Հայ ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի «Սահմանը» դարձել է հոկտեմբերի 10-20-ը Անթալիայում ընթացող «Ոսկե նարինջ-2009» Միջազգային կինոփառատոնի հաղթողը:
«Ոսկե ծիրան» Միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանի խոսքով, «Սահմանը» մրցանակի է արժանացել Միջազգային մրցութային ծրագրի «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում:
Թուրքական փառատոնի հետ զուգահեռ ֆիլմը մասնակցում էր նաեւ Պուսանում ու Տոկիոյում ընթացող Միջազգային կինոփառատոններին, իսկ նոյեմբերի սկզբին «Սահմանը» կներկայացվի նաեւ Ֆլորենցիայում:
Ավելի վաղ «Սահման» ֆիլմը պլատինե մրցանակի է արժանացել Հյուսթոնում կայացած միջազգային կինոփառատոնում, Սիրակուզներում արժանացել էր «Լավագույն լիամետրաժ փաստագրական ֆիլմ» կոչմանը, իսկ «Կինոշոկում» մրցանակ է ստացել լավագույն ռեժիսուրայի համար:
Հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած գոմեշի մասին պատմող «Սահման» ֆիլմի երեւանյան շնորհանդեսը կայացավ հուլիսի 15-ին:

Фильм армянского режиссера Арутюна Хачатряна “Граница” стал победителем 46-го Международного кинофестиваля “Золотой апельсин-2009”, который прошел в Анталии с 10 по 20 октября.
По словам художественного директора Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Сусанны Арутюнян, “Граница” был удостоен приза в номинации “Лучший фильм” Международной конкурсной программы.
Параллельно с турецким фестивалем, фильм участвовал также в Международном кинофестивале в Пусане и Токио, а в начале ноября “Граница” будет представлена и во Флоренции.
Ранее фильм “Граница” был удостоен платиновой премии международного кинофестиваля в Хьюстоне, в Сиракузах был удостоен звания «Лучший полнометражный документальный фильм», а на “Киношоке” взял премию за лучшую режиссуру.
Ереванская премьера фильма “Граница” о буйволе, который пересек армяно-азербайджанскую границу, состоялась 15 июля.