Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել ԽՍՀՄ Ժողովրդական արտիստ, Հայաստանի Ժողովրդական արտիստ, հայտնի հայ դերասան Սոս Սարգսյանին` ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ: «Հարգելի պարոն Սարգսյան, սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 80-րդ տարեդարձի կապակ֊ցությամբ: Ձեր ստեղծագործական հարուստ ուղու մասին, համոզված եմ, դեռ ուսումնասիրություններ են գրվելու` իմաստավորելու եւ գնահատելու այն մեծ դերը, որ Դուք ունեցել եք հայ թատրոնի եւ կինոյի պատմության մեջ»,- ասվում է նախագահի շնորհավորական ուղերձում:
Ուղերձում նաեւ ասվում է. «Ձեր ստեղծած կերպարներով Հայաստանում եւ Սփյուռքում մի քանի սերունդ է ոգեշնչվել, տոգորվել հայրենասիրության, բարու եւ գեղեցիկի իդեալներով: Գործի նվիրյալի Ձեր ստեղծագործական թռիչքները, հայ մարդու Ձեր քաղաքացիական վարքը օրինակելի են եւ կյանքի դաս են նոր սերնդի մտավորականների համար: Հայ թատրոնի եւ կինոյի վաստակաշատ ու պատկառելի նահապետին մաղթում եմ քաջառողջություն, երկար կյանք եւ իր տաղանդի երկրպա֊գուներին ճշմարիտ արվեստի վայելքը պարգեւելու նորանոր առիթներ»:
Սոս Սարգսյանը ծնվել է 1929թ. հոկտեմբերի 24-ին Հայաստանում: 1954թ. ավարտել է Երեւանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտը: 1954-1990թթ. եղել է Գ.Սունդուկյանի անվան թատրոնի դերասանը: Եղել է ԽՍՀՄ պատգամավոր, Հայաստանի նախագահի թեկնածու:

24 Октябрь 2009 - 14:23 AMT
Президент Армении Серж Саргсян сегодня поздравил с 80-летием известного армянского артиста, Народного артиста СССР, Народного артиста Армении Соса Саркисяна. “Уважаемый господин Саркисян, сердечно поздравляю Вас в 80-летием. О вашем богатом творческом пути, уверен, еще будут написаны исследования для того, чтобы осмыслить и по достоинству оценить ту большую роль, которую Вы сыграли в истории армянского театра и кино», – говорится в поздравительном послании президента.
В послании также сказано: «На образах, созданных Вами, были воспитаны многие поколения Армении и диаспоры. Патриарху армянского кино и театра желаю крепкого здоровья, долгих лет жизни, а Вашим поклонникам новых поводов наслаждаться вашим искусством».
Сос Саркисян родился 24 октября 1929 года в Армении. В 1954 году окончил Ереванский художественно-театральный институт. С 1954 по 1990 был актёром театра имени Г.Сундукяна. Был депутатом СССР, кандидатом в президенты Армении.