Դերասանուհի Արմինե Մացակյանն երկրորդ անգամ արժանացել է Կիեւում տեղի ունեցած մոնոներկայացումների «Մարիա» միջազգային թատերական փառատոնի մրցանակին: Այս տարի փառատոնը նվիրված էր Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի ստեղծագործությանը, որը նշում է իր 80-ամյակը:
«Այս տարի «Մարիա» փառատոնում ես ներկայացրեցի «Լեդի Մաքբեթ» մոնոներկայացուցմը, բեմադրիչ` Թեմուր Աչինյան: Փառատոնի ժյուրին շնորհեց ինձ գլխավոր մրցանակը` «Ոսկե Մարիա»: Առաջին «Ոսկե Մարիան» ես ստացա 2007-ին «Ինձանից քեզ» մոնոներկայացման համար, որը հիմնված է վանաձորցի բանաստեղծ ու գրող Սամվել Զուլոյանի ստեղծագործության վրա: Բեմադրիչն է Շուշանիկ Ավետիսյանը»,-ասել է դերասանուհին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Հայ դերասանուհու խաղը քննադատները շատ բարձր են գնահատել` ընդգծելով էմոցիոնալ հագեցվածությունն ու գործուն էներգետիկ կապը հանդիսատեսի հետ:
Բացառապես կանանց մոնոներկայացումների ամենամյա փառատոնում, որ հիմնադրվել է 2004-ին, հայ դերասանուհի Արմինե Մացակյանի մրցակիցներն էին պրոֆեսիոնալներ Լեհաստանից, ՌԴ-ից, Իսրայելից, Ուկրաինայից, Ճապոնիայից, ԱՄՆ-ից:
Արմինե Մացակյանը թատերական կրթությունը ստացել է թատերական ստուդիայում, որը գործում է Վանաձորի Հովհաննես Ադամյանի անվան դրամատիկական թատրոնին կից: 1993-2000թթ. դերասանուհին աշխատել է Վանաձորի դրամատիկական թատրոնում: 2004թ. դերասանուհին մասնակցել է մոնոներկայացումների հեղինակավոր «Թեսպիս» թատերական փառատոնին:

Актриса Армине Мацакян во второй раз удостоилась премии пятого Международного театрального фестиваля моноспектаклей “Мария”, который проходил в столице Украины – Киеве. В этом году фестиваль был посвящен творчеству лауреата Нобелевской премии Габриеля Гарсиа Маркеса, отметившего свое 80-летие.
“В этом году в фестивале “Мария” я представила моноспектакль “Леди Макбет”, постановщик – Темур Ачинян. И жюри фестиваля присудило мне главный приз: “Золотая Мария”. Первую “Золотую Марию” я получила в 2007 году за моноспектакль “От меня до себя”, основанный на произведениях ванадзорского поэта и писателя Самвела Зулояна. Постановщик – Шушаник Аветисян”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала актриса.
Игру армянской актрисы критики оценили очень высоко, при этом подчеркнули эмоциональную концентрированность и действенную энергетическую связь со зрителем.
На ежегодном фестивале исключительно женских моноспектаклей, который был основан в 2004 году, конкурентами армянской актрисы Армине Мацакян были профессионалы из Польши, России, Израиля, Украины, Японии, США.
Армине Мацакян театральное образование получила в театральной студии, действующей при Ванадзорском Драматическом театре имени Ованеса Адамяна. С 1993 по 2000 гг. актриса работала в Ванадзорском Драматическом театре. 2004 г. актриса была удостоена театральной премии “Артавазд” за роль Элен Кейт в спектакле “Эй кто-нибудь” по одноименному произведению Вильяма Сарояна. В 2006 году актриса участвовала в престижном театральном фестивале Моноспектаклей “Теспис” (Германия).