Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության շենքում կմեկնարկի ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի հիմնադրման 50-ամյակին նվիրված հանրապետական իններորդ գիտական նստաշրջանը: Նստաշրջանի մասնակիցներին կողջունեն ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Դավիթ Մուրադյանը, ՀՀ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության եւ հասարակական բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Վլադիմիր Բարխուդարյանը:
Նստաշրջանի աշխատանքները կտեւեն 2 օր, որի ընթացում արվեստագիտության տարբեր ճյուղերի մասին զեկուցումներով հանդես կգան 40 արվեստագետներ:
ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտը ստեղծվել է 1958 թվականին Երեւանում՝ ՀԽՍՀ Գիտությունների ակադեմիայի կազմում: Արվեստի ինստիտուտը գիտական միակ հաստատությունն է, որտեղ ուսումնասիրվում են հայ արվեստի գրեթե բոլոր ճյուղերը (կերպարվեստ, ճարտարապետություն, դեկորատիվ եւ կիրառական արվեստներ, երաժշտություն, թատրոն, կինո եւ հեռուստատեսություն):Արվեստի ինստիտուտի հիմնադիր տնօրենն ու բազմամյա ղեկավարն էր ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ակադեմիկոս Ռուբեն Զարյանը: 1987-2003 թվականներին այդ պաշտոնը վարել է ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ակադեմիկոս Լեւոն Հախվերդյանը: 2003 թվականից տնօրենի պարտականությունները ստանձնել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արարատ Աղասյանը:

5 ноября в Ереване пройдет 9 республиканская сессия Национальной академии наук (НАН) Армении, посвященная 50-летию основания Института искусства. На открытии сессии с приветственной речью выступят председатель НАН Армении Радик Мартиросян, замминистра культуры Давид Мурадян и другие.
В ходе двухдневной сессии 40 деятелей искусства представят доклады о различных направлениях искусства участникам сессии.
Институт искусства был основан в 1958 году в Ереване при Академии наук АрмССР. В институте действовали всего три отдела: архитектуры, живописи, музыки, а в настоящее время Институт является единственным научным центром, который занимается исследованием всех направлений искусства. Долгие годы институтом руководил заслуженный деятель искусств АССР, академик Рубен Зарян, с 1987 по 2003 гг. руководителем института являлся заслуженный деятель искусств АССР, академик Левон Ахвердян, с 2003 года по сей день институтом руководит заслуженный деятель искусств РА, профессор Арарат Агамян.