1892թ. հոկտեմբերի 28-ին Փարիզում կախարդ Էմիլ Ռեյնոն հանդիսատեսներին հրավիրեց նոր, մինչ այդ անտես մի տեսարանի` «օպտիկական թատրոն»: Այնտեղ տաղանդավոր հայտնագործողն առաջին անգամ հրապարակավ ցուցադրեց իր սարքը` պրաքսինոսկոպը, որը շարժվող նկարներ էր ցույց տալիս: Հենց այդ օրն է այժմ համարվում անիմացիոն կինոյի դարաշրջանի սկիզբը:
Անիմացիայի միջազգային օրը հինգ տարի առաջ սահմանվել է Անիմացիոն կինոյի Միջազգային Ընկերակցության ASIFA-ի (The International Animated Film Association) կողմից եւ այժմ տոնվում է ողջ աշխարհում:
Տոնի նախաշեմին ամբողջ աշխարհի անիմատորները փոխանակվում են իրենց ֆիլմերի ծրագրերով եւ պրեմիերային ու The best ցուցադրություններ են կազմակերպում հանրության համար: Այժմ մուլտֆիլմերի նման սեանսները միաժամանակ տեղի են ունենում աշխարհի 104 երկրներում:

28 октября 1892 года в Париже кудесник Эмиль Рейно созвал зрителей на новое, доселе никем не виденное зрелище -«оптический театр». Там талантливый изобретатель впервые публично продемонстрировал свой аппарат праксиноскоп, который показывал движущиеся картинки. Именно эта дата теперь и считается началом эпохи анимационного кино.
Международный день aнимации был учрежден Международной Ассоциацией Анимационного кино ASIFA (The International Animated Film Association) пять лет назад и ныне празднуется во всем мире.
В преддверии праздника аниматоры со всего света обмениваются программами своих фильмов и устраивают премьерные и The best просмотры для публики. Сейчас подобные сеансы мультфильмов одновременно проходят уже в 104 странах мира.