Ս. թ. հոկտեմբերի 18-ին, Փարիզի Գավո սրահում Կոմիտասի ծննդյան 140-ամյակին նվիրված մեծ համերգից առաջ, Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի մշակույթի եւ հաղորդակցության նախարար Ֆրեդերիկ Միտերանի հետ: Հանդիպման ընթացքում նախարարներն անդրադարձան, 1995թ. համապատասխան պայմանագրի ստորագրումից ի վեր, հայ-ֆրանսիական մշակութային աշխույժ համագործակցությանը` բարձր գնահատելով Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա նշանակությունն այս հարցում: Քննարկվեցին առաջիկա տարիներին այդ համագործակցությունն ընդլայնելու եւ խորացնելու հնարավորությունները, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն մամլո ծառայությունը:
Զրույցի ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց ստորագրել նոր շրջանակային համաձայնագիր, որով կնախանշվեն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները: Այս առումով, Հայաստանի համար մասնավոր հետաքրքրություն է ներկայացնում համատեղ կինոարտադրությունը, որի ուղղությամբ կատարվում են իրավական բազայի ստեղծման աշխատանքներ: Նախարար Պողոսյանը Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարին հրավիրեց Հայաստան, որը սիրով ընդունեց հրավերը:
Տեղեկացնելով, որ 2012թ. Հայաստանընշելու էիր տպագիր գրքի 500-ամյակը`ՀՀ մշակույթինախարարը խնդրեց Ֆրանսիայի աջակցությունը ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ում Երեւանը գրքի միջազգային մայրաքաղաք ճանաչելու հարցում:
Համատեղ կինոարտադրության եւ կինոյի բնագավառում համագործակցությանհարցեր քննարկվեցին նաեւ հոկտեմբերի 19-ին Ֆրանսիայիկինոգործիչների միության նախագահԱլեն Թերզյանի եւ Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարի կինոյի հարցով խորհրդական Ֆրանսուա Հյուրարի հետ հանդիպման ընթացքում:
Փարիզում գտնվելու ընթացքումՀՀ մշակույթի նախարարն այցելեցՖրանսիայիՀայկական թանգարան եւ Փարիզի Նուբարյանգրադարան:

20 Октябрь 2009 - 12:54 AMT
В Париже 18 октября состоялась встреча министра культуры Армении Асмик Погосян и министра культуры и коммуникаций Франции Фредерика Миттеран. В ходе встречи министры договорились о подписании нового рамочного договора о культурном сотрудничестве.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, министры высоко оценили активное культурное сотрудничество между Арменией и Францией, которое началось с 1995 года после подписания соответствующего двустороннего договора.
Министр культуры Армении своему коллеге представила важность признания Еревана Международной столицей книги в 2012 со стороны ЮНЕСКО и попросила Францию оказать содействие в этом вопросе.
Асмик Погосян обсудила вопросы совместного кинопроизводства и сотрудничества в области кино с французским коллегой и президентом Союза кинопродюсеров Франции Аленом Терзяном и советником министра культуры Франции по вопросам кино Франсуа Юраром.
Министр культуры Армении сообщила, что проводятся работы по созданию соответствующей юридической базы для сотрудничества в области кино и пригласила своего французского коллегу посетить Ереван.