Հոկտեմբերի 24-ին Կամերային երաժշտության տանը կկայանա դասական երաժշտության «Վերադարձի» երրորդ փառատոնի վեցերորդ ամփոփիչ համերգը:
Ամփոփիչ համերգում ելույթ կունենան հանրահռչակ դաշնակահար եւդիրիժորՎահագն Պապյանը (Իսրայել) եւՀայաստանիՊետականԵրիտասարդական Նվագախումբը` Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Վահագն Պապյանն ավարտել է Մոսկվայի Պետական Կոնսերվատորիան (պրոֆ. Մ.Վոսկրեսենսկու դաս): 1982-ին տեղափոխվել է Լենինգրադի կոնսերվատորիա` դիրիժորություն ուսանելու (դասախոս` պրոֆեսոր Իլյա Մուսին): 1984-ին Վալերի Գերգիեւը նրան հրավիրում է Հայաստանի Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ,որտեղ 3 տարի անց ստանձնեց գեղարվեստական ղեկավարի եւ գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը: Հանդես էեկել բազմաթիվ նվագախմբերիհետ որպեսդիրիժորեւորպեսդաշնակահար: Այնուհետեւտեղափոխվել է Իսրայել,որտեղ ստանձնել է Բիր Շեւա Սիմֆոնի նվագախմբի դիրիժորի պաշտոնը: Որպես դաշնակահար նրա միջազգային համերգաշրջանները ներառում են ելույթներ Բազելում, Բարսելոնում, Ժնեւում, Տորոնտոյում, Օտտավայում,Նյու Յորքում, ինչպես նաեւ համերգներ Հարավային Ամերիկայում եւ Հեռավոր Արեւելքում: 2003-ի հունիսինՊապյանըղեկավարեց«Նոր Ռուսաստան»նվագախումբըհատուկ 100-ամյա հոբելյանականծրագրով`նվիրված Արամ Խաչատրյանիծննդյանտարելիցին: Վահագն Պապյանըաշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովիհետմենահամերգներով շրջագայել է Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում, նրա հետ թողարկել է ձայնասկավառակ (EMI Classic): 2006-ից Վահագն Պապյանը հանդիսանում է Իսրայելի Աշդոդյան սիմֆոնիկ նվագախմբի Գեղարվեստական ղեկավարը:
Սերգեյ Սմբատյանը ծնվել է 1987-ին` երաժիշտների ընտանիքում: Ջութակ նվագել սովորելէՉայկովսկու անվ. երաժշտական մասնագիտական դպրոցում /պրոֆ.Բագրատ Վարդանյանի դաս./: Արդեն 13 տարեկանհասակում, դափնեկիր լինելով տարբեր միջազգային մրցույթներում (Ճապոնիա, Ռումինիա եւ այլն),նա արժանացավ Գրան Պրի մրցանակին Իտալիայի «Rovere dOro» միջազգային մրցույթում: 2003-ին, ընդունվելով Երեւանի Կոմիտասի անվան Պետական Կոնսերվատորիա, զուգահեռաբար սովորում է սիմֆոնիկ դիրիժորության բաժնում (պրոֆ. Յուրի Դավթյան): Այժմ Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի ասպիրանտ է: Ս. Սմբատյանը ջութակի վարպետության դասընթացների է մասնակցել Զ. Բրոնի, Գ. Ժիսլինի, Ռ. Ռիչչիի մոտ:Երիտասարդ երաժիշտը ստեղծել եւ գլխավորում է Հայաստանի Երիտասարդական նվագախումբը: Ստեղծագործական հարաբերությունները կապում են Սերգեյ Սմբատյանին հանրահայտ վարպետների հետ. Վ.Սպիվակով, Ա. Փափազյան, Դ. Մացուեւ, Ֆ.Ֆերնանդես, Ժ. Դոնատո, Վ.Ռեպին եւ այլք: Սերգեյ Սմբատյան անունը կարելի է հանդիպել աշխարհի լավագույն նվագախմբերի կողքին. Ռուսաստանի սիմֆոնիկ նվագախումբ,Անգլիայի կամերային նվագախումբ, Իսրայելի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ, Հայաստանի պետական ակադեմիական կապելլա:
«Վերադարձի» փառատոնի նպատակն է` գրավել ամբողջ աշխարհի հայության ուշադրությունը հայրենադարձության խնդրին, ինչպես նաեւ ցանկությունն է` հայկական լսարանին ցույց տալու որակավորված երաժիշտների ձեռքբերումները երաժշտական արվեստում, խրախուսել նոր ստեղծագործական գաղափարների եւ ժամանակից հայ երգահանների աշխատանքների ձեւավորումը, ձեւավորել ժամանակակից դասական երաժշտության հանդեպ հասարակական անհրաժեշտությունը:
Վերադարձի ԴասականԵրաժշտության Երրորդ «Փառատոնը» մեկնարկել էսեպտեմբերի 22-ին:
Փառատոնն անցկացնում է «Արվեստների պատկերասրահ»մշակութային հիմնադրամը` Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո եւ ՎիվաՍԵլ-ՄՏՍընկերության ֆինանսական աջակցությամբ:

23 Октябрь 2009 - 13:02 AMT
Шестой заключительный концерт третьего фестиваля классической музыки “Возвращение” состоится 24 октября
24 октября в Доме Камерной музыки состоится шестой заключительный концерт третьего фестиваля классической музыки “Возвращение”.
В заключительном концерте выступят Ваагн Папян (Израиль) и Государственный молодежный оркестр Армении под управлением Сергея Смбатяна.
Ваагн Папян – дирижер и пианист, начал свою карьеру как пианист в 1979 после успешного выступления на международном конкурсе пианистов Виана да Мота в Лиссабоне. Выпускник Московской консерватории, класс профессора Михаила Воскресенского. В 1982 Папян поступает на дирижерское отделение в Санкт-Петербургскую консерваторию (класс профессора Ильи Мусина). В 1984 Валерий Гергиев приглашает его вторым дирижером Армянского филармонического оркестра, а через три года он становится Художественным руководителем и главным дирижером. В 2003 Ваагн Папян был приглашен дирижировать в Москву Новым Русским симфоническим оркестром, с которым повторно выступил в 2006 году. С 2006 Ваагн Папян является Художественным руководителем Ашдодского симфонического оркестра, Израиль.
Сергей Смбатян – скрипач, дирижер, родился в 1987 г. в Ереване. Лауреат международных конкурсов скрипачей в Бухаресте (2001), Кишиневе (2004), Токио (2004), обладатель Гран-при в Сан-Ремо (Италия, 2001). С 2000 года стипендиат Фонда В.Спивакова. В настоящее время студент III курса Ереванской государственной консерватории по классу скрипки у профессора Б.Варданяна, по классу дирижирования у профессора Ю.Давтяна. Берет уроки скрипки у таких профессоров, как С.Кравченко (Россия), З.Брон (Швейцария), Г.Жислин (Германия), Р.Риччи (Италия), уроки по классу дирижирования Ю.Давтяна (Армения), и В.Спивакова. Как скрипач выступал с Ростовским филармоническим оркестром, Екатеринбургским филармоническим оркестром, Национальным симфоническим оркестром Республики Башкортостан и с молодежным оркестром Израиля. Гастролировал в ряде зарубежных стран: Англия, Австрия, Италия, Израиль, Египет, Ливан, Швейцария. В настоящее время руководит молодежным оркестром Ереванской государственной консерватории.
Цель фестиваля “Возвращение” – привлечь внимание армян во всем мире к проблеме репатриации, а также желание показать армянской аудитории последние достижения квалифицированных музыкантов в исполнительском виде искусства, продвинуть и поощрить формирование новых творческих идей и работ современных армянских композиторов, сформировать общественную потребность в современной классической музыке.