«Անխոս, այսօրվա եւ խորհրդային մշակույթի միջեւ զուգահեռներ են մնացել: Ինչպես անտիկ մշակույթն է դարեր շարունակ սնում ժամանակակից մշակույթի զարգացումը, այնպես էլ խորհրդային մշակույթը ներհոսում է յուրօրինակ, ազգային մշակույթի նոր ձեւերի մեջ, եւ այդ ազդեցությունից շատ դժվար է խուսափել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է կինոգետ Արմեն Մեդվեդեւը, որը Երեւանում է գտնվում Հինգերորդ միջազգային մանկապատանեկան փառատոնին մասնակցելու նպատակով:
Գնահատելով փառատոնը` կինոգետն ընդգծել է. «Երեւանյան Միջազգային մանկապատանեկան փառատոնը ֆիլմերի ու մարդկանց մասին է: Այն նշանակություն ուներ ոչ այնքան մեզ, որքան քաղաքի եւ երեխաների համար: Երեխաները շատ բան են ստանում մանկական թատերական եւ կինոփառատոններից, նախ եւ առաջ` հաղորդակցման մշակույթ: Ըստ իս, հինգերորդ ստեղծագործական հոբելյանը բավական արժանապատիվ ընթացք ունեցավ»:
Նրա խոսքով, մանկապատանեկան ֆիլմերի կարեւորությունը չի պակասում, սակայն, ցավոք, դրանք այս դասական տարբերակով, թերեւս, պահանջարկ չունեն այսօր:
«Այսպես կոչված դասական մանկական կինոյի ոլորտում Ռուսաստանում կենդանի է «Երալաշ» կինոամսագիրը: Այն շարունակում է երեխաների հետ խոսել այն լեզվով, որով խոսում էր նաեւ 20 տարի առաջ, ընդ որում, շարունակում է մնալ հասկանալի եւ սիրելի կինոամսագիր: Ուստի այժմ պետք է ուսումնասիրել, թե ինչ են ցանկանում երեխաները, ինչ են դիտում եւ փնտրել մանկական ֆիլմի մի նոր ձեւ»,- ասել է Արմեն Մեդվեդեւը:

“There are definitely parallels between present-day and Soviet-time culture. Likewise ancient culture which serves as feeding source for contemporary art over the course of centuries, Soviet culture too, acquires new unique national forms, and it’s very difficult to move away from that,” film critic Armen Medvedev told a PanARMENIAN.Net reporter in Yerevan.
«Yerevan International Children’s and Youth Festival is about films and people. For us it was not as significant as it was for the town and children. Children acquire a lot of information from such events. First of all the learn the culture of communication. I think the fifth creative jubilee was quite a success,» he said.
Film critic also expressed regret that classical youth and children’s films are no longer in demand although they still remain as important.
«Yeralash newsreel is still alive in Russia as a series of children’s films, so to say. It continues communicating with children in the same language as it did 20 years ago. That’s why it is now important to study children’s demand and search for a new form of children’s film,» Medvedev said.