Երեւանում հոկտեմբերի 15-ին մեկնարկած Մանկապատանեկան ֆիլմերի հինգերորդ միջազգային փառատոնի մասնակիցներն ու հյուրերն այսօր այցելել են Գյումրի:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Գյումրիից, փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 17-ին «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնի պատին տեղադրվեց Էդմոնդ Քյոսայանի հիշատակին նվիրված հուշատախտակը, ինչպես նաեւ նրա անունով անվանակոչվեց «Մուշ-2» թաղամասի փողոցներից մեկը:
Հուշատախտակի բացման արարողությանը ներկա էին ռեժիսորի ընտանիքի անդամները, ինչպես նաեւ փառատոնի ճանաչված հյուրերը` ռեժիսոր Բորիս Գրաչեւսկին, դերասան Նիկոլայ Դենիսովը, կինոգետ Արմեն Մեդվեդեւը, մուլտիպլիկատոր Էդուարդ Նազարովը եւ այլոք:
Փառատոնի հյուրերն ու մասնակիցները եղան «Թռչունյան» մանկատանը եւ համանուն պարախմբի ելույթից հետո շփվեցին երեխաների հետ:
Փառատոնը կազմակերպվել է Ռոլան Բիկովի անվան մանկապատանեկան կինոյի ու հեռուստատեսության զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ եւ նպատակ ունի զարգացնել երեխաների հետաքրքրությունը կինոյի հանդեպ, հնարավորություն տալով նրանց տսենել վերջին տարիների լավագույն մանկապատանեկան ֆիլմերը:
Այս տարի փառատոնի շրջանակներում կցուցադրվի 51 ֆիլմ 23 երկրներից: Ճանաչված հյուրերը փառատոնի շրջանակներում վարպետության դասեր կանցկացնեն երկրի դպրոցներում: 5-րդ, հոբելյանական տարում փառատոնի կազմակերպիչներն անցկացրել են մի շարք հոբելյանական միջոցառումներ, կինոպրեմիերաներ, հանդիպումներ հանդիսատեսի հետ, արվեստի հայ գործիչների հետ: Փառատոնի շրջանակներում կնշվի Սոս Սարգսյանի, Երվանդ Մանարյանի, Ռոլան Բիկովի 80-ամյակը:

Участники и гости Пятого Международного фестиваля детско-юношеских фильмов, стартовавшего 15 октября в Ереване, сегодня посетили Гюмри.
Как передает корреспондент PanARMENIAN.Net из Гюмри, в рамках фестиваля 17 октября на стене кинотеатра Октябрь была установлена памятная доска в честь известного армянского режиссера Эдмонда Кеосаяна, а также его именем была названа улица в новом городском районе Гюмри Муш 2.
На церемонии открытия памятной доски присутствовали члены семьи режиссера, а также именитые гости фестиваля: режиссер Борис Грачевский, актер Николай Денисов, киновед Армен Медведев, мультипликатор Эдуард Назаров и другие.
Гости и участники фестиваля побывали в детском доме “Трчунян” и после выступления одноименной танцевальной группы пообщались с воспитанниками детдома.
Пятый Международный фестиваль детско-юношеских фильмов организован по инициативе Фонда развития детско-юношеского кино и телевидения имени Ролана Быкова и преследует цель развить интерес детей к кино, предоставляя им возможность смотреть лучшие детско-юношеские фильмы, снятые за последние годы.
В этом году в рамках фестиваля будет показано порядка 51 фильма из 23 стран. Именитые гости в рамках фестиваля проведут мастер-классы в школах страны. На 5-ый, юбилейный год организаторы фестиваля планируют проведение ряда юбилейных мероприятий, кинопремьер, встреч со зрителями, армянскими деятелями искусств. В рамках фестиваля будут отмечены 80-летие Соса Саркисяна, Ерванда Манаряна, Ролана Быкова.