Լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու 40 տարի առաջ գրված ստեղծագործությունն առաջին անգամ կատարվել է Երեւանում Պենդերեցկու օրերի շրջանակներում` հոկտեմբերի 26-29-ը:
«Էկլոգսը» բարդագույն ստեղծագործություն է, որը պահանջում է 6 վոկալիստներ: Այն այնքան բարդ է, որ առաջին կատարողներին ստիպված եղանք սպասել 40 տարի: Ես շատ ուրախ եմ եւ գոհ, որ «Հովեր» երգչախմբի վոկալիստները ամենաբարձր մակարդակով կատարեցին «Էկլոգսը»,-ասել է կոմպոզիտորը հոկտեմբերի 30-ին կայացած մամլո ասուլիսում:
Առաջին անգամ Ք.Պենդերեցկու օրերը Հայաստանում անցան 2008թ. ապրիլին:
Ք.Պենդերեցկին ծնվել է 1933թ. նոյեմբերի 25-ին փաստաբանի ընտանիքում: Պենդերեցկին ժամանակակից երաժշտական մշակույթի ամենավառ ներկայացուցիչներց մեկն է` կոմպոզիտոր, դիրիժոր, հասարակական գործիչ, մանկավարժ: Նրա բազմակողմանի գործունեությունը կապված է աշխարհի շատ երկրների հետ, իսկ ստեղծագործությունը` ինտերնացիոնալ է: Պենդերեցկու գրեթե բոլոր ստեղծագործությունները ձայնագրված են սկավառակների վրա, դրանք ընդգրկված են Զ.Մետայի, Ի.Ստերնի, Դ.Ֆիշեր-Դիսկաուի ռեպերտուարում: Իր գործունեության ընթացքում նա երեք անգամ պարգեւատրվել է «Գրեմմի», երկու անգամ «Էմմի» մրցանակներով, պետական պարգեւների դափնեկիր է:

Polish composer Kshishtof Penderetsky’s ‘Eklogs’ which has a history of 40 years was first performed in Yerevan in the frameworks of Penderetsky Days held on October 26-29.
” ‘Eklogs’ is an utterly complicated musical composition requiring 6 vocalists. It took 40 years to find its first performers. I am very happy and satisfied that Hover vocalists performed ‘Eklogs’ on the highest level,” composer told an October 30 news conference.
Kshishtof Penderetsky was born in Dembitsa, Poland on November 25, 1933, to a family of lawyer. Composer, conductor, public figure and pedagogue, he is one of the most outstanding representatives of contemporary musical culture. His creative art has acquired a genuinely international character. Polish composer’s music is played in the concert halls of Europe, Asia, America and Australia. He is author of operas, oratorios and instrumental concerts. Almost all of his works are recorded on discs and included in the repertoires of such prominent artists as Z. Meta, I. Stern and D. Fisher-Dieskau. Penderetsky is a holder of three Grammies and two Emmies and laureate of numerous state awards.