Հոկտեմբերի 30-ին Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա էլեկտրոնային երաժշտության լեգենդ «Սփեյս» խմբի համերգը: Համերգը կուղեկցվի լազերային շոուով:
«Մեզ համար մեծ հաճույք է Հայաստանում համերգով հանդես գալը: Դեռեւս Խորհրդային Միության տարիներին մենք 20 համերգով հանդես ենք եկել Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Ղազախստանում, որոնց ընթացքում սեր ծնվեց «Սփեյսի» եւ ԽՍՀՄ հանրապետությունների միջեւ: Ավելի քան 600 հազ. տոմս էր վաճառվել դժվարին, բայց եւ հաջողված համերգային շրջագայության ընթացքում: Մեր համերգները լսելու էին գալիս ե’ւ երեխաները, ե’ւ մեծերը, ինչն էլ բեմի մարդկանց համար ամենալավ նվերն է: Այդ տպավորությունները դեռեւս թարմ են, եւ մենք համոզված ենք, որ երեւանյան համերգը նույնպիսի տպավորություն կթողնի»,- հոկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասաց «Սփեյս»-ի մենակատար Դիդյե Մարուանին:
Համերգին նախատեսված է նաեւ դուդուկի վարպետ Ջիվան Գասպարյանի մասնակցությունը: «Ջիվան Գասպարյանի հետ համերգ տալը մեծ պատիվ է մեզ համար, չէ՞ որ հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունները պարզապես խոսքեր չեն: Դեռեւս 20 տարի առաջ Շառլ Ազնավուրը հրավիրել էր ինձ մասնակցելու «Քեզ համար Հայաստան» տեսահոլովակի ստեղծմանը: Դա լավ երգ էր, եւ ես ուրախ եմ, որ մասնակցել եմ այդ նախագծին»,- նշեց Մարուանին: Նա նաեւ ասաց, որ 2010թ. «Սփեյսը» կթողարկի նոր ալբոմ ռուս տիեզերագնացների մասին, որը կոչվելու է «Երկրից դեպի Մարս»:
«Մեր երաժշտության բազմազանությունը բացատրվում է ինքնարտահայտման պահանջարկով: Պարբերաբար երաժշտական աշխարհ են մուտք գործում նոր տարրեր եւ ի հայտ են գալիս նոր հնարավորություններ: Օրինակ` սինթեզատորի հայտնվելու հետ միասին պարզ դարձավ, որ այն շատ արագ կորցնում է իր նշանակությունը: Բայց չէ՞ որ այն դարի գործիքն էր դարձել»,- ընդգծեց Դիդյե Մարուանին:
«Սփեյս» խմբի երեւանյան համերգի կազմակերպիչը «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ն է:
«Սփեյս» խումբը 1977թ. ստեղծել է Դիդյե «Ecama» Մարուանին` Ռոնալդ Ռոմանելլիի եւ Յանիկ Թոփի հետ միասին: Դիդյե Մարուանին այդ ժամանակ արդեն հայտնի էր որպես փոփ երաժշտության մենակատար, բայց շուտով ամբողջովին կենտրոնանում է իր խմբի վրա: Վաղ ժամանակաշրջանում երաժիշտները ամեն անգամ շեշտում էին իրենց խմբի գիտաֆանտաստիկ ուղղվածությունը` հաճախ հանդես գալով բեմական հագուստներով, որոնք նման էին սկաֆանդրերի: 1970-ականների վերջին խումբը թողարկում է երեք հաջողված ալբոմ` Magic Fly, Deliverance и Just Blue, որոնք ընդհանուր առմամբ վաճառվեցին 12 միլիոն պատճենված տպաքանակով: Դրանից հետո խումբը քայքայվեց, որի հետեւանքով խումբը լքեց հիմնադիր Մարուանին: Սակայն խումբը1980թ. եւս մեկ ալբոմ թողարկեց` Deeper Zone, որից հետո 1981թ. վերջնականապես լուծարվեց: Դիդյե Մարուանին շարունակում էր իր փայլուն կարիերան. թողարկում է Paris-France-Transit и Space Opera ալբոմները: Մինչեւ 1990թ. նրա խումբը հանդես էր գալիս Didier Marouani & Space անունով, մինչեւ Դիդյեն դատարանի միջոցով թույլտվություն ստացավ օգտագործել «Սփեյս» անվանումը` այդպիսով վերստեղծելով խումբը:
Մարուանին իր խմբով բազմաթիվ համերգներ է տվել ԽՍՀՄ-ում: 1983 թ. նա առաջին անգամ հանդես եկավ Մոսկվայում, իսկ 2001-2004թթ. «Սփեյսը» նախաձեռնեց մեծ շրջագայություն Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի քաղաքներում:

30 октября впервые в ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна состоится концерт легенды электронной музыки – группы Space. Концерт будет сопровождаться лазерным шоу.
“Нам очень приятно находится в Армении с концертом. Еще во время Советского Союза мы выступили в России, Украине, Казахстане с 20 концертами, во время которых рождалась любовная история между Space и странами СССР. Более чем 600 тыс. билетов было продано в течение трудного, однако успешного концертного турне. На концерты приходили и дети, и взрослые, что для людей на сцене является лучшим подарком. Те впечатления еще живы, и мы уверены, что ереванский концерт оставит те же впечатления”, – на прошедшей 29-го октября пресс-конференции сказал солист Space Дидье Маруани.
В концерте группы Space ожидается участие известного мастера дудука Дживана Гаспаряна. “Играть с Дживаном Гаспаряном – большая честь для нас, ведь армяно-французские дружеские отношения – это не просто слова. Еще 20 лет назад Шарль Азнавур пригласил меня принять участие в создании клипа песни “Для тебя Армения”. Это была хорошая песня, и я рад своему участию в этом проекте”,- отметил Маруани.
По его словам, в январе 2010 года Space выпустит новый альбом о русских космонавтах – “С земли на Марс”.
“Разнообразие нашей музыки объясняется потребностью самовыражения. В музыкальный мир периодично входят новые элементы и появляются новые возможности. Например, с появлением синтезатора появилось и утверждение, что он быстро потеряет свое предназначение. А ведь он стал инструментом века”, – подчеркнул Дидье Маруани.
Организатором ереванского концерта Space является ЗАО “Юнибанк”.
Группа Space была создана в 1977 году Дидье “Ecama” Маруани, Роландом Романелли и Янником Топом. Дидье Маруани к тому времени имел некоторую известность как сольный поп-исполнитель, но вскоре сосредоточился на своей группе. В ранний период музыканты всячески подчеркивали научно-фантастическую направленность своей группы, часто выступая в сценических костюмах наподобие скафандров. В конце 1970-х группа выпустила три успешных альбома: Magic Fly, Deliverance и Just Blue, проданных в общей сложности тиражом более 12 миллионов копий. После этого в группе произошел раскол, в результате которого группу покинул основатель Маруани. После этого Space выпустили еще один альбом Deeper Zone (1980), прежде чем окончательно распасться в 1981 году. Дидье Маруани продолжил сольную карьеру, выпустив альбомы Paris-France-Transit и Space Opera. До 1990 года его группа выступала под названием “Didier Marouani & Space”, пока Дидье не получил по суду права на название Space, таким образом, воссоздав группу. Маруани со своей группой неоднократно приезжал с концертами в СССР. В 1983 году он впервые выступил в Москве, а в 2001-2004 годах Space предприняли большое турне по городам России и Украины.