Հոլիվուդում ընթանում են ռեժիսոր Ռոջեր Կուպելյանի «Բյուզանդիայից դեպի արեւելք կամ Միմիկոնյանի պայքարը հանուն հավատի» ֆիլմը: Ֆիլմը պատմում է հայ ժողովրդի պատմության ամենակարեւոր ճակատամարտերից մեկի` Ավարայրի ճակատամարտի մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքիյանը: Հայ ընդհանուր բարեգործական միությունն (AGBU) արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է աջակցել ֆիլմի ստեղծմանը: Ֆիլմի սաունդտրեկը համաձայնել է գրել System of a Down ռոք-խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը:
Ռոջեր Կուպելյանը մասնակցել է հոլիվուդյան այնպիսի ֆիլմերի նկարահանմանն, ինչպիսիք են «Չարլի Վիլսոնի պատերազմը», «Մատանիների տիրակալը», »Պատերազմ», «Տերմինատոր-4»-ը:
Մեր թվարկության 451թ. մայիսի 26-ին 66-հազարայող հայկական զորքը Վարդան Մամիկոնյանի գլխավորությամբ Ավարայրի դաշտում հանդիպեց 220-հազարանոց պարսկական բանակի հետ: Այդ ճակատամարտում երկու կողմերն էլ մեծ կորուստներ կրեցին, քաջերի մահով ընկավ նաեւ Վարդան Մամիկոնյանը: Սակայն, հանդիպելով հայերի կատաղի դիմադրությունը եւ հսկայական կորուստներ կրելով, պարսիկները ստիպված էին հրաժարվել ոտնձգություններից քրիստոնեության եւ հայ ժողովրդի ազգային ինքնատիպության դեմ:

25 Октябрь 2009 - 13:18 AMT
В Голливуде идут съемки фильма режиссера Роджера Купеляна “К востоку от Византии или Борьба Мамиконяна во имя веры”. Фильм повествует об одной из самых великих битв в истории армянского народа – Аварайрской битве. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил французский журналист Жан Экиян. Всеармянский Благотворительный Союз (AGBU) уже заявил о своей готовности содействовать созданию фильма. Соундтрек к фильму согласился написать солист рок-группы System of a Down Серж Танкян.
Роджер Купелян принимал участие в съемках таких голливудских фильмов, как «Война Чарли Вильсона», «Властелин колец», «Война», «Терминатор 4».
26 мая 451 года нашей эры 66-тысячное армянское войско под предводительством Вардана Мамиконяна встретилось на Аварайрском поле с 220-тысячной персидской армией. В этой битве обе стороны понесли большие потери, князь Вардан Мамиконян пал смертью храбрых. Однако, встретив яростное сопротивление со стороны армян и понеся огромные потери, персы вынуждены были отказаться от посягательств на христианскую религию и национальную самобытность армянского народа.