Այսօր Երեւանում իր աշխատանքն սկսեց ԱՊՀ երկրների «Մշակութային քաղաքականություն-քաղաքականություն մշակույթի համար. մշակույթի բնագավառում քաղաքականության նոր ճյուղ» երեքօրյա տարածաշրջանային համաժողովը:
Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանըհայտնեց, որ համաժողովի գլխավոր նպատակն է` նորարարական հայեցակարգերի, պլանավորման ոլորտում մոտեցումների ձեւավորումը, ինչպես նաեւ մշակութային քաղաքականության համար ճկուն ռազմավարական ինֆրակառույցների ստեղծումը հանուն զարգացման եւ փոխհամաձայնության:
Համաժողովը կազմակերպել են` Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Մոլդովայի եւ Ռուսաստանի գծով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի խմբի աջակցությամբ, ինչպես նաեւ ԱՊՀ երկրների մարդասիրական համագործակցության միջպետական հիմնադրամը` Հայաստանի լեզվաբանական համալսարանի եւ Ռուսաստանի մշակութաբանության ինստիտուտի գործընկերությամբ:
Համաժողովի ընթացքում կանցկացվեն լիակազմ նիստեր «Մշակութային քաղաքականությունը ձեւափոխվող աշխարհում» եւ «Մշակութային քաղաքականության ընտրությունը», բանավեճեր` «Մշակութային ժառանգությունը որպես մշակութային բազմազանության արդյունք եւ բաժանելի արժեք» եւ «Ապրել կիսամշակութային աշխարհում. սովորել բազմազանության, մասնակցել երկխոսությունների», ինչպես նաեւ երկու «կլոր սեղան»` «Մշակութային իրավունքներ, սահմանադրական երաշխիքներ ու մշակույթի բնագավառում օրենսդրությունը» եւ «Աջակցություն մշակույթին. տնտեսական եւ/կամ մշակութային արդյունավետությունը»:
Բացման արարողությանը Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը կարդաց համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ողջույնի խոսքը, որում մասնավորապես ասվում էր. «Ողջունում եմ տարածաշրջանային համաժողովի բոլոր մասնակիցներին, որը նվիրված է չափազանց կարեւոր հիմնախնդրի` մշակութային քաղաքականությանը: Պետության դերը մշակույթի համար նպատակների եւ քաղաքականության առաջնահերթությունների տարբերակման գործում կախված է մշակույթի եւ մշակութային քաղաքականության բնագավառի ընդհանուր հայեցակարգի սահմանումից: Այդ պատճառով մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս այդ համաժողովին, որի հիմնական խնդիրը պետք է լինի նոր ժամանակներին համապատասխան իրականության առաջնահերթությունները որոշելը»:
Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն իր հերթին նշեց. «Համընդհանուր մշակութային ժառանգության ուժով նախկին խորհրդային տարածքի ժողովուրդները շատ բաներով նման են: Սակայն տնտեսական եւ քաղաքական խնդիրների նմանությունը ԱՊՀ երկրներին մղում է մշակութային քաղաքականության ոլորտում ճկուն մեխանիզմներ, նոր ճյուղեր որոնելու»:
Համաժողովին մասնակցում են միջազգային կազմակերպությունների (ՅՈՒՆԵՍԿՕ, ԱՊՀ, ԵՄ), ազգային կառավարական հիմնարկների, գիտական եւ փորձագիտական միությունների ներկայացուցիչներ:

6 Ноябрь 2009 - 12:02 AMT
Сегодня в Ереване начала свои работы трехдневная региональная конференция стран СНГ «Культурная политика – политика для культуры: новый профиль политики в сфере культуры».
Как отметила министр культуры Армении Асмик Погосян, главная цель конференции – формирование инновационных концепций, подходов в сфере планирования, а также создание гибкой стратегической инфраструктуры для культурной политики и соответствующих программ в целях устойчивого развития и взаимопонимания.
Конференция организована Министерством культуры Армении при поддержке Бюро ЮНЕСКО в Москве по Азербайджану, Армении, Беларуси, Молдове и России, а также Межгосударственного Фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ в партнерстве с Лингвистическим университетом «Интерлингва» Армении и Российским институтом культурологии.
В ходе конференции пройдут пленарные заседания – «Культурная политика в изменяющемся мире» и «Выбор культурной политики», дискуссионные панели – «Культурное наследие как результат культурного разнообразия и разделяемая ценность» и «Жить в поликультурном мире: учиться разнообразию, участвовать в диалоге», а также два «круглых стола» – «Культурные права, конституционные гарантии и законодательство в области культуры» и «Поддержка культуры: экономическая и/или культурная эффективность».
На церемонии открытия министр культуры Армении Асмик Погосян представила участникам конференции приветственное послание премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, в котором в частности было сказано: “Приветствую всех участников региональной конференции, которая посвящена чрезвычайно важной проблеме – культурной политике. Роль государства в определении целей и приоритетов политики для культуры зависит от общего концептуального определения сферы культуры и культурной политики. Именно поэтому мы придаем особое значение данной конференции, главной задачей которого должно стать определение новых приоритетов, соответствующих реалиям нового времени”.
В свою очередь заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил: “В силу общего культурного наследия, народы постсоветского пространства во многом похожи. Но сходство наших политических и экономических проблем подталкивает страны СНГ к поискам универсального механизма, нового профиля в сфере политики культуры”.
В конференции принимают участие представители международных организаций (ЮНЕСКО, Совет Европы, СНГ), национальных правительственных учреждений, научных и экспертных сообществ.