Հայ ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի «Սահմանը» դարձել է հոկտեմբերի 10-20-ը Անթալիայում ընթացող «Ոսկե նարինջ-2009» Միջազգային կինոփառատոնի հաղթողը:
«Ոսկե ծիրան» Միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանի խոսքով, «Սահմանը» մրցանակի է արժանացել Միջազգային մրցութային ծրագրի «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում:
Թուրքական փառատոնի հետ զուգահեռ ֆիլմը մասնակցում էր նաեւ Պուսանում ու Տոկիոյում ընթացող Միջազգային կինոփառատոններին, իսկ նոյեմբերի սկզբին «Սահմանը» կներկայացվի նաեւ Ֆլորենցիայում:
Ավելի վաղ «Սահման» ֆիլմը պլատինե մրցանակի է արժանացել Հյուսթոնում կայացած միջազգային կինոփառատոնում, Սիրակուզներում արժանացել էր «Լավագույն լիամետրաժ փաստագրական ֆիլմ» կոչմանը, իսկ «Կինոշոկում» մրցանակ է ստացել լավագույն ռեժիսուրայի համար:
Հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած գոմեշի մասին պատմող «Սահման» ֆիլմի երեւանյան շնորհանդեսը կայացավ հուլիսի 15-ին:

“Border” produced by the Armenian film director Harutyun Khachatryan was awarded at the 46th International Film Festival Golden Orange-2009 held October 10 to 20 in Antalya.
According to the artistic director of International film festival “Golden Apricot” Susanna Harutyunyan, “Border” was awarded the prize in the “Best Film” category of the International competitive program.
The film also participated in international film festival in Pusan and Tokyo, and in early November “Border” will be presented in Florence.
Earlier, the film “Border” received the platinum award of the international film festival in Houston. The film received the “Best full-length documentary” award in Syracuse and the prize for the best direction at “Kinoshock”.
Yerevan premiere of “Border” about the Buffalo, crossing the Armenian-Azerbaijani border, was held on July 15.