Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամը Խաչատուր Աբովյանի Տուն-թանգարանի ղեկավարությանը 27 մլն դրամ հատկացրեց: Սակայն վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում պարզվեց, որ թանգարանի հին շենքը իրականում ավելի ցավալի վիճակում է գտնվում, քան ցույց տվեցին նախագծման աշխատանքները:
«Շենքի լիարժեք վերականգնման համար, որն օգտագործվելու է որպես գրադարան, պահոց եւ աբովյանագիտության գիտահետազոտական կենտրոն, 15 մլն դրամ է պակասում»,- վստահեցրել է Խ.Աբովյանի Տուն-թանգարանի տնօրեն Հովհաննես Զատիկյանը:
Խաչատուր Աբովյանը` հայ գրող, լուսավորիչ-դեմոկրատ, հայ նոր գրականության եւ նոր գրական լեզվի հիմնադիր, մանկավարժ, ազգագրագետ, ծնվել է 1809թ. հոկտեմբերի 15-ին Էրիվանի (Երեւան) մոտ` Քանաքեռ գյուղում, անվանի, բայց սնանկացած ընտանիքում: Ուսանել է Էջմիածնում, ապա` Թիֆլիսի Ներսեսյան ճեմարանում (1824-26թթ.): 1836թ. ավարտել է Դերպտի (ներկայիս Տարտուսյան) համալսարանը: Վերադառնալով հայրենիք, որպեսզի իրեն նվիրի մանկավարժական գործունեությանը, Աբովյանը թշնամական վերաբերմունքի է արժանացել հայ հոգեւորականության եւ արքայական պաշտոնատարների կողմից, քանի որ հանդես էր գալիս դպրոցական ուսման մեջ դոգմատիզմի, ֆորմալիզմի դեմ: 1837թ. թիֆլիսյան ուսումնարանի տեսուչ է եղել, իսկ 1843թ. տեղափոխվել է նույն պաշտոնին Երեւան: 1848թ. ապրիլի 2 (14)-ին դուրս է եկել տնից եւ անհայտ կորել է:

Social Investment Fund has allocated AMD 27 million to Khachatur Abovyan’s home museums. However, repairs helped reveal that building was in shabbier state than shown by projecting work.
“Full repairs of the building which will serve as library, depository and scientific research center requires an additional sum of AMD 15 million,” said director of Home Museum Hivhannes Zatikyan.
Khachatur Abovyan -an Armmenian writer and enlightener-democrat, founder of new Armenian literature and new literary language, pedagogue and ethnographer – was born in Kanaker, a village in the vicinities of Erivani (Yerevan). He studied in Ecmiadzin and then, in Nersisyan Seminary of Tbilisi (1824-26). Later he graduated from Derpt (currently: Tartusk) university. Upon returning his homeland, he devoted himself to teaching activity. Abovyan met a hostile attitude by reactionary Armenian clergy and Tzarist officials for being against dogmatism and formalism in school education. Beginning 1837, Abovyan was a supervisor in a Tbilisi district college, and beginning 1843 he held the same post in Yerevan. On April 2 (14), 1848 Abovyan left his home and never returned.