Հայաստանի շախմատի հավաքականը Եվրոպայի 17-րդ թիմային առաջնության 2-րդ տուրում, որն ընթանում է սերբական Նովի Սադ քաղաքում, երկրորդ անընդմեջ հաղթանակն է տարել` այս անգամ 2,5:1,5 հաշվով առավելության հասնելով Ռումինիայի հավաքականի նկատմամբ:
Այս անգամ միակ արդյունավետ պարտիան եղավ Լեւոն Արոնյան – Անդրեի Իստրատեսկու հանդիպումը, որում հաղթանակը բաժին ընկավ հայ գրոսմայստերին: Բոլոր մնացած պարտիաները ոչ ոքի ավարտվեցին:
Երկու տուրերից հետո Հայաստանի շախմատի հավաքականը 4 միավորով կիսում է 1-8-րդ տեղերը, բայց անհատական արդյունքներով գտնվում է մրցաշարային սանդղակի 5-րդ տեղում:
Երրորդ տուրում հայ շախմատիստները ուժերը կչափեն Սերբիայի առաջին հավաքականի հետ, որը մասնակից թիմերի մրցաշարային սանդղակում 17-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում:

24 Октябрь 2009 - 05:44 AMT
Сборная Армении по шахматам во 2-м туре 17-го командного чемпионата Европы, проходящего в сербском городе Нови Сад, одержала вторую подряд победу, на этот раз взяв верх над сборной Румынии со счетом 2,5:1,5.
Единственной результативной партией в этом поединке стала встреча Левон Аронян – Андреи Истратеску, в которой победа досталась армянскому гроссмейстеру. Все остальные партии встречи завершились вничью.
После двух туров сборная Армении с 4 очками в активе делит с 1 по 8 места, но по индивидуальным результатам находится на 5 месте турнирной таблицы.
В третьем туре армянские шахматисты померятся силами с первой сборной Сербии, которая в рейтинге команд-участниц находится на 17 позиции.