Նոյեմբերի 1-ն ՌԴ-ն Պետֆիլմաֆոնդում տեղի կունենա II Միջազգային կինոդպրոցի հանդիսավոր բացումը ԱՊՀ եւ Բալթյան երկրների երիտասարդ կինեմատոգրաֆիստների համար, որում 13 երկրից կմասնակցեն 40 երիտասարդ դրամատուրգ, ռեժիսոր, օպերատոր:
Ինչպես հաղորդում է ԱՊՀ անդամ երկրների միջպետական մարդասիրական համագործակցության հիմնադրամի մամլո քարտուղար Ալեքսանդր Կալուգինը, Միջազգային կինոդպրոցը կազմակերպվել է Կինեմատոգրաֆիստների միության կոնֆեդերացիայի եւ ՌԴ-ն Պետֆիլմաֆոնդի կողմից ԱՊՀ անդամ երկրների միջպետական մարդասիրական համագործակցության հիմնադրամի աջակցությամբ:
Կինոդպրոցի շրջանակներում, որի տեւողությունը 10 օր է, տեղի կունենան ռեժիսուրայի, դրամատուրգիայի, խաղարկային եւ ոչ խաղարկային կինոյի արագացված դասընթացներ, առաջատար եվրասիական կինոյի վարպետների թեմատիկ վարպետության դասընթացներ եւ այլն:
Երիտասարդների հետ դասերը կանցկացնեն ամենահայտնի վարպետները` Ռուստամ Իբրագիմբեկով, Ռուման Բալայան, Վլադիմիր Կլիմով, Պավել Ֆինն, Լարիսա Սադիլովա եւ այլոք:

On October 1, RF Statefilmfund will host CIS and Baltian young cinematographers’ II international film school opening, with over 40 young cinematographers, film directors, operators from 13 states participating.
According to Alexander Kalugin, CIS member states’ intergovernmental humanitarian collaboration fund press secretary, the international film school was organized by Cinematographers’ Union Confederation and RF Statefilmfund with the assistance of CIS member states’ intergovernmental humanitarian collaboration fund.
10-day Film school 2009 will feature express-courses of stage direction, dramaturgy, master -classes by leading Eurasian cinema masters as well as participants’ works’ screenings.
Acclaimed masters will be the ones to tutor young talents. Courses will be provided by: Rustam Ibrahimbekov, Roman Balayan, Vladimir Klimov, Nikolay Lebedev, Valery Rubinchik, Larisa Sadilova, Aleksey Herman jr., Igor Klebanov, Sergey Lavrentyev, Marina Razbezhkina, Leonid Yarmolnik, Natalya Ryazantseva, Pavel Finn, Bakhtiyar Khudaynazarov.