«Անխոս, այսօրվա եւ խորհրդային մշակույթի միջեւ զուգահեռներ են մնացել: Ինչպես անտիկ մշակույթն է դարեր շարունակ սնում ժամանակակից մշակույթի զարգացումը, այնպես էլ խորհրդային մշակույթը ներհոսում է յուրօրինակ, ազգային մշակույթի նոր ձեւերի մեջ, եւ այդ ազդեցությունից շատ դժվար է խուսափել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է կինոգետ Արմեն Մեդվեդեւը, որը Երեւանում է գտնվում Հինգերորդ միջազգային մանկապատանեկան փառատոնին մասնակցելու նպատակով:
Գնահատելով փառատոնը` կինոգետն ընդգծել է. «Երեւանյան Միջազգային մանկապատանեկան փառատոնը ֆիլմերի ու մարդկանց մասին է: Այն նշանակություն ուներ ոչ այնքան մեզ, որքան քաղաքի եւ երեխաների համար: Երեխաները շատ բան են ստանում մանկական թատերական եւ կինոփառատոններից, նախ եւ առաջ` հաղորդակցման մշակույթ: Ըստ իս, հինգերորդ ստեղծագործական հոբելյանը բավական արժանապատիվ ընթացք ունեցավ»:
Նրա խոսքով, մանկապատանեկան ֆիլմերի կարեւորությունը չի պակասում, սակայն, ցավոք, դրանք այս դասական տարբերակով, թերեւս, պահանջարկ չունեն այսօր:
«Այսպես կոչված դասական մանկական կինոյի ոլորտում Ռուսաստանում կենդանի է «Երալաշ» կինոամսագիրը: Այն շարունակում է երեխաների հետ խոսել այն լեզվով, որով խոսում էր նաեւ 20 տարի առաջ, ընդ որում, շարունակում է մնալ հասկանալի եւ սիրելի կինոամսագիր: Ուստի այժմ պետք է ուսումնասիրել, թե ինչ են ցանկանում երեխաները, ինչ են դիտում եւ փնտրել մանկական ֆիլմի մի նոր ձեւ»,- ասել է Արմեն Մեդվեդեւը:

31 Октябрь 2009 - 12:14 AMT
«Безусловно, остались поралели между сегодняшней и советской культурой. Как античная культура на протяжении многих веков питает развитие современной культуры, так и советская культура влевается в новые формы самобытной, национальной культуры, и от этого влияния отайти очень трудно», – в беседе с корриспондентом PanARMENIAN.Net отметил киновед Армен Медведев, который находился в Ереване для участия в Пятом международном детско-юношеском фестивале.
Оценивая фестиваль, киновед подчеркнул: “ Ереванский Международный детско-юношеский фестиваль о фильмах и людях. Он имел значение не столько для нас, сколько для города и детей. Дети очень многое получают от театра и подобных фестивалей: прежде всего, культуру общения. По-моему, пятый творческий юбилей прошел очень-очень достойно”.
По его словам, важность детско-юношеских фильмов не убавляется, но, к сожалению, они в том классическом вариянте, пожалуй, не имеют спроса на сегодняшний день.
“В сфере, так сказать, классики детского кино, в России жив киножурнал “Ералаш”. Он продолжает разговаривать с детьми на том языке, на котором разговаривал и 20 лет назад и при этом остается понятным и любимым киножурналом. По этому сейчас надо изучать, что хотят дети, что они смотрят, и искать какую то новую форму детского фильма”,- сказал Армен Медведев.