Հոկտեմբերի 24-ին Կամերային երաժշտության տանը կկայանա դասական երաժշտության «Վերադարձի» երրորդ փառատոնի վեցերորդ ամփոփիչ համերգը:
Ամփոփիչ համերգում ելույթ կունենան հանրահռչակ դաշնակահար եւդիրիժորՎահագն Պապյանը (Իսրայել) եւՀայաստանիՊետականԵրիտասարդական Նվագախումբը` Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Վահագն Պապյանն ավարտել է Մոսկվայի Պետական Կոնսերվատորիան (պրոֆ. Մ.Վոսկրեսենսկու դաս): 1982-ին տեղափոխվել է Լենինգրադի կոնսերվատորիա` դիրիժորություն ուսանելու (դասախոս` պրոֆեսոր Իլյա Մուսին): 1984-ին Վալերի Գերգիեւը նրան հրավիրում է Հայաստանի Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ,որտեղ 3 տարի անց ստանձնեց գեղարվեստական ղեկավարի եւ գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը: Հանդես էեկել բազմաթիվ նվագախմբերիհետ որպեսդիրիժորեւորպեսդաշնակահար: Այնուհետեւտեղափոխվել է Իսրայել,որտեղ ստանձնել է Բիր Շեւա Սիմֆոնի նվագախմբի դիրիժորի պաշտոնը: Որպես դաշնակահար նրա միջազգային համերգաշրջանները ներառում են ելույթներ Բազելում, Բարսելոնում, Ժնեւում, Տորոնտոյում, Օտտավայում,Նյու Յորքում, ինչպես նաեւ համերգներ Հարավային Ամերիկայում եւ Հեռավոր Արեւելքում: 2003-ի հունիսինՊապյանըղեկավարեց«Նոր Ռուսաստան»նվագախումբըհատուկ 100-ամյա հոբելյանականծրագրով`նվիրված Արամ Խաչատրյանիծննդյանտարելիցին: Վահագն Պապյանըաշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովիհետմենահամերգներով շրջագայել է Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում, նրա հետ թողարկել է ձայնասկավառակ (EMI Classic): 2006-ից Վահագն Պապյանը հանդիսանում է Իսրայելի Աշդոդյան սիմֆոնիկ նվագախմբի Գեղարվեստական ղեկավարը:
Սերգեյ Սմբատյանը ծնվել է 1987-ին` երաժիշտների ընտանիքում: Ջութակ նվագել սովորելէՉայկովսկու անվ. երաժշտական մասնագիտական դպրոցում /պրոֆ.Բագրատ Վարդանյանի դաս./: Արդեն 13 տարեկանհասակում, դափնեկիր լինելով տարբեր միջազգային մրցույթներում (Ճապոնիա, Ռումինիա եւ այլն),նա արժանացավ Գրան Պրի մրցանակին Իտալիայի «Rovere dOro» միջազգային մրցույթում: 2003-ին, ընդունվելով Երեւանի Կոմիտասի անվան Պետական Կոնսերվատորիա, զուգահեռաբար սովորում է սիմֆոնիկ դիրիժորության բաժնում (պրոֆ. Յուրի Դավթյան): Այժմ Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի ասպիրանտ է: Ս. Սմբատյանը ջութակի վարպետության դասընթացների է մասնակցել Զ. Բրոնի, Գ. Ժիսլինի, Ռ. Ռիչչիի մոտ:Երիտասարդ երաժիշտը ստեղծել եւ գլխավորում է Հայաստանի Երիտասարդական նվագախումբը: Ստեղծագործական հարաբերությունները կապում են Սերգեյ Սմբատյանին հանրահայտ վարպետների հետ. Վ.Սպիվակով, Ա. Փափազյան, Դ. Մացուեւ, Ֆ.Ֆերնանդես, Ժ. Դոնատո, Վ.Ռեպին եւ այլք: Սերգեյ Սմբատյան անունը կարելի է հանդիպել աշխարհի լավագույն նվագախմբերի կողքին. Ռուսաստանի սիմֆոնիկ նվագախումբ,Անգլիայի կամերային նվագախումբ, Իսրայելի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ, Հայաստանի պետական ակադեմիական կապելլա:
«Վերադարձի» փառատոնի նպատակն է` գրավել ամբողջ աշխարհի հայության ուշադրությունը հայրենադարձության խնդրին, ինչպես նաեւ ցանկությունն է` հայկական լսարանին ցույց տալու որակավորված երաժիշտների ձեռքբերումները երաժշտական արվեստում, խրախուսել նոր ստեղծագործական գաղափարների եւ ժամանակից հայ երգահանների աշխատանքների ձեւավորումը, ձեւավորել ժամանակակից դասական երաժշտության հանդեպ հասարակական անհրաժեշտությունը:
Վերադարձի ԴասականԵրաժշտության Երրորդ «Փառատոնը» մեկնարկել էսեպտեմբերի 22-ին:
Փառատոնն անցկացնում է «Արվեստների պատկերասրահ»մշակութային հիմնադրամը` Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո եւ ՎիվաՍԵլ-ՄՏՍընկերության ֆինանսական աջակցությամբ:

On October 24, Yerevan Chamber Music House will host the sixth final classical music concert within the frameworks of Return festival.
Audience will have the chance to listen to Vahagn Papyan (Israel) and State Youth Chamber Orchestra (conductor: Sergey Smbatyan).
Graduate of Moscow Conservatory (instructor: Prof. Mikhail Voskresensky), Vahagn Papyan started his career as pianist, after successful performance in Viana Da Mota international piano contest in Lisbon (1979). In 1982, he entered St. Petersburg Conservatory, Conducting Department (instructor: Prof. Ilya Musin). In 1984, Valery Gergiev invited Papyan as second conductor in Armenian Philharmonic Orchestra, Three years later, he became art director and chief conductor. In 2003, Vahagn Papyan was invoted to Moscow to conduct New Russian Symphonic Orchestra. Since 2006, he has been Art Director of Ashdodsk Symphonic Orchestra, Israel.
Sergey Smbatyan – violinist and conductor -was born in 1987 in Yerevan. He is a laureate of international violinists’ contests of Bucharest (2001), Kishinev (2004), Tokyo (2004) and Grand-Prix holder in San Remo (Italy, 2001). Currently Smbatyan is a third year student in Yerevan State Conservatory (instructors: B. Vardanyan, violin, Yu. Davtyan, conducting). He studies violin under professors S. Kravchenko (Russia), Z. Bron (Switzerland). G. Zhislin (violin), R. Ricci (Italy) and conducting art under Yu. Davtyan (Armenia) and V. Spivakov. Smbatyan has given violin concerts with Rostov and Yekaterinburg Philharmonic Orchestras, Republic of Bashkortostan National Symphonic Orchestra and Israel Youth Orchestra. He has also performed tour concerts in England, Austria, Italy, Israel, Egypt, Lebanon and Switzerland. Currently, Smbatyan conducts Yerevan State Conservatory’s Youth Orchestra.
Return festival is aimed at drawing Armenians’ attention to problems of repatriation, demonstrating recent achievements of qualified musicians, encouraging and promoting development of creative ideas and contemporary Armenian musicians’ works and generating demand for contemporary classical music.