Նոյեմբերի 5-28-ը Լոնդոնի «Albemarle» պատկերասրահում տեղի կունենա երկու երիտասարդ նկարիչների` իտալացի Լուիջի Բենեդիչենտիի եւ հայ Արշակ Սարգսյանի ցուցահանդեսը:
Հոկտեմբերի 22-ին Մեծ Բրիտանիայի դեսպան պ-նՉարլզ Լոնսդեյլըկազմակերպեցընդունելություն նկարիչ Արշակ Սարգսյանի պատվին:
Միջոցառումը նվիրված էր նրա գալիք այցելությանը Լոնդոն, ուր նա ներկա կգտնվի իր վերջին գործերի ցուցահանդեսի բացմանը:
Հաջողություն ցանկանալով երիտասարդ նկարչին, դեսպանը նշեց. «Մեծ Բրիտանիայում ցուցահանդես կազմակերպելը չափազանց դժվար է: Կարծում եմ այն փաստը, որ Արշակը կարողացել է ցուցահանդես ունենալ Լոնդոնի շատ լուրջ պատկերասրահում արդեն իսկ խոսում է նրա տաղանդի մասին: Հուսով եմ, որ նա ճանապարհ կհարթի այլ հայ արվեստագետների համար, որպեսզի նրանք ավելի լավ ճանաչվեն Բրիտանիայում եւ հետաքրքրություն առաջացնեն Հայաստանի հանդեպ»:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում, Չարլզ Լոնսդեյլընշեց նմանատիպ միջոցառումների կարեւորությունը, եւ ավելացրեց, որ ամենամեծ համատեղ մշակութային ծրագիրն էր`բրիտանացի ռոք երաժիշտների այցը Հայաստան:
«Ինձհամար մեծպատիվէստանալ դեսպան Լոնսդեյլի բարոյականաջակցությունը», – ասաց պ-ն Սարգսյանը: «Նմանխրախուսումընկարչի համարաշխարհ արժե: Ես շնորհակալ եմ նրան, ինչպես նաեւ «Albemarle» պատկերասրահին` իմ գործերի ցուցահանդեսը կազմակերպելու համար»:
Գյումրիում ծնվածԱրշակ Սարգսյանը արժանացել է քննադատների եւ հասարակայնության գովասանքի յուրահատուկ էքսպրեսսիոնիզմի ոճով գեղանկարների եւ քանդակների համար: Հայաստանի նախագահի կողմից նա ստացել է Ոսկե Մեդալ գեղանկարչության ոլորտում նվաճումների համար: Նրան համարում են Երեւանի երիտասարդության վիզուալ պոետը:
Սարգսյանը կատարելէնաեւ մի շարք ծրագրեր, այդ թվում Զվարթնոց օդանավակայանի տերմինալի սեկցիայի ներքին դիզայնը: 1999-ից սկսած նրա գործերը ցուցադրվել են աշխարհով մեկ: Վերջերս նա հրավիրվել էր Նյու-Յորքի հեղինակավոր Art Omi International-ի կողմից:

On November 5-28, Albemarle Gallery in London’s Mayfair district will host the exhibition of two young artists, Luigi Benedicenti (Italy) and Arshak Sargsyan (Armenia).
In this connection, UK Ambassador to Armenia Charles Londsale organized reception in honor of Arshak Sargsyan.
Wishing success to the young artist, Ambassador particularly said, “It’s incredibly hard for artists to get shown in the UK, so it’s a real tribute to Arshak’s achievements and talent that he has secured this show at a very serious gallery in London. We wish Arshak enormous personal success with this show, but I hope it can also pave the way for other Armenian artists to become better known in the UK and to arouse interest in Armenia more generally.”
In an interview with a PanARMENIAN.Net reporter, British diplomat attached much significance to cultural events, such us British rock musicians’ concert and RA Ambassador’s exhibition in Britain.
Arshak Sargsyan said in turn, “I am sure exhibition will be held in a good atmosphere. I often visited London, so the idea matured long ago. This is my first exhibition in London. I want to listen to new opinions and get to know people who are professionals in the sphere.”