Արդեն երեք օր է, ինչ դիմումներ են ստացվում հայ դասական գրականության մեծանուն բանաստեղծ Վահան Թեքեյանի անվան ամենամյա արվեստի, գրականության եւ գիտության 2009 թ. մրցույթին մասնակցելու համար: Մասնակիցների թիվն ավելանում է. անցյալ տարի դիմումների թիվը 130 էր:
Այս տարի մրցույթն անցկացվելու է ինը անվանակարգով` «Գեղարվեստական գրականություն», «Երաժշտություն», «Գեղանկարչություն», «Ռադիո եւ հեռուստատեսություն», «Սոցիալ-քաղաքական երգիծանք», «Երեխաների եւ դպրոցականների համար ամենալավ հաղորդումը», «Քանդակագործություն», «Թատրոն», ինչպես նաեւ «Ամենալավ հրապարակումը «Ազգ» օրաթերթում»:
Հայաստանում «Թեքեյան» մշակութային միության նախագահ Ռուբեն Միրզախանյանի խոսքերի համաձայն, մրցույթը նոր որակ է ձեռք բերել, քանի որ վերջին տարիներին դրան մասնակցում են նաեւ սփյուռքի ներկայացուցիչները:
«2010 թ. նշվելու է Հայաստանում մեր մշակութային կենտրոնի գործունեության 20-ամյակը: Այդ առիթով մենք որոշել ենք գիրք հրատարակել, որում ներկայացված կլինեն բոլոր մրցանակակիրների աշխատանքները, այդ թվում նաեւ «Ադամանդե Արարատ» մրցանակով պարգեւատրվածների աշխատանքները: Նրանցից են` Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, Շառլ Ազնավուրը, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը եւ այլք», – ասաց Ռուբեն Միրզախանյանը:
Մրցույթին մասնակցել կարող են բոլոր ցանկացողները թե’ Հայաստանից, թե’ սփյուռքից: Հայտերը ընդունվում են մինչեւ դեկտեմբերի 15-ը: Հեղինակավոր հանձնաժողովը, որի կազմում են գրողներ եւ արվեստագետներ, կընտրեն հաղթողներին, որոնց էլ 2010 թ. հունվարին կհանձնեն մրցանակները:
Վահան Թեքեյանը ծնվել է 1878 թ. Կոստանդնուպոլսում: 1901 թ. Փարիզում հրատարակվում է նրա բանաստեղծությունների առաջին գիրքը` «Մտորումներ»-ը: Թեքեյանի գրչին են պատկանում «Կեսգիշերից մինչեւ լուսաբաց», (1920), «Սեր» (1933), «Հայկական երգեր» (1943) եւ այլ հատընտիրներ: Թեքեյանը հայտնի է նաեւ որպես «Շիրակ» ամսագրի հիմնադիր (Կահիրե), 1915 թ.-ից հրատարակում է «Արեւ» թերթը, 1922 թ.-ից Կոստանդնուպոլսում` «Բարձրավանք» թերթը: Վահան Թեքեյանը մահացել է 1945թ.:

Applications for participation in the arts, literature and science annual competition after Vahan Tekeyan, outstanding classic of Armenian literature, have already been accepted for three days. Last year the number of applications reached 130. This year’s competition is conducted in nine categories: “Fiction”, “Music,” “Painting”, “Radio and Television”, “Socio-political satire,” “Best program for children and students”, “Sculpture “, ” Theater” and “Best publication in the Azg newspaper “.
According to the head of the Tekeyan society in Armenia Ruben Mirzakhanian , the competition has gained a new quality, since in recent years representatives of Diaspora took part in it.
In 2010 the Tekeyan society will mark its 20th anniversary in Armenia. “We have decided to publish a book, with works of all winners of the contest, including the Catholicos of All Armenians Karekin II, Charles Aznavour, Baroness Caroline Cox, ” Ruben Mirzakhanian said.
Applications are accepted until December 15. The authoritative jury, consisting of writers and art historians, will select the winners, who will be awarded prizes in mid-January of 2010.
Vahan Tekeyan was born in 1878 in Constantinople. In 1901 first collection of Tekeyan’s poems “Meditations” was published in Paris. Tekeyan is the author of “Wonderful Sunday” (1914), “From midnight to dawn” (1920), “Love” (1933), “Armenian Songs” (1943) collections. Tekeyan is also known as the founder of the “Chirac” magazine (in Cairo), he published the newspapers “Arev”, “Bartsravank”. Vahan Tekeyan died in 1945.