое поражение в отборочном этапе ЧМ-2010 и второе от сборной Турции. Напомним, что в первом матче, который прошел в Ереване на стадионе “Раздан”, армянские футболисты также уступили сборной Турции со счетом 0:2.
На ответной встрече сборных Турции и Армении в Бурсе по приглашению своего турецкого коллеги Абдуллы Гюля присутствовал президент Армении Серж Саргсян.