Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամը Խաչատուր Աբովյանի Տուն-թանգարանի ղեկավարությանը 27 մլն դրամ հատկացրեց: Սակայն վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում պարզվեց, որ թանգարանի հին շենքը իրականում ավելի ցավալի վիճակում է գտնվում, քան ցույց տվեցին նախագծման աշխատանքները:
«Շենքի լիարժեք վերականգնման համար, որն օգտագործվելու է որպես գրադարան, պահոց եւ աբովյանագիտության գիտահետազոտական կենտրոն, 15 մլն դրամ է պակասում»,- վստահեցրել է Խ.Աբովյանի Տուն-թանգարանի տնօրեն Հովհաննես Զատիկյանը:
Խաչատուր Աբովյանը` հայ գրող, լուսավորիչ-դեմոկրատ, հայ նոր գրականության եւ նոր գրական լեզվի հիմնադիր, մանկավարժ, ազգագրագետ, ծնվել է 1809թ. հոկտեմբերի 15-ին Էրիվանի (Երեւան) մոտ` Քանաքեռ գյուղում, անվանի, բայց սնանկացած ընտանիքում: Ուսանել է Էջմիածնում, ապա` Թիֆլիսի Ներսեսյան ճեմարանում (1824-26թթ.): 1836թ. ավարտել է Դերպտի (ներկայիս Տարտուսյան) համալսարանը: Վերադառնալով հայրենիք, որպեսզի իրեն նվիրի մանկավարժական գործունեությանը, Աբովյանը թշնամական վերաբերմունքի է արժանացել հայ հոգեւորականության եւ արքայական պաշտոնատարների կողմից, քանի որ հանդես էր գալիս դպրոցական ուսման մեջ դոգմատիզմի, ֆորմալիզմի դեմ: 1837թ. թիֆլիսյան ուսումնարանի տեսուչ է եղել, իսկ 1843թ. տեղափոխվել է նույն պաշտոնին Երեւան: 1848թ. ապրիլի 2 (14)-ին դուրս է եկել տնից եւ անհայտ կորել է:

21 Октябрь 2009 - 12:18 AMT
Фонд социальных инвестиций предоставил 27 млн. драмов руководству Дома-музея Хачатура Абовяна. Однако в ходе ремонтных работ выяснилось, что старое здание музея на самом деле находится в более плачевном состоянии, чем показали работы проектирования.
“Для полноценного восстановления здания, которое будет использовано как библиотека, хранилище и научно-исследовательский центр абовяноведения, не хватает 15 млн. драмов”,- заверил директор Дома-музея Х. Абовяна Оганес Затикян.
Абовян Хачатур – армянский писатель, просветитель-демократ, основоположник новой армянской литературы и нового литературного языка, педагог, этнограф. Родился в селе Канакер близ Эривани (Еревана) в знатной, но разорившейся семье. Учился в Эчмиадзине, затем в Тифлисе в семинарии Нерсесян (1824—26). Окончил Дерптский (ныне Тартуский) университет в 1836. Вернувшись на родину с тем чтобы посвятить себя педагогической деятельности, Абовян встретил враждебное отношение со стороны реакционного армянского духовенства и царского чиновничества, т. к. он выступил против догматизма и формализма в школьном обучении. С 1837 был смотрителем тифлисского уездного училища; в 1843 перевёлся на такую же должность в Ереван. 2(14) апреля 1848 Абовян ушёл из дома и пропал без вести.