Հոկտեմբերի 30-ին Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա էլեկտրոնային երաժշտության լեգենդ «Սփեյս» խմբի համերգը: Համերգը կուղեկցվի լազերային շոուով:
«Մեզ համար մեծ հաճույք է Հայաստանում համերգով հանդես գալը: Դեռեւս Խորհրդային Միության տարիներին մենք 20 համերգով հանդես ենք եկել Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Ղազախստանում, որոնց ընթացքում սեր ծնվեց «Սփեյսի» եւ ԽՍՀՄ հանրապետությունների միջեւ: Ավելի քան 600 հազ. տոմս էր վաճառվել դժվարին, բայց եւ հաջողված համերգային շրջագայության ընթացքում: Մեր համերգները լսելու էին գալիս ե’ւ երեխաները, ե’ւ մեծերը, ինչն էլ բեմի մարդկանց համար ամենալավ նվերն է: Այդ տպավորությունները դեռեւս թարմ են, եւ մենք համոզված ենք, որ երեւանյան համերգը նույնպիսի տպավորություն կթողնի»,- հոկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասաց «Սփեյս»-ի մենակատար Դիդյե Մարուանին:
Համերգին նախատեսված է նաեւ դուդուկի վարպետ Ջիվան Գասպարյանի մասնակցությունը: «Ջիվան Գասպարյանի հետ համերգ տալը մեծ պատիվ է մեզ համար, չէ՞ որ հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունները պարզապես խոսքեր չեն: Դեռեւս 20 տարի առաջ Շառլ Ազնավուրը հրավիրել էր ինձ մասնակցելու «Քեզ համար Հայաստան» տեսահոլովակի ստեղծմանը: Դա լավ երգ էր, եւ ես ուրախ եմ, որ մասնակցել եմ այդ նախագծին»,- նշեց Մարուանին: Նա նաեւ ասաց, որ 2010թ. «Սփեյսը» կթողարկի նոր ալբոմ ռուս տիեզերագնացների մասին, որը կոչվելու է «Երկրից դեպի Մարս»:
«Մեր երաժշտության բազմազանությունը բացատրվում է ինքնարտահայտման պահանջարկով: Պարբերաբար երաժշտական աշխարհ են մուտք գործում նոր տարրեր եւ ի հայտ են գալիս նոր հնարավորություններ: Օրինակ` սինթեզատորի հայտնվելու հետ միասին պարզ դարձավ, որ այն շատ արագ կորցնում է իր նշանակությունը: Բայց չէ՞ որ այն դարի գործիքն էր դարձել»,- ընդգծեց Դիդյե Մարուանին:
«Սփեյս» խմբի երեւանյան համերգի կազմակերպիչը «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ն է:
«Սփեյս» խումբը 1977թ. ստեղծել է Դիդյե «Ecama» Մարուանին` Ռոնալդ Ռոմանելլիի եւ Յանիկ Թոփի հետ միասին: Դիդյե Մարուանին այդ ժամանակ արդեն հայտնի էր որպես փոփ երաժշտության մենակատար, բայց շուտով ամբողջովին կենտրոնանում է իր խմբի վրա: Վաղ ժամանակաշրջանում երաժիշտները ամեն անգամ շեշտում էին իրենց խմբի գիտաֆանտաստիկ ուղղվածությունը` հաճախ հանդես գալով բեմական հագուստներով, որոնք նման էին սկաֆանդրերի: 1970-ականների վերջին խումբը թողարկում է երեք հաջողված ալբոմ` Magic Fly, Deliverance и Just Blue, որոնք ընդհանուր առմամբ վաճառվեցին 12 միլիոն պատճենված տպաքանակով: Դրանից հետո խումբը քայքայվեց, որի հետեւանքով խումբը լքեց հիմնադիր Մարուանին: Սակայն խումբը1980թ. եւս մեկ ալբոմ թողարկեց` Deeper Zone, որից հետո 1981թ. վերջնականապես լուծարվեց: Դիդյե Մարուանին շարունակում էր իր փայլուն կարիերան. թողարկում է Paris-France-Transit и Space Opera ալբոմները: Մինչեւ 1990թ. նրա խումբը հանդես էր գալիս Didier Marouani & Space անունով, մինչեւ Դիդյեն դատարանի միջոցով թույլտվություն ստացավ օգտագործել «Սփեյս» անվանումը` այդպիսով վերստեղծելով խումբը:
Մարուանին իր խմբով բազմաթիվ համերգներ է տվել ԽՍՀՄ-ում: 1983 թ. նա առաջին անգամ հանդես եկավ Մոսկվայում, իսկ 2001-2004թթ. «Սփեյսը» նախաձեռնեց մեծ շրջագայություն Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի քաղաքներում:

Legendary Space band will give a concert in Yerevan on October 30.
“We are happy to be here. We toured the republic of the Soviet Union once and we are hopeful that our concert in Yerevan will be a success as well,” band founder Didier Marouani told a news conference on Thursday.
Renowned duduk player Jivan Gasparyan is also expected to performed during the concert. “I am happy to play with Mr. Gasparyan. Friendly Armenian-French relations are not mere words. Some 20 years ago Charles Aznavour invited me to participate in a music video for one of his songs,” Marouani said.
In 2010, the band will release a new album “From Earth to Mars” dedicated to Russian spacemen.
“Variety of our music is a need for self-expression,” Marouani said.
The concert is organized by Unibank CJSC.
Space are a French electronic music band from the city of Marseille active from 1977 through 1980 and returning with on-stage remake performances since 1992. They are considered as one of the most notable artists of the short lived space discomusic scene, and early pioneers of Eurodance electronica subgenre.
Space was founded in 1977 by Didier Marouani (also known as Ecama), Roland Romanelli, and Jannick Top. The first three albums – Magic Fly, Deliverance and Just Blue – were an immediate success (they sold over 12 million records all over the world). The album Magic Fly, which is widely considered to be their best work, was released in audio cd in 2001, 24 years after its original release. Although Didier Marouani left the band in 1979, the other two members Roland Romanelli and Jannick Top released in 1980 the album Deeper Zone under the name of Space. Then Space officially split up in 1981.
In early 1980s Marouani, with Janny Loseth of Titanic as lead vocalist, continued to perform and record under the titles of Didier Marouani & Space, and Paris-France-Transit due to release lawsuits. The name “spAce” was legally reacquired after some artistic copyright disputes around 1990, allowing musicians to re-release classic albums and give a European live cover tour in 1993. The latest Space album was released in 2002. In the same year, the S Club Juniors made a remix to their single “New Direction” featuring the backing track of “Magic Fly”. The band’s hit “Magic Fly” as well as many other songs from the self-named album were remixed in 2003 by the Belgian dance music project Minimalistix.