«Հայոց ցեղասպանության Թանգարան-ինստիտուտում, որտեղ մենք այցելեցինք երեկ, մեզ մոտ հակասական զգացմունքներ առաջացան` ցավ եւ զարմանք: Տեսնել այն, ինչ այնտեղ ցույց է տրված եւ ցավ չզգալն անբնական կլիներ, բայց եւ անհնար էր չզարմանալ, որ թանգարան էքսկուրսիայի եկած դպրոցականները ճանաչեցին մեզ եւ խնդրեցին լուսանկարվել մեզ հետ»,- Հայաստան ժամանելուց իրենց տպավորություններով են կիսվել բրիտանական Uriah Heep լեգենդար ռոք-խմբի երաժիշտները:
Հոկտեմբերի 16-ին Uriah Heep-ը համերգով ելույթ կունենա Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում: Համերգը նվիրված է հայկական «Շանթ» հեռուստաընկերության 15-ամյակին եւ ներգրավված է խմբի համերգային շրջանագության մեջ` նվիրված բրիտանական լեգենդար ռոք-խմբի 40-ամյակին:
10-50 հազ. դրամ արժողությամբ տոմսերից ստացված շահույթը կծառայի աղետի գոտու բնակֆոնդի ավելացմանը: Uriah Heep խմբի հոնորարը համերգի համար վճարելու են համերգի կազմակերպիչները, որոնք են` «Vibrographus» ընկերությունը, «Արզնի» հանքային ջրի գործարանը եւ «Շանթ» հեռուստաընկերությունը:
Երաժիշտները` Միկ Բոքսը, Տրեւեր Բոլդերը, Բեռնի Շոուն, Ֆիլ Լենզոնը, Ռասսոլ Ջիլբուկը հույս են հայտնել, որ երեւանյան համերգը հաջող կանցնի:
«Մենք մեր արվեստի նկատմամբ մեծ ջերմություն ու սեր զգացինք այստեղ` Հայաստանում, եւ, երեւի թե, դրա համար պետք է շնորհակալ լինենք ծովահենների արտադրած ձայնասկավառակներին: Հուսով ենք, որ Հայաստանում առաջին համերգն այնքան հաջող կանցնի, որ կստիպի մեզ գալ ամեն տարի»,- նշել է Միկ Բոքսը:
Համերգի ծրագրի մեջ ներառված են երգեր ռոք-խմբի վերջին ալբոմից, ինչպես նաեւ զանազան տարիներին գրված երգեր, որոնք հայտնի ու սիրելի են դարձել ռոքի երկրպագուների համար:

“When we visited Armenian Genocide Museum History yesterday, we had contradictory feelings – pain and amazement. Seeing what was displayed there we couldn’t but feel sorrow, but we were also amazed that school children visiting there recognized us, and asked for being photographed,” said the musicians of legendary British Uriah Heep rock group.
On October 16, the group will give concert in Yerevan Sports and Concert Complex after Karen Demirchyan. The concert, organized within the frames of the legendary group’s concert tour on the occasion of its 40th anniversary, is dedicated to the 15th anniversary of Armenian “Shant” TV Channel.
The sums collected from ticket sale (AMD 10.000-50.000) will be spent on the reconstruction of housing facilities in disaster zone. Honarary payments will be made by concert organizers, i.e. “Vibrographus”, “Arzni” mineral water factory and Shant TV channel.
Group musicians – Mick Box, Trevor Bolder, Bernie Shaw, Phil Lanzon, Russell Gilbrook – expressed hope that concerts in Yerevan will be a success.
“Here in Armenia, we felt great warmth and love for our creative art, for which we should be probably thankful to pirate CDs. We hope the first concert in Armenia will be a great success, making us come here every year,” Mick Box said.
Concert program includes songs from the group’s latest album, as well as popular works created in different periods.
Information sponsors are PanARMENIAN.Net and Mediamax.
Uriah Heep British group was created in 1969 in London. Its musicians gained worldwide recognition in 1971-1973 after the release of their albums “Look at Yourself”, “Demons and Wizards” and “The Magician’s Birthday”.