Նոյեմբերի սկզբին Երեւանում կբացվի Խաչատուր Աբովյանի Տուն-թանգարանի ցուցասրահը: 600 քառ. մետր մակերեսով ցուցասրահը բաժանված է 12 հատվածի:
Ցուցասրահը կբացվի մի ցուցադրությամբ, որի մեջ ներառված է Ռուսական կայսրության առաջին գլոբուսը, որի հեղինակը Խաչատուր Աբովյանն է:
Ցուցասրահը միջազգային չափանիշներին համապատասխան վերակառուցելու համար կառավարությունը 10 մլն դրամ հատկացրեց, անհրաժեշտ միջոցների մնացած մասը` եւս 10 մլն դրամ, հատկացրեցին հովանավորները, մասնավորապես` VivaCell-MTC ընկերությունը:
Խաչատուր Աբովյանը` հայ գրող, լուսավորիչ-դեմոկրատ, հայ նոր գրականության եւ նոր գրական լեզվի հիմնադիր, մանկավարժ, ազգագրագետ, ծնվել է 1809թ. հոկտեմբերի 15-ին Էրիվանի (Երեւան) մոտ` Քանաքեռ գյուղում, անվանի, բայց սնանկացած ընտանիքում: Ուսանել է Էջմիածնում, ապա` Թիֆլիսի Ներսեսյան ճեմարանում (1824-26թթ.): 1836թ. ավարտել է Դերպտի (ներկայիս Տարտուսյան) համալսարանը: Վերադառնալով հայրենիք, որպեսզի իրեն նվիրի մանկավարժական գործունեությանը, Աբովյանը թշնամական վերաբերմունքի է արժանացել հայ հոգեւորականության եւ արքայական պաշտոնատարների կողմից, քանի որ հանդես էր գալիս դպրոցական ուսման մեջ դոգմատիզմի, ֆորմալիզմի դեմ: 1837թ. թիֆլիսյան ուսումնարանի տեսուչ է եղել, իսկ 1843թ. տեղափոխվել է նույն պաշտոնին Երեւան: 1848թ. ապրիլի 2 (14)-ին դուրս է եկել տնից եւ անհայտ կորել է:

В начале ноября откроется выставочный зал Дома-музея Хачатура Абовяна в Ереване. Выставочный зал, общая площадь которого составляет 600 квадратных метров, разделен на 12 отделов.
Выставочный зал откроется экспозицией, в которую включен первый в Российской империи глобус, созданный Хачатуром Абовяном.
На реконструкцию выставочного зала соответствующую международным критериям правительство предоставило 10 млн. драмов, остальная часть необходимых средств 10 млн. драмов предоставили спонсоры, в частности компания Vivacell-MTS.
Абовян Хачатур – армянский писатель, просветитель-демократ, основоположник новой армянской литературы и нового литературного языка, педагог, этнограф. Родился в селе Канакер близ Эривани (Еревана) в знатной, но разорившейся семье. Учился в Эчмиадзине, затем в Тифлисе в семинарии Нерсесян (1824—26). Окончил Дерптский (ныне Тартуский) университет в 1836. Вернувшись на родину с тем чтобы посвятить себя педагогической деятельности, Абовян встретил враждебное отношение со стороны реакционного армянского духовенства и царского чиновничества, т. к. он выступил против догматизма и формализма в школьном обучении. С 1837 был смотрителем тифлисского уездного училища; в 1843 перевелся на такую же должность в Ереван. 2(14) апреля 1848 Абовян ушел из дома и пропал без вести.