2009 թ-ի ապրիլի 20-ն նշվում էր մեծ հայ գրող Դանիել Վարուժանի 125-ամյակը: Այդ իրադարձության կապակցությամբ ամբողջ տարվա ընթացքում կանցկացվեն տարբեր միջոցառումներ:
PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ մշակույթի նախարարության ժողովրդական եւ ժամանակակից արվեստի վարչության պետի տեղակալ Կարո Վարդանյանը հաղորդել է արդեն տեղի ունեցած եւ ապագա միջոցառումների մասին:
Մասնավորապես նա նշել է, որ գլխավոր միջոցառումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 10-ն Գաբրիել Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնում: Այդ օրը նախատեսվում է անցկացնել թատերականացված ներկայացում ժողովրդական պարերով եւ երգերով, պոետի բանաստեղծությունների ընթերցանություն եւ Պերճ Զեյթունցյանի «Մեծ լռություն» պիեսի հատվածներով:
Նույն օրը, Եղիշե Չարենցի անվան տուն-թանգարանում կբացվի Դանիել Վարուժանին նվիրված ցուցադրություն, որը բացումից հետո կցուցադրվի Հայաստանի մարզերում:
Մինչեւ տարվա վերջ նախատեսվում է հրատարակել Դանիել Վարուժանի ստեղծագործության «Հացի երգ» հուշանվեր-ժողովածուն, այդ ժողովածուի բանաստեղծությունների CD թողարկում:
Նոյեմբերի 11-ն ԵՊՀ-մ Սփյուռքի նախարարության, Հայաստանի գրողների միության, Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի մասնակցությամբ տեղի կունենա Դանիել Վարուժանին նվիրված գիտաժողով:
Դանիել Վարուժանը (20.04.1884 – 26.08.1915) հայ բանաստեղծ է: Նա ծնվել է Արեւմտյան Հայաստանում: Սովորել է Վենետիկի մխիթարյան վարժարանում, Բելգիայի Գենտի համալսարանում:
Գրականական գործունեությունը սկսել է 1904 թ-ց: «Ջարդ» բանաստեղծությունների ժողովածույում նա նկարագրել է հայկական ջարդերը, ժողովրդի պայքարը սուլթանական դաժան ռեժիմի դեմ: Նրա հիմնական թեման հայկական ավանդական կյան է, հայրենասիրությունը:

2009 marks the 125th birthday anniversary of outstanding Armenian poet Daniel Varuzhan. A number of events will be held on the occasion throughout Armenia and abroad.
Deputy head of modern and folk art at RA Ministry of Culture Karo Vardanyan commented on the events to be held, “The events will feature a performance at Gabriel Sundukyan Theater, an exposition at the Literature and Arts Museum and publication of collection of Varuzhan’s poems.”
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan heads the state organizational committee.
“A conference dedicated to Daniel Varuzhan will be held in Yerevan State University on November 11. We also plan to publish a book with the assistance of foreign organizations,” said Zhenya Azizyan, head of all-Armenian projects at Diaspora Ministry.
Daniel Varuzhan was born in Brgnik (a village in Sebastia) in 1884. From 1896 to 1902 he attended the school of Mkhitarist fathers. He pursued his higher education at University of Ghent, Belgium, where he studied economics and social sciences. Then he returned to his native village and taught Armenian in a school. Varuzhan was among the intellectuals arrested by the Turkish police on the night of April 24, 1915. He was deported to Cankiri and murdered.