Հայտնի լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկիու օրերը կանցնեն Հայաստանում` հոկտեմբերի 26-29-ը: Օրերի շրջանակներում տեղի կունենա 4 համերգ: Բոլոր չորս համերգներին կհնչի միայն Քշիշտոֆ Պենդերեցկու երաժշտությունը`սիմֆոնիաներ, սիմֆոնյետտաներ, կոնցերտներ, սերենադներ, էտյուդներ: Պենդերեցկին կմասնակցի համերգներից մեկում, որը կանցնի նրա ղեկավարության տակ:
Երկրորդ համերգին ելույթ կունենան «Շանհայ» քառյակը, լեհ կոմպոզիտոր Միխալ Կլաուզան, ավստրիացի ջութակահար Յուլիան Ռահլինը եւ այլոք: Հայ երաժիշտներից Պենդերացկու ստեղծագործությունները կկատարեն դաշնակահար Արթուր Ավանեսովը, կլառնետահար Մարտին Ուլիխանյանը, «Հովեր» Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Պետական կամերային երգչախումբը եւ շատ ուրիշներ:
Հայաստանում Քշիշտոֆ Պենդերեցկու օրերը առաջին անգամ անցկացվեցին 2008 թ-ի ապրիլին:
Քշիշտոֆ Պենդերեցկին ծնվել է փաստաբանի ընտանիքում նոյեմբերի 25-ին, 1933 թ-ին, Դեմբիցա լեհական քաղաքում: Ժամանակակից երաժշտական մշակույթում նա ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկն է` կոմպոզիտոր, դիրիժոր, հասարակական գործիչ, մանկավարժ: Պենդերեցկու բազմակողմանի գործունեությունը կապված է աշխարհի շատ երկրների հետ, իսկ ստեղծագործությունները իսկությամբ համաշխարհային են:

Days of Krzysztof Penderecki, a Polish composer and conductor of classical music, will be held in Armenia from October 26 to 29. The outstanding composer will conduct all four concerts when his music will be performed.
Krzysztof Penderecki was born November 23, 1933 in Debica. He studied music at Krakow University and the Academy of Music in Krakow. Penderecki’s international recognition began in 1959 at the Warsaw Autumn Festival with the premieres of the works Strophen, Psalms of David, and Emanations, but the piece that truly brought him to international attention was Threnody to the Victims of Hiroshima. Around the mid-1970s, he was a professor at the Yale School of Music. In 2001, Penderecki’s Credo received the Grammy Award for best choral performance for the world-premiere recording made by the Oregon Bach Festival.