Հայաստանի 2010թ. բյուջեի նախագծում սպորտին հատկացված միջոցները կրճատվել են գրեթե 1 մլրդ դրամով: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության նախարար Արմեն Գրիգորյանը: «2009 թվականի համեմատ, երբ սպորտի բյուջեն կազմում էր 4 մլրդ 187 մլն դրամ, 2010թ. բյուջեն բավականին համեստ է եւ կազմում է 3 մլրդ 894 մլն դրամ, սակայն մենք հուսով ենք, որ արդյունավետ կաշխատենք»,-ասել է նախարարը:
Նրա խոսքերով, առաջին հերթին ֆինանսավորվում են սպրոտի հիմնական տեսակները (ծանրամարտ, բռնցքամարտ, ձյուդո), հետո մարմնամարզություն, թեթեւ աթլետիկա, սեղանի թենիս եւ զանգվածային սպորտաձեւերը (ֆուտբոլ, բասկետբոլ):
Կա 2010թ. Ձմեռային օլիմպիական խաղերին, Սեւծովյան երկրների առաջնությանը, Սինգապուրի պատանեկան օլիմպիական խաղերին հայ մարզիկների մասնակցության ֆինանսավորման առանձին ծրագիր, նման ծրագիր կա նաեւ 2010թ. Հայաստանում նետաձգության Գրան-պրիի անցկացման համար:
50 մլն դրամ բյուջեից կհատկացվի Եվրոպայի ու աշխարհի առաջնության հաղթողների մարզիչների ու չեմպիոնների պարգեւատրման համար: ՀՀ նախագահը պարգեւներ է սահմանել միջազգային մրցումների մրցանակակիր մարզիկների, մարզիչների ու սպասարկող անձնակազմի համար:

Armenia’s 2010 draft budget envisages AMD 1 billion reduced expenses in sports sphere, Sport and Youth Affairs Minister Armen Grigoryan told today a news conference in Yerevan. “Budgetary allocations in the sphere will next year comprise AMD 3 billion 894 million instead of last year’s AMD 4 billion 187 million, but hopefully we’ll succeed in all our plans,” Minister said.
There is a separate program on funding Armenian sportsmen’s participation in 2010 Winter Olympics, Black Sea Youth Olympics due in Singapore, as well as Grand Prix Target Competitions due in Armenia.
It is planned to make budgetary allocations in the amount of AMD 50 million for awarding coaches and World and European champions. RA President has established scholarships for Olympic winners, as well as coaches and assisting team.