Նոյեմբերի սկզբին Երեւանում կբացվի Խաչատուր Աբովյանի Տուն-թանգարանի ցուցասրահը: 600 քառ. մետր մակերեսով ցուցասրահը բաժանված է 12 հատվածի:
Ցուցասրահը կբացվի մի ցուցադրությամբ, որի մեջ ներառված է Ռուսական կայսրության առաջին գլոբուսը, որի հեղինակը Խաչատուր Աբովյանն է:
Ցուցասրահը միջազգային չափանիշներին համապատասխան վերակառուցելու համար կառավարությունը 10 մլն դրամ հատկացրեց, անհրաժեշտ միջոցների մնացած մասը` եւս 10 մլն դրամ, հատկացրեցին հովանավորները, մասնավորապես` VivaCell-MTC ընկերությունը:
Խաչատուր Աբովյանը` հայ գրող, լուսավորիչ-դեմոկրատ, հայ նոր գրականության եւ նոր գրական լեզվի հիմնադիր, մանկավարժ, ազգագրագետ, ծնվել է 1809թ. հոկտեմբերի 15-ին Էրիվանի (Երեւան) մոտ` Քանաքեռ գյուղում, անվանի, բայց սնանկացած ընտանիքում: Ուսանել է Էջմիածնում, ապա` Թիֆլիսի Ներսեսյան ճեմարանում (1824-26թթ.): 1836թ. ավարտել է Դերպտի (ներկայիս Տարտուսյան) համալսարանը: Վերադառնալով հայրենիք, որպեսզի իրեն նվիրի մանկավարժական գործունեությանը, Աբովյանը թշնամական վերաբերմունքի է արժանացել հայ հոգեւորականության եւ արքայական պաշտոնատարների կողմից, քանի որ հանդես էր գալիս դպրոցական ուսման մեջ դոգմատիզմի, ֆորմալիզմի դեմ: 1837թ. թիֆլիսյան ուսումնարանի տեսուչ է եղել, իսկ 1843թ. տեղափոխվել է նույն պաշտոնին Երեւան: 1848թ. ապրիլի 2 (14)-ին դուրս է եկել տնից եւ անհայտ կորել է:

Exhibition hall in Khachatur Abovyan’s home-museum will open in Yerevan early in November. The hall which has a total area of 600 sq. meters is divided into 12 sections.
Reconstruction complying with international standards cost AMD 20, of which AMD 10 million was allocated by Government and the remaining part was paid by sponsors, particularly VivaCell-MTS.
Khachatur Abovyan -an Armmenian writer and enlightener-democrat, founder of new Armenian literature and new literary language, pedagogue and ethnographer – was born in Kanaker, a village in the vicinities of Erivani (Yerevan). He studied in Ecmiadzin and then, in Nersisyan Seminary of Tbilisi (1824-26). Later he graduated from Derpt (currently: Tartusk) university. Upon returning his homeland, he devoted himself to teaching activity. Abovyan met a hostile attitude by reactionary Armenian clergy and Tzarist officials for being against dogmatism and formalism in school education. Beginning 1837, Abovyan was a supervisor in a Tbilisi district college, and beginning 1843 he held the same post in Yerevan. On April 2 (14), 1848 Abovyan left his home and never returned.