2010 թ-ի նոյեմբերի 8-ից հունվարի 31-ը, Գաֆեսճյան մշակույթային կենտրոնում տեղի կունենա հայտնի հայազգի ամերիկյան նկարիչ Արշիլ Գորկու բնօրինակ գործերի առաջին ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսին, Ջերար Լ. Գաֆեսճյանի անձնական հավաքածուից կներկայացվի 16 գծանկար եւ 7 գեղանկարչական գործ:
Վարպետի երեւանյան ցուցահանդեսը, որը դարձավ XX դարի ամերիկյան արվեստի մեծերից մեկը` կանցնի Գաֆեսճյան մշակութային կենտրոնի հանդիսավոր բացման ժամանակ: Կենտրոնի բացումը տեղի կունենա Երեւանում նոյեմբերի 7-ին: Երեկոյան «Կասկադ» համալիրի տարածքում կլինի հրավառություն: Նոյեմբերի 8-ին ցանկացողները կկարողանան այցելել կենտրոն, որտեղ եւ տեղի կունենա «Քեզ համար Հայաստան» ցուցահանդեսի բացումը:
Ցուցահանդեսին կցուցադրվի Ջերար Լ. Գաֆեսճյանի արվետի ստեղծագործությունների անձնական հարուստ հավաքածուն: Ցուցահանդեսին կներկայացվեն նաեւ հայտնի չեխ վարպետների` ամուսիններ Լիբենսկու եւ Բրիխտովայի ավելի քան 100 աշխատանքներ:
Բացի ցուցահանդեսից, «Սասունցի Դավիթ» սրահում նույն օրը տեղի կունենա «Լիբենսկի եւ Բրիխտովա» գրքի շնորհանդեսը, որտեղ ներկա կլինի ինքն Յարոսլավա Բրիխտովան:
Գաֆեսճյան թանգարան հիմնադրամը հիմնվել է 2002 թ-ին Երեւանում` ՀՀ կառավարության եւ Ամերիկայում Գաֆեսճյան թանգարան հիմնադրամի աջակցությամբ:
Հայաստանի կառավարությունը տրամադրել է Հիմնադրամին կիսակառույց «Կասկադ» համալիրը մերձակա տարածքով:
Ջերալդ Լ. Գաֆեսճյանը` հայազգի ամերիկյան բիզնեսմեն է, որը ԱՄՆ-ում հիմնել է Գաֆեսճյան թանգարան հիմնադրամը: «Կասկադ» համալիրի վերակառուցման համար ներդրել է 35 մլն դոլար` նպատակ ունենալով իր հավաքածուն անհատույց նվիրել հայ ժողովրդին:

On November 8-January 31, 2010, Gafeschyan Art Centre of Yerevan will host the exhibition of outstanding American-Armenian painter Arshil Gorky, the most monumental representative of XX century American art. Exhibition will display 16 graphical and 7 oil paintings from the personal collection of Gerard L. Gafeschyan.
The event will be organized within the frames of Gafeschyan art centre opening ceremony due in Yerevan on October 7. The same evening, there’ll be a firework display on the territory of Cascade complex. Next day, on November 8, the center will host the opening of “For you Armenia” exhibition.
The exhibition will display Gerard L. Gafeschyan’s rich personal collection. The exposition comprises over 100 works by outstanding gifted masters Libensky and Brychtova . Having worked together for 50 years, spouses Libensky and Brychtova are among the most renowned representatives of 20th century creative art.
The same day, “David of Sasun” hall of Gafeschyan art center will host the presentation of book titled “Libensky and Brychtova”. Both exhibition opening and book presentation will be attended by Yaroslava Brychtova.
Gafeschyan museum fund was established in 2002 in Yerevan, under the auspices of RA Government and Gafeschyan Museum Foundation of America.
The objective was to create a museum of art complying with international standards, as well as develop a cultural-tourist centre in Yerevan.
RA Government allotted to the fund the unfinished complex of Cascade with its adjacent territories.
American businessmen of Armenian decent, Gerard L. Gafeschyan invested USD 35 million in complex reconstruction, as gratuitous donation to Armenian people.