Երեւանի «Մոսկվայի տուն» մշակութային գործարարական կենտրոնում տեղի է ունեցել «Ռուսները Հայաստանի պատմության մեջ» գրքի շնորհանդեսը, որտեղ ամփոփվել են հայ-ռուսական կապերի պատմության, Հայաստանի տարածքում ռուսական բնակավայրերի ձեւավորման, ռուս համայնքի ներկա վիճակի եւ հանրապետությունում նրա դերակատարության մասին նյութերը: Գրքում բերված տվյալները հիմնված են ՀՀ Կենտրոնական արխիվի, ՀՀ Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի, Հայաստանի ազգային գրադարանի արխիվների փաստաթղթերի վրա:
Գիրքը հրատարակվել է Արտերկրում ռոսւ հայրենակիցների աջակցության ծրագրի շրջանակներում, Արտերկրում հայրենակիցների գծով կառավարական հանձնաժողովի ֆինանսավորմամբ, որը գլխավորում է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է Երեւանում ՌԴ դեսպանատան մամլո ծառայությունը:
Գրքի հեղինակն է Իվան Սեմյոնովը` տնտեսական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, «Հայաստանում ռուս հայրենակիցներին օգնության ու աջակցության հիմնադրամ» հասարակական կազմակերպության տնօրենը հրապարակել է շուրջ 40 գիտական ու գիտամեթոդական աշխատություններ ռուսերեն, հայերեն եւ իսպաներեն լեզուներով: 2001թ. հրատարակել էր «Անդրկովկասի մոլոկանների ու դուխոբոռների պատմությունը» մենագրությունը:

19 Октябрь 2009 - 09:43 AMT
В 2001 году издав книгу “История закавказских молокан и духоборов”, руководитель общественной организации “Фонд помощи и содействия российским соотечественникам в Армении” Иван Семенов решил использовать хорошие исторические материалы и издать вторую книгу “Русские в истории Армении”, презентация которой состоялась в Ереване.
“Книга, которую я написал за 10 месяцев, рассказывает о роли русских в истории Армении после присоединения к Российской империи, а до этого на территории Армении властвовали персы, и русских в этот период здесь быть не могло. Но хватает материала на вторую книгу, которую напишу в случае предоставления соответствующих финансовых средств”, – сказал автор книги Иван Семенов.
В свою очередь посол России в Армении Вячеслав Коваленко отметил: ”Глубокие связи и корни, которые уходят в историю, связывают два наших народа самыми разными узами, начиная от науки, культуры, религии, истории и языкознания. Этой книги не хватало для того, чтобы восполнить и поставить не жирное многоточие, в большом исследовательском процессе, который продолжается”.