«Հայոց ցեղասպանության Թանգարան-ինստիտուտում, որտեղ մենք այցելեցինք երեկ, մեզ մոտ հակասական զգացմունքներ առաջացան` ցավ եւ զարմանք: Տեսնել այն, ինչ այնտեղ ցույց է տրված եւ ցավ չզգալն անբնական կլիներ, բայց եւ անհնար էր չզարմանալ, որ թանգարան էքսկուրսիայի եկած դպրոցականները ճանաչեցին մեզ եւ խնդրեցին լուսանկարվել մեզ հետ»,- Հայաստան ժամանելուց իրենց տպավորություններով են կիսվել բրիտանական Uriah Heep լեգենդար ռոք-խմբի երաժիշտները:
Հոկտեմբերի 16-ին Uriah Heep-ը համերգով ելույթ կունենա Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում: Համերգը նվիրված է հայկական «Շանթ» հեռուստաընկերության 15-ամյակին եւ ներգրավված է խմբի համերգային շրջանագության մեջ` նվիրված բրիտանական լեգենդար ռոք-խմբի 40-ամյակին:
10-50 հազ. դրամ արժողությամբ տոմսերից ստացված շահույթը կծառայի աղետի գոտու բնակֆոնդի ավելացմանը: Uriah Heep խմբի հոնորարը համերգի համար վճարելու են համերգի կազմակերպիչները, որոնք են` «Vibrographus» ընկերությունը, «Արզնի» հանքային ջրի գործարանը եւ «Շանթ» հեռուստաընկերությունը:
Երաժիշտները` Միկ Բոքսը, Տրեւեր Բոլդերը, Բեռնի Շոուն, Ֆիլ Լենզոնը, Ռասսոլ Ջիլբուկը հույս են հայտնել, որ երեւանյան համերգը հաջող կանցնի:
«Մենք մեր արվեստի նկատմամբ մեծ ջերմություն ու սեր զգացինք այստեղ` Հայաստանում, եւ, երեւի թե, դրա համար պետք է շնորհակալ լինենք ծովահենների արտադրած ձայնասկավառակներին: Հուսով ենք, որ Հայաստանում առաջին համերգն այնքան հաջող կանցնի, որ կստիպի մեզ գալ ամեն տարի»,- նշել է Միկ Բոքսը:
Համերգի ծրագրի մեջ ներառված են երգեր ռոք-խմբի վերջին ալբոմից, ինչպես նաեւ զանազան տարիներին գրված երգեր, որոնք հայտնի ու սիրելի են դարձել ռոքի երկրպագուների համար:

15 Октябрь 2009 - 15:17 AMT
Uriah Heep: Надеемся, что первый концерт в Армении пройдет настолько успешно, что заставит нас приезжать каждый год
“В Музее-институте Геноцида армян, где мы были вчера, у нас возникли противоречивые чувства: боль и удивление. Увидеть то, что там показано и не почувствовать боль было бы противоестественно, но и невозможно было не удивится тому, что пришедшие в музей на экскурсию школьники узнали нас и попросили сфотографироваться с нами”,- поделились впечатлениями от пребывания в Армении музыканты легендарной британской рок-группы Uriah Heep.
16 октября Uriah Heep выступит с концертом в ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Концерт приурочен к 15-летию армянской телекомпании “Шант” и включен в концертный тур группы, посвященный 40-летию легендарной британской рок-группы.
Прибыль от проданных билетов, которые стоят от 10 тыс. до 50 тыс. драмов, будет направлена на восстановление и прибавление жилфонда зоны бедствия. Гонорар концерта группы Uriah Heep оплачивается организаторами концерта, которыми являются компания “Vibrographus”, завод минеральных вод “Арзни” и телеканал “Шант”.
Музыканты: Мик Бокс (Mick Box), Тревер Болдер, (Trevor Bolder), Берни Шоу (Bernie Shaw), Фил Лензон (Phil Lanzon), Рассол Джилбук (Russell Gilbrook) выразили надежду, что ереванский концерт пройдет успешно.
“Мы почувствовали большую теплоту и любовь к нашему творчеству здесь в Армении и, наверное, за это должны быть благодарны производству пиратских дисков. Надеемся, первый концерт пройдет настолько успешно, что заставит нас приезжать сюда с концертами ежегодно”, – отметил Мик Бокс.
В программу концерта включены песни из последнего альбома рок-группы, а также песни, написанные в разные годы, но ставшие известными и любимыми для поклонников рока.