Հոլիվուդում ընթանում են ռեժիսոր Ռոջեր Կուպելյանի «Բյուզանդիայից դեպի արեւելք կամ Միմիկոնյանի պայքարը հանուն հավատի» ֆիլմը: Ֆիլմը պատմում է հայ ժողովրդի պատմության ամենակարեւոր ճակատամարտերից մեկի` Ավարայրի ճակատամարտի մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքիյանը: Հայ ընդհանուր բարեգործական միությունն (AGBU) արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է աջակցել ֆիլմի ստեղծմանը: Ֆիլմի սաունդտրեկը համաձայնել է գրել System of a Down ռոք-խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը:
Ռոջեր Կուպելյանը մասնակցել է հոլիվուդյան այնպիսի ֆիլմերի նկարահանմանն, ինչպիսիք են «Չարլի Վիլսոնի պատերազմը», «Մատանիների տիրակալը», »Պատերազմ», «Տերմինատոր-4»-ը:
Մեր թվարկության 451թ. մայիսի 26-ին 66-հազարայող հայկական զորքը Վարդան Մամիկոնյանի գլխավորությամբ Ավարայրի դաշտում հանդիպեց 220-հազարանոց պարսկական բանակի հետ: Այդ ճակատամարտում երկու կողմերն էլ մեծ կորուստներ կրեցին, քաջերի մահով ընկավ նաեւ Վարդան Մամիկոնյանը: Սակայն, հանդիպելով հայերի կատաղի դիմադրությունը եւ հսկայական կորուստներ կրելով, պարսիկները ստիպված էին հրաժարվել ոտնձգություններից քրիստոնեության եւ հայ ժողովրդի ազգային ինքնատիպության դեմ:

Director Roger Kupelian’s film on “East of Byzantimum or Mamikonyan’s Battle for Faith” is being shot in Hollywood. It features the history Avarayr Battle, one of the most large-scale fights in the history of Armenians, French journalist Jean Eckian reported to PanARMENIAN.Net Armenian General Benevolent Union (AGBU) has already expressed willingness to assist in film shooting, and System of a Down soloist Serj Tankian has agreed to write a sound track.
Avarayr Battle took place on May 26, 451, when 66 thousand-member Armenian troops led by Vardan Mamikonyan met with the Persian army consisting of 220 thousand fighters. Vardan Mamikonyan died a heroic death. However, met with Armenians’ furious resistance and suffering great losses, Persians had to cease encroachments upon the Christian land and national identity of Armenians.