Գաֆեսճյան մշակութային կենտրոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 7-ին: Երեկոյան «Կասկադ» համալիրի տարածքում տեղի կունենա հրավառություն: Մյուս օրը` հոկտեմբերի 8-ին, բոլոր ցանկացողները կկարողանան այցելել կենտրոն, որտեղ տեղի կունենա «Քեզ համար Հայաստան» ցուցահանդեսի բացումը:
Ցուցահանդեսին կներկայացվի Ջերալդ Լ. Գաֆեսճյանի արվեստի ստեղծագործությունների անձնական հավաքածուն: Չեխ վարպետներ` ամուսիններ Լիբենսկի եւ Բրիխտովայի ավելի քան 100 աշխատանք ներառված է ցուցահանդեսում:
Բացի ցուցահանդեսից, Գաֆեսճյան մշակութային կենտրոնի «Սասունցի Դավիթ» սրահում, նույն օրը տեղի կունենա «Լիբենսկի եւ Բրիխտովա» գրքի շնորհանդեսը: Ինչպես ցուցահանդեսի բացմանը, այնպես էլ գրքի շնորհանդեսին ներկա կլինի անձամբ Յարոսլավա Բրիխտովան:
Կենտրոնի բացման շրջանակներում «Արծիվ» ցուցասրահում նոյեմբերի 8-ից 2010 թ-ի հունվարի 31-ը տեղի կունենա հայտնի ամերիկահայ նկարչի Արշիլ Գորկու առաջին բնորինակ գործերի ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսին կներկայացվի նկարչի 16 գծանկար եւ 7 գեղանկար:
Գաֆեսճյան մշակութային կենտրոնի հանդիսավոր բացմանը ներկա կլինեն բիթլերի նախկին կանայք` Սինթիա Լենոնը եւ Փաթի Բոյդը: Մյուսն օրը` հոկտեմբերի 8-ին նրանք կպատմեն Բիթլսի կյանքի մասին:
Միայն մեկ օր` հոկտեմբերի 8-ին Գաֆեսճյան մշակութային կենտրոնի մուտքը կլինի անվճար:
«Կասկադ» համալիրը ընդգրկում է 13 հազար քառակուսի մետր տարածք, 7 տարվա աշխատանքների ընթացքում գրեթե ամբողջովին վերանորոգված է:
Գաֆեսճյան հիմնադրամ թանգարանը ստեղծվել է 2002 թ-ի ապրիլին` ՀՀ կառավարության եւ Ամերիկայում Գաֆեսճյան հիմնադրամ թանգարանի աջակցությամբ:
Հիմնադրամի նպատակն է` ստեղծել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արվեստի թանգարան:
ՀՀ կառավարությունը տրամադրել է Հիմնադրամին «Կասկադ» համալիրը մերձակա տարածքով:
Ջերալդ Լ. Գաֆեսճյանը` ամերիկահայ բիզնեսմեն է, որը Ամերիկայում հիմնել է Գաֆեսճյան հիմնադրամ թանգարանը: «Կասկադ» համալիրի վերակառուցման համար 35 մլն դոլար է ներդրել` իր հավաքածուն հայ ժողովրդին անհատույց նվիրելու նպատակով:

27 Октябрь 2009 - 09:21 AMT
Торжественное открытие Центра культуры Кафесчян состоится в Ереване 7 ноября. Вечером на территории комплекса “Каскад” будет устроен салют. А днем позже, 8 ноября желающие смогут посетить центр, где состоится открытие выставки “Для тебя Армения”.
В рамках открытия Центра в выставочном зале “Арцив” (Орел) с 8 ноября по 31 января 2010 года пройдет первая выставка оригинальных работ известного американского художника армянского происхождения Аршила Горки. На выставке будет представлено 16 графических и 7 живописных работ художника из личной коллекции произведений искусства Джерарда Л. Кафесчяна.
На торжественном открытии Центра культуры Кафесчян будут присутствовать супруги экс-битлов Джона Леннона и Джорджа Харрисона Синтия Леннон и Пэтти Бойд. Днем позже, 8 ноября, когда двери Центра будут открыты для всех Синтия и Пэтти расскажут о необычной жизни The Beatles. После чего желающие смогут приобрести их книги “Джон” (Синтия Леннон) и “Чудесный вечер” (Пэтти Бойд) с автографами авторов.
Только 8-го ноября вход в Центр для посетителей будет бесплатным.
“Каскад”, охватывающий 13 тыс. кв. метров территории, за 7 лет соответствующих работ почти полностью отремонтирован, и оснащен центром посетителей, магазином, залом для различных мероприятий, выставочными заломи общей территорией в 1100 кв. Метров.
Фонд Музей Кафесчян был основан в апреле 2002 года в Ереване при содействии Правительства РА и Фонда Музей Кафэсчян в Америке.