Հոկտեմբերի 22-նոյեմբերի 2 Հաագայում տեղի կունենա հայկական ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություն` նվիրված «Աբովյան» մշակութային կենտրոնի 25-ամյակին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են կազմակերպության մամլո կենտրոնից, փառատոնում կցուցադրվեն Հայաստանի եւ Սփյուռքի հայ ռեժիսորների լավագույն դասական ու փորձարկային փաստագրական եւ խաղարկային ֆիլմերը:
Մասնավորապես, հոլանդացի հանիսատեսները կդիտեն Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը», Հարություն Խաչատրյանի «Սահման», Ալբերտ Մկրտչյանի «Ուրախ ավտոբուս», Էրիկ Ղազարյանի «Կապույտ ժամ», Արամ Շահբազյանի «Անիվներ», Ատոմ Էգոյանի «Օրացույց», Դոն Ասկարյանի «Կոմիտաս» ֆիլմերը:
Փառատոնի կազմակերպմանն աջակցել են Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը եւ «Ոսկե ծիրան» Միջազգային փառատոնը:

С 22 октября по 4 ноября в Гааге состоится ретроспективный показ армянских фильмов, приуроченный к 25-летию культурного центра “Абовян”.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-центре организации, на фестивале будут показаны лучшие классические и экспериментальные документальные и игровые фильмы режиссеров Армении и Диаспоры.
В частности, голландские зрители увидят следующие фильмы: “Цвет граната” Сергея Параджанова, “Граница” Арутюна Хачатряна”, “Веселый автобус” Альберта Мкртчяна, “Синий час” Эрика Назаряна, “Колеса” Арама Шахбазяна, “Календарь” Атома Эгояна, “Комитас” Дона Аскаряна.
Помощь в организации фестиваля оказали Национальный киноцентр Армении и Международный фестиваль “Золотой абрикос”.