Հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը իր վերջին խաղն է անցկացրել 2010թ. աշխարհի առաջնություն ընտրական փուլի շրջանակներում, արտագնա խաղում զիջելով Թուրքիային 0:2 հաշվով:
Խաղի հաշիվը բացվեց 16-րդ րոպեին: Թուրքիայի հավաքականի բազմաթիվ հարձակումներից մեկն ավարտվեց Ռոման Բերեզովսկու դարպասի գրավմամբ: Գործընկերոջ գլխով արված փոխանցումն ավարտին հասցրեց թուրքական հավաքականի հարձակվող Հալիլ Ալթինթոփը: Իսկ 28-րդ րոպեին պաշտպան Սերվեթ Չեթինի հարվածից հետո գնդակը հայտնվեց հայկական թիմի դարպասում:
Մինչ առաջին խաղակեսի 33-րդ րոպեն, այսինքն մինչ այն պահը, երբ պաշտպան Զեյհուն Գյուլսելամը երկրորդ դեղին քարտի համար հեռացվեց դաշտից, ակնհայտ առավելությունը Թուրքիայի հավաքականի կողմն էր: Սակայն երբ թուրք ֆուտբոլիստները մնացին նվազագույն կազմով, Հայաստանի հավաքականին հաջողվեց ինչ-որ կերպ հավասարեցնել խաղը եւ մի քանի վտանգավոր պահ ստեղծել Վոկան Դեմիրելի դարպասի մոտ, սակայն կրճատել խաղի հաշիվն այդպես էլ չստացվեց:
Երկրորդ խաղակեսում հայ ֆուտբոլիստները կարողացան հավասարեցնել խաղը եւ հավասար պայքար մղել դաշտի տերերի հետ, սակայն գոնե մեկ միավորով կրճատել հաշիվը չստացվեց: Հիշարժան է միայն այն պահը, երբ ՀՀ հավաքականի բրազիլացի հարձակվող Մարկոս Պիզելլին 4 մ հեռավորությունից հարվածից հետո, գնդակը հայտնվեց Թուրքիայի հավաքականի պաշտպանի մոտ: Նշենք, որ Հայաստանի հավաքականի դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկին մի քանի անգամ փրկեց իր թիմը` թույլ չտալով թուրք ֆուտբոլիստներին հաղթել ավելի խոշոր հաշվով:
Այդպիսով Հայաստանի հավաքականը կրել է իր ութերորոդ պարտությունը 2010թ. ընտրական փուլում եւ երկրորդը` Թուրքիայի հավաքականից: Հիշեցնենք, որ առաջին խաղում, որը տեղի ունեցավ Երեւանի «Հրազդան» մարզադաշտում, հայ ֆուտբոլիստները զիջեցին Թուրքիայի հավաքականին նույն հաշվով` 0:2:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ու Հայաստանի հավաքականների պատասխան հանդիպմանը Բուրսայում իր թուրք պաշտոնակից Աբդուլլահ Գյուլի հրավերով ներկա էր նաեւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Armenian national football team held its last meeting October 14 in the qualifying stage of World Cup 2010, and lost to Turkey with a score of 0:2.
Score was opened at 16th minute. One of the numerous attacks of the Turkish national team ended with a goal of the Turkish striker Halil Altintop. And at 28th minute after defender Servet Cetin’s hitting the ball on the rebound was in the Armenian gate.
Up to the 33th minute of the first half, the moment when a defender Ceyhun Gulselam for a second yellow was removed from the field, the play was a swing to the Turkish team. But after the Turkish players remained in minority, Armenian team managed to equalize the game and create several dangerous chances near the gate of Volkan Demirel, without kicking a goal and reducing the difference in the score.
After the kick of the Brazilian striker of the Armenian team Marcos Pizelli from 4 meters the ball was taken by the Turkish defender.
The Armenian team suffered its eighth defeat in qualifying stage for World Cup 2010 and the second – from Turkey. In the first match, held in Yerevan’s stadium “Hrazdan”, the Armenian football team lost to Turkey with a score of 0:2.
President of Armenia Serzh Sargsyan attended the second match between Armenia and Turkey in Bursa at the invitation of his Turkish counterpart Abdullah Gul.