Հոկտեմբերի 22-նոյեմբերի 2 Հաագայում տեղի կունենա հայկական ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություն` նվիրված «Աբովյան» մշակութային կենտրոնի 25-ամյակին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են կազմակերպության մամլո կենտրոնից, փառատոնում կցուցադրվեն Հայաստանի եւ Սփյուռքի հայ ռեժիսորների լավագույն դասական ու փորձարկային փաստագրական եւ խաղարկային ֆիլմերը:
Մասնավորապես, հոլանդացի հանիսատեսները կդիտեն Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը», Հարություն Խաչատրյանի «Սահման», Ալբերտ Մկրտչյանի «Ուրախ ավտոբուս», Էրիկ Ղազարյանի «Կապույտ ժամ», Արամ Շահբազյանի «Անիվներ», Ատոմ Էգոյանի «Օրացույց», Դոն Ասկարյանի «Կոմիտաս» ֆիլմերը:
Փառատոնի կազմակերպմանն աջակցել են Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը եւ «Ոսկե ծիրան» Միջազգային փառատոնը:

On October 22-November 4, Hague will host a retrospective presentation of Armenian films on the occasion of the 25th anniversary of Abovian Armenian Cultural Association.
Dutch audience will have the chance to watch Color of Pomegranate by Sergei Parajanov, Border by Harutyun Khachatryan, Calendar by Atom Egoyan and Komitas by Don Askarian.
Festival program will include the best classical and experimental documentaries and live action films by directors from Armenia and Diaspora, organization’s press centre reported to PanARMENIAN.Net.
The Armenian Cinema Festival has been made possible by National Cinema Center of Armenia and Golden Apricot International Film Festival.