Հինգ համերգները, որոնք ընդգրկված են «Վիեննան ողջունում է Երեւանին» փառատոնի ծրագրում հայտնի ավստրիացի եւ հայ երաժիշտների մասնակցությամբ կանցնեն Կոմիտասի անվան կամերայի երաժշտության տանը` հոկտեմբերի 27 նոյեմբերի 1-ը:
«Ուղիղ երկու տարի առաջ եւ մասնակցում էի հայտնի ավստրիացի երաժիշտ Աննա Մարիա Պամերի համերգներից մեկին: Նրա կատարումը ոգեւորեց ինձ, եւ ես ցանկացա կազմակերպել հայ-ավստրիական երաժշտական փառատոն», – հաղորդել է փառատոնի գլխավոր տնօրեն, կոմպոզիտոր եւ երաժիշտ Ժան Սարգիսյանը:
«Ավստրիայում մեծ հետաքրքրությամբ են վերաբերվում տվյալ ծրագրին եւ ես վստահ եմ, որ փառատոնը ավանդական կդառնա», – ասել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարներից մեկը` գերմանացի դաշնակահար Գոթլիլբ Վալիշը:
Տիգրան Մանսուրյանը, որի ռոմանսները փառատոնի եզրափակիչ համերգում կկատարի ավստրիացի երգչուհի Աննա Մարիա Պամերը, նշել է. «Վիեննան` դրախտ է երաժշտության աշխարհում: Կարելի է ճանաչված լինել երաժշտության աշխարհում, սակայն եթե Վիեննան ձեզ չի ճանաչել` դա վատ է եւ հակառակը…»:
Փառատոնի շրջանակներում բացառապես կհնչեն հայ եւ ավստրիացի դասական եւ ժամանակակից կոմպոզիտորների` Ռայներ Բիշոֆի, Սեբաստիան Թեմեսլի, Բալդուին Սուլցերի, Տիգրան Մանսուրյանի եւ Ժան Սարգիսյանի սետեղծագործությունները:
Փառատոնին հրավիրված են կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանը, ժան Սարգիսյանը, Բոլդուին Սուլցերը:
Հայ-ավստրիական «Վիեննան ողջունում է Երեւանին» երաժշտական փառատոնը կանցկացվի Վիեննայի քաղաքապետ Միքայել Հոյփլի հովանու ներքո:

In the framework of “Vienna welcomes Yerevan” festival 5 concerts with the well-known Austrian and Armenian performers will be held in the Yerevan Chamber Music Hall from October27 to November 1.
“Two years ago I attended a concert of the famous Austrian musician Anna Maria Pammer. Her performance inspired me so much, that I decided to organize a joint Armenian-Austrian Music Festival,” Jean Sarkisian, composer and musician and the director of the festival, said.
“The Armenian-Austrian festival will play an important role in the development of the Armenian and Austrian music, the festival ill present the two capitals, the two peoples in the same musical world,” Anna Maria Pammer, Austrian singer and one of artistic directors of the festival, said.
“In Austria, there is a significant interest towards the program, and I am sure that the festival will acquire a continuing nature,” the German pianist Gottlieb Vallish, who is the other artistic director of the festival said.
Tigran Mansuryan, whose romances will be performed by the Austrian soprano Anna-Maria Palmer at the final concert of the festival, said: “Vienna is a paradise in the world of music. One can be recognized in the music world, but if Vienna has not recognized you, it’s bad, and vice versa …”.
Works of exceptionally Armenian and Austrian composers, classical and contemporary will be presented to the audience: Rainer Bischof, Sebastian Temessla, Baldwin Sulzer, Tigran Mansouryan and Jean Sarkisian performed by singers Anna Maria Pammer, and Gayane Geghamyan, pianist Gottlieb Vallish and Anna Mandalyan, clarinetist Suren Khorozyan, as well as the Viennese quartet.
Armenian-Austrian Music Festival will be held under the patronage of the Mayor of Vienna Michael Michael Häupl.