Նոյեմբերի 10-14-ը Երեւանում տեղի կունենա սպորտային մարմնամարզության միջազգային մրցաշար` նվիրված Հրանտ Շահինյանի հիշատակին: Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի գլխավոր քրատուղար Էկֆիկ Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել, որ մրցաշարին կմասնակցեն մինչեւ 18 տարեկան շուրջ 50 մարմնամարզիկներ Երեւանից, Վանաձորից, Գյումրիից ու Էջմիածնից:
Ըստ Հայաստանի սպորտային մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Ալբերտ Ազարյանի, մասնակցությունն այս ամենամյա մրցաշարին փորձ եւ վստահություն է տալիս մարզիկներին:
Հրանտ Շահինյան (1923-1996)-խորհրդային մարզիկ է, մարմնամարզիկ, Հելսինկիի Օլիմպիադայի կրկնակի հերոս (թիմ, օղակներով վարժություն), Հելսինկի-52-ի կրկնակի արծաթե մրցանակակիր (բազմամարտ, վարժություն ձիափայտի վրա), աշխարհի չեմպիոն թիմային վարժություններում եւ վարժություններ ձիագերանի վրա (1954), ԽՍՀՄ չեմպիոն (1952) բազմամարտում, ազատ ոճի վարժություններում (1948), ձիագերանի վրա (1949,1951,1955), օղակների վրա վարժություններում (1954), ձողերի վրա վարժություններում (1952): ԽՍՀՄ վաստակավոր վարպետ է, ՀԽՍՀ վաստակավոր մարզիչ, ՀԽՍՀ մշակույթի եւ սպորտի վաստակավոր գործիչ, պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ շքանշաններով` Կարմիր Դրոշի աշխատանքային եւ «Պատվո նշան» շքանշաններով:

10-14 ноября в Ереване состоится международный турнир по спортивной гимнастике, посвященный памяти Гранта Шагиняна. Генеральный секретарь федерации гимнастики Армении Эльфик Оганесян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что в турнире примут участие около 50-и гимнастов до 18 лет из Еревана, Ванадзора, Гюмри и Эчмиадзина.
По словам президента Федерации спортивной гимнастики Армении Альберта Азаряна, участие в ежегодном турнире участие дает спортсменам опыт и уверенность в себе.
Грант Шагинян (1923-1996) – советский спортсмен, гимнаст; 2-кратный олимпийский чемпион Олимпиады в Хельсинки (команда, упражнение на кольцах); 2-кратнный серебряный призер Хельсинки-52 (многоборье, упражнение на коне); чемпион мира в командных соревнованиях и в упражнении на коне (1954); чемпион СССР в многоборье (1952), в вольных упражнениях (1948), в упражнениях на коне (1949, 1951, 1955), в упражнении на кольцах (1954), в упражнении на брусьях (1952); Заслуженный мастер спорта СССР, Заслуженный тренер Армянской ССР, Заслуженный деятель культуры и спорта Армянской ССР; награжден орденами СССР (Трудового Красного знамени и “Знак Почета”).