Նոյեմբերի 8-18-ը արդեն չորրոդ անգամ Երեւանում տեղի կունենա երիտասարդ ռեժիսորների տանսօրյա Հանրապետական թատերական փառատոնը: Այս տարի փառատոնի շրջանակներում կներկայացվի 13 բեմականացում:
Ինչպես հաղորդել է «Թատրոն» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սոնա Մելոյանը, փառատոնը հնարավորություն է տալիս հայտնաբերել երիտասարդ ռեժիսորների, ում տարիքը չի գերազանցում 35 տարեկանը: Այս տարի հանդիսատեսին կներկայացվեն Սարգիս Մանուկյանի, Կարեն Խաչատրյանի, Կարապետ Բայանի, Գոհար Փոքրիկյանի, Զարուհի Անտոնյանի, Գրիգոր Խաչատրյանի, Գուժ Թադեւոսյանի բեմադրությունները:
Փառատոնին կմասնակցեն նաեւ երիտասարդ ռեժիսորներ Գյումրիից ու Վանաձորից:
Բեմականացումների դիտումները կուղեկցվեն մասնագետների ու հանդիսատեսի մասնակցությամբ ընթացող քննարկումներով, որոնք կանցնեն Թատերական գործիչների միությունում:

С 8 по 18 ноября уже в четвертый раз в Ереване пройдет Республиканский театральный фестиваль молодых режиссеров. В этом году в ранках фестиваля будет представлено 13 постановок.
Как сообщила главный редактор журнала «Театр» Сонна Мелоян, фестиваль – возможность для выявления перспективных молодых режиссеров не старше 35 лет. В этом году зрителю будут представлены постановки Саргиса Манукяна, Карена Хачатряна, Карапета Баяна, Гоар Покрикян, Заруи Антонян, Григора Хачатряна, Гужа Тадевосяна.
В фестивале примут участие и молодые режиссеры из Гюмри и Ванадзора.
Просмотры постановок будут чередоваться обсуждениями с участием профессионалов и зрителей, которые пройдут в Союзе театральных деятелей.